رییس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس در نامه‌ای به رییس مجلس خواستار استفاده از ظرفیت اصل ٧٩ قانون اساسی شد و پیشنهاد کرد مجلس سه فوریت «طرح تعطیلی کامل کشور به مدت یک ماه کامل و ‌مدیریت و کنترل تمامی رفت‌وآمدهای بین‌شهری و درون‌شهری» را به تصویب برساند.

مجلس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، در نامه عبدالکریم حسین‌زاده خطاب به علی لاریجانی آمده است: بنده و حضرتعالی هم در حال سپری کردن آخرین روزهای وکالت ملت در مجلس هستیم و باید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که تاریخ و آیندگان درباره ما و انجام تعهدات‌مان قضاوت بهتری داشته باشند.

بی‌تحرکی و عدم دخالت مجلس در مهم‌ترین موضوعات کشور حکایت از کم‌نظارت و یا بی‌نظارت شدن کشور از جانب مجلس شورای اسلامی است.

علی‌ای‌حال برای انجام وظیفه بنده و جنابعالی هنوز دیر نشده است. متاسفانه شواهد نشان می‌دهد بیشتر بخش‌ها موضوع کرونا را پیشتر جدی نگرفته‌ بودند و امروز هم با تعلل در حال پذیرفتن وخامت اوضاع هستند.

از طرفی نمایندگانی مثل من هم از التماس برای قرنطینه و انجام سایر امور ضروری خسته شده‌ایم و امیدی هم به اقدام قاطع و موثر نداریم.

بی‌پرده به شما می‌گویم و به سمع و نظر ملت هم می‌رسانم اگر امروز دولت در تعطیلی کامل کشور و یا قرنطینه نقاط بحرانی تعلل می‌کند و یا نیاز نمی‌بیند، اما مجلس این امکان را دارد که درباره امر مهمی مانند قرنطینه و تعطیلی راساً اقدام کرده و به دولت ابلاغ کند. مجلس باید وظیفه ذاتی خودش را انجام دهد نه اینکه منتظر تصمیم دیگران بماند و یا از آنان بخواهد.

حتما اطلاع دارید ظرفیت‌های اصل ۷۹ قانون اساسی این امکان را به مجلس می‌دهد که در صورت نیاز، کشور را برای ۳۰ روز در حال تعطیلی کامل قرار دهد و در صورت نیاز آن را برای ۳۰ روز دیگر تمدید کند.

بنده از جنابعالی درخواست دارم در اولین جلسه مجلس که با فراهم شدن تمهیدات لازم به طور آنلاین برگزار خواهد شد و در اولین فرصت در همین ایام برپایه استفاده از ظرفیت اصل ۷۹ قانون اساسی و با موضوع تعطیلی کلیه مراکز دولتی، عمومی و خصوصی، بررسی شود و در نهایت با همت مجلس شورای اسلامی، کشور برای یک ماه کامل (تا پایان فروردین) تعطیل اعلام شود و تمامی رفت‌وآمدهای بین‌شهری و درون‌شهری به صورت جدی مورد مدیریت و کنترل قرار گیرد.

جناب آقای دکتر لاریجانی امروز ایران و ایرانی در خطر است و ما هم مسئولیت سنگینی بر عهده داریم که بر اساس آن مورد قضاوت تاریخ، وجدان‌های آزاده و عدل الهی قرار خواهیم گرفت. پس تاکید دارم و درخواست می‌کنم تا دیر نشده هر چه سریع‌تر با تصویب «سه فوریت تعطیلی کامل کشور به مدت یک ماه کامل و ‌مدیریت و کنترل تمامی رفت‌وآمدهای بین شهری و درون شهری»، جان هموطنان عزیزمان را در برابر ویروس مهلک کرونا محافظت کنیم. باور بفرمایید ایران با یک فاجعه تاریخی و انسانی چند گام بیشتر فاصله ندارد و همین موضوع باید عزم ما را برای تصمیم‌های عاجل و درست صدچندان کند.

کد خبر 495049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  14 1
  هرچه قدر دیر تر اقدام شود شمار جانباختگان بیشتر و بیشتر خواهد شد و افراد بیشتری خوهند مرد واقعیت را بپذیرید
 • مری IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  12 1
  بنظرمن پیشنهادخوبی دادن دمشون گرم،وگرنه اگریک ماه تعطیل نشه ایران وایرانی بیشتراسیب میبینه وماههاطول میکشه تااین ویروس ازبین بره
 • ساسان IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  11 0
  تصمیم خوبی ولی اگه بطور جدی باشه
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  13 0
  آفرین واقعا حرف حساب جواب ندارد ایکاش همه نمایندگان محترم بپذیرند آقای حسین زاده درود بر شما
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  10 0
  در جلسه دهم فروردين به رأي گذاشته شود.
 • ساکن تهران IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  8 0
  بخاطر نجات جان مردم،،،خواهشمنداست قرنطینه راباحمایت مالی ازشاغلین شروع کنید،،،جدی بگیرید، ،،فرداخیلی دیراست
 • بهروز IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  4 7
  این آقا مثل اینکه از وضع اقتصاد ایران بی خبر است ،در صورت تعطیلی یکماه و دو ماه ایران و ایرانی از نظر اقتصادی نابود میشوند چه بسا الان هم در شرف ان هستیم
  • سعید IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   1 2
   قطعا اگر این تعطیلی انجام نشود و وضع موجود با روند فعلی ادامه پیدا کند شرایطی غیر قابل کنترل و سیاه خواهیم دید
 • IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  3 0
  من امروز دیدم که خبرنگار نشان میداد که بعضی ازمردم این ویروس را جدی نگرفته اند و درپارکها مشغول تفریح هستند خیلی اندوهگین شدم من خواهشم از نیروی انتظامی است که وارد عمل شود
 • جواد IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  4 0
  دیرهم شده خیلی زودتر از این باید انجام میشد
 • IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  5 0
  مجلس ما خیلی ضعیف شده واقعامتأسفم که نمیتونه یک ماه کشور راتعطیل کنه تاحداقل جان مردم کشورنجات پیذاکند
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  3 0
  اگر یک ماه تعطیل کنید واقعا کار خداپسندانه انجام دادید
 • IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  3 0
  صحیح است
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  2 0
  الان توی دنیا رقابت بر سر درمان و کنترل بیماری بین کشورها در جریانه هر کشوری بتونه زودتر کنترل کنه یک الگوی موفقه و یک نبوغ در عرصه پزشکیه اگه کسی راه حلی پیدا کنه که توی تاریخ پزشکی یک افتخار بزرگ علمیه ولی این جا عده ایی بر عکسی هستند یعنی هر چه گروهی پیشنهاد میدهند گروه دیگر عکس آن را انجام میدهند و آدم معنی این عدم هماهنگی و اختلاف رو نمی فهمه !

دیدگاه خوانندگان

وبگردی