پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹
۰ نفر

نوروز امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور وضعیت بحرانی و اضطراری اعلام شده است و دولت از مردم درخواست کرده برای مقابله با این ویروس، عید امسال در خانه‌های خود بمانند، اما افراد زیادی این بحران را جدی نگرفته‌ و بازار هسته مرکزی شهر اهواز را مملو از حضور خطرساز خود کرده اند.

بازار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، با وجود شیوع ویروس کرونا و هشدار های پی در پی وزارت بهداشت مبنی بر خانه ماندن مردم و حضور نیافتن در اماکن شلوغ اما باز شاهد شلوغی بازار عید دراهواز هستیم.

به گفته متخصصان سرعت انتشار این ویروس بسیار بالا است به همین منظور وزارت بهداشت از مردم تقاضا کرده  که عید امسال در بازار و مراسم های مختلف و اماکن پرجمعیت حضور نداشته باشند با این وجود افراد زیادی بدون توجه به این هشدارها و نکات بهداشتی و خود مراقبتی و بی محابا بدون استفاده از ماسک و دستکش در بازار حضور دارند.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی اهواز خیابان سلمان فارسی(بازار نادری اهواز) به عنوان یکی از مناطق پرخطر شیوع ویروس کرونا مشخص شده با این وجود مردم برای خرید عید به این بازار هجوم آورده اند.

به دستور استاندار خوزستان تردد خودرو در برخی مناطق شلوغ و بازارهای اهواز از جمله بازار نادری و برخی از مناطق کیانپارس اهواز و تردد از روی تعدادی از پل های منتهی به بازار دراهواز ممنوع شده است اما این تصمیم باز هم نتوانسته مانع تردد مردم در سطح شهر و بازارها شود.

حضور مردم در بازارعید کرونایی

مریم حویزاوی یکی از شهروندان اهوازی است که برای خرید عید نوروز به بازار نادری اهواز بدون استفاده از ماسک و دستکش آمده است و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بعد از یک هفته در خانه ماندن امروز برای خرید عید به بازار آمده ام.

وی گفت: با وجود اینکه هشدارها و پیام‌های وزارت بهداشت و مسوولان را مبنی بر حضور نیافتن در بازار و اماکن شلوغ را شنیده‌ام اما نتوانستم برای خرید عید به بازار مراجعه نکنم.

این شهروند اهوازی بیان کرد: البته در این شرایط بحرانی بازار رفتن کار اشتباهی است و باعث سخت تر کردن شرایط بحرانی ایجاد شده بر اثر انتشار کرونا خواهد شد.

داوود سلیمانی از دیگر شهروندان اهوازی است که به همراه فرزندان خود بدون رعایت نکات بهداشتی و خود مراقبتی برای خرید به بازار امام (ره) اهواز آمده است.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: با وجود اینکه می دانم در این شرایط پرخطر آمدن به مناطق شلوغ خطرناک است اما به اصرار خانواده مجبور به آمدن به بازار شدم.

این شهروند اهوازی ادامه داد: متاسفانه توجه نکردن به هشدارهای بهداشتی که از سوی مسوولان برای مقابله با ویروس کرونا انجام می‌گیرد می تواند شکست دادن این ویروس را سخت‌تر کند.

سلیمانی افزود: اعضای خانواده باید در این شرایط بحرانی با همکاری یکدیگروبا توجه به تقاضای مسوولان برای در خانه ماندن ،عید امسال بر خلاف سال های قبل کمترین حضور را در بازار و دید و بازدید داشته باشند تا به سلامت جامعه کمک شود.

احمد سلامت یکی از مغازه داران بازار امام (ره) اهواز است که در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا بازار عید امسال نسبت به سال های گذشته کم رونق تر است اما با وجود شرایط بحرانی که اعلام شده خریدارانی را از مناطق مختلف استان داریم.

وی گفت: اصناف و بازاریان نیز با شیوع این ویروس متحمل ضرر و زیان شده اند و به دلیل خرید زیادی که برای عید امسال در ماه‌های گذشته انجام داده ایم امکام تعطیل کردن را نداریم.

زهره ساداتی صاحب یک فروشگاه صنایع دستی در بازار پاکستانی های اهواز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: امسال عید به دلیل شیوع ویروس کرونا اصناف و بازاریان دچار ضرر و زیان شده‌اند با این وجود راضی به خطر افتادن سلامت مردم نیستیم و ما هم از مردم خواستاریم کمترین حضور را در بازار داشته باشند.

وی ادامه داد: مسوولان نسبت به حضور مردم در بازار به دلیل سرعت انتشار این ویروس هشدارهای زیادی داده اند اما باز شاهد حضور نسبتا زیاد مردم در بازار عید هستیم.

مسوول این واحد صنفی بیان کرد: من به دلیل مراجعه افراد متعدد به فروشگاه خود تلاش دارم با استفاده از مواد ضدعفونی کننده و شوینده و استفاده از ماسک و دستکش  نکات بهداشتی را برای جلوگیری از انتشار این ویروس انجام دهم.

برپایی بازارهای مختلف دراهواز با وجود ویروس کرونا

با وجود هشدارهای زیادی که بر تعطیلی فضاها و مکان های شلوغ و اصناف غیر ضروری به دلیل انتشار ویروس کرونا انجام گرفته اما همچنان شاهد برپا شدن بازاردستفروشان در برخی از مناطق اهواز و رونق بازار عید هستیم.

دبیر اتاق اصناف اهواز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا اصناف در بازار عید امسال با توجه به حجم خرید بالایی که انجام داده اند و کاهش حضور مردم در بازار دچار ضرر و زیان شدند.

ابوالقاسم کوره چینی گفت: ما نمی توانیم از اصناف بخواهیم که مغازه های خود را به اجبار تعطیل کنند چون ممکن است دچار مشکلات فراوانی شوند.

وی ادامه داد: مراجعه مردم به بازار به دلیل شیوع کرونا نسبت به سال های گذشته کاهش یافته و همین موضوع اصناف را نگران کرده است.

دبیر اتاق اصناف اهواز افزود: بسیاری از اصناف اهواز و استان در نامه ای مشترک با اتاق تعاون و اتاق های بازرگانی به وزارت صمت ، اتاق اصناف ایران و مسوولان کشوری خواستار پیگیری اعمال تخفیف در موارد مختلف از جمله  در بخش مالیات و بدهی های بانکی شده اند.

کوره چینی اظهار داشت: با توزیع بروشورهای آموزشی در بین اصناف و برگزاری کلاس های آموزشی مراقبت های بهداشتی تلاش داریم تا اصناف و بخش خصوصی را در رعایت نکات بهداشتی در این شرایط بحرانی آموزش دهیم.

استفاده از پیک موتوری برای جلوگیری از حضور مردم در بازار

معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: نشستی را با اتحادیه‌های استان برگزار کردیم تا با ارسال کالاهای خود به درب خانه ها با استفاده از پیک موتوری مانع حضور مردم در این شرایط در بازار شوند.

عبدالرحمان ناصریان افزود: این کار می تواند در کاهش تردد مردم در بازار تاثیر گذار باشد و از انتشار ویروس کرونا در فضاهای عمومی جلوگیری کند.

وی گفت: اجرای این کار نیاز به همکاری هر چه سریعتر اتحادیه ها و فراهم ساختن شرایط امنیتی و بازرسی را دارد.

ناصریان اظهار داشت: امکان استفاده از خرید اینترنتی در این شرایط وجود ندارد به دلیل اینکه امکان بازرسی از سوی این سازمان بر اینگونه خریدها هنوز فراهم نشده است.

ابلاغ پروتکل تعطیلی اصناف غیر ضروری

معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صمت استان بیان کرد: در چند روز اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا پروتکلی از سوی دولت مبنی بر ضرورت تعطیلی اصناف غیرضروری در سطح استان همچون سراسر کشور ابلاغ شده است که این پروتکل به اتحادیه ها ارسال شده و انتظار همکاری هر چه بیشتر در این شرایط سخت و بحرانی وجود دارد.

ناصریان گفت: در این شرایط فعالیت اصناف مرتبط به مواد غذایی ونانوایی ها مانعی ندارد.

وی گفت: از مردم تقاضا داریم که از حضور غیرضروری در بازار خودداری کنند و عید امسال را برای حفظ سلامت یکدیگر در خانه های خود بمانند.

مردم نگران تامین کالاهای اساسی نباشند

معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صمت استان بیان کرد: کالاهای اساسی به میزان کافی و نیاز در استان تهیه شده است و مردم نگران تامین کالاهای اساسی همچون گوشت و مرغ و برنج در بازار نباشند.

ناصریان افزود: کالاهای اساسی در انبارهای استان به اندازه نیاز استان ذخیره سازی شده و مردم برای خرید کالا به بازار هجوم نیاورند و نگران نباشند.

انتظار از مردم

بهترین راه شکست این ویروس همکاری و توجه مردم به هشدارهای وزارت بهداشت است.

مشارکت مردم در جدی گرفتن این ویروس و حضور نیافتن در اماکن شلوغ همچون بازار شرایط را برای مبارزه با این ویروس تسهیل می کند.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی اهواز تا کنون ۳۵۹ نفر در استان به ویروس کرونا مبتلا شده اند که بیشترین میزان ابتلا با ۱۱۷ مورد در اهواز بوده است.

کد خبر 494008

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha