پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳
۰ نفر

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: برای استان‌های خوزستان، لرستان و کرمانشاه سیلاب پیش‌بینی شده ولی اگر میزان بارندگی مطابق پیش‌بینی و اعلام سازمان هواشناسی باشد، این سیلاب‌ها قابل مهار و کنترل است.

سیل

به گزارش همشهری آنلاین قاسم تقی‌زاده‌خامسی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مطابق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، برای یک ماه آینده مدل‌هایی را برای مقابله با سیلاب طراحی کرده‌ایم، اظهار کرد: در برخی استان‌ها همچون خوزستان که معمولا در فروردین‌ماه دچار سیلاب می‌شود، مدل ویژه‌ای را طراحی کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه هدف از طراحی این مدل، ایجاد ساز و کاری برای کنترل سیلاب‌هاست، تصریح کرد: با توجه به اینکه مخازن سدها را خالی نگه داشته‌ایم، می‌توانیم این کار را انجام دهیم و اگر میزان بارندگی‌ها مطابق پیش‌بینی‌ها باشد مشکلی برای مدیریت سیلاب نخواهیم داشت.

  • ۵۰ درصد مخازن سدها خالی است

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به آخرین وضعیت بارندگی‌ها در کشور گفت: بر اساس آخرین آمار میزان بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته هفت درصد کاهش دارد؛ به گونه‌ای که در برخی استان‌ها همچون خوزستان ۴۰ درصد، کهگیلویه ۴۰ درصد و چهارمحال ۴۰ درصد شاهد کاهش بارندگی هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیمی از سدهای کشور خالی است، اظهار کرد: در برخی استان‌ها همچون سیستان و بلوچستان ۱۱۳ درصد و هرمزگان ۱۲۵ درصد افزایش بارندگی داشته‌ایم.

  • آمادگی کافی برای مقابله با سیلاب داریم

به تازگی نیز رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در این باره گفت: امسال با درس‌هایی که از سیلاب ابتدای سال داشتیم و شرایط زمستان گذشته سعی کردیم مدیریت مخازن را به شکل دقیق‌تر و مناسب‌تری با همکاری نزدیک‌تر همه دستگاه‌های همکار در استان‌ها انجام دهیم. در زمان حاضر از حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب حجم مخازن ۴۰ درصد خالی است و آمادگی کافی را در سطح کشور برای دریافت سیلاب‌های بهاره داریم.

وی اظهار کرد: سال آبی ۹۹-۹۸ را در مهرماه ۹۸ به اتکای پیش‌بینی‌هایی که همکاران ما در سازمان هواشناسی انجام داده بودند، آغاز کردیم؛ به این معنا که پاییز در شرایط نرمال و کمی بیش از نرمال و زمستان در شرایط نرمال و کمی کمتر از نرمال از حیث بارش‌ها خواهد بود. با گذشت نیمی از سال آبی جاری، مجموع بارش های کشور افزون بر ۱۹۰ میلیمتر بوده که در مقایسه با متوسط بلندمدت حدود ۱۳درصد بیشتر است.

وزیر نیرو با بیان اینکه طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی در دو، سه هفته پیش رو، بارش‌های قابل ملاحظه‌ای در نقاط مختلف خواهیم داشت،  گفت: البته همکاران من در ستاد فرماندهی مدیریت سیلاب از چند هفته پیش تدارک لازم را دیده‌اند، وضعیت همه رودخانه‌ها و مخازن به‌طور دقیق پایش و دستورالعمل‌ها به شرکت‌های استانی ابلاغ شده و استانداران در جریان قرار دارند.

وی با بیان اینکه با مراقبتی که به عمل خواهد آمد و همکاری مردم بویژه در حاشیه رودخانه‌ها سعی می‌شود حداکثر استفاده مثبت را از بارش‌ها ببریم و با خسارات مواجه نشویم، گفت: این مستلزم شتاب بیشتر در پاکسازی‌ها و ایمن‌سازی‌ها در برخی رودخانه‌هاست؛ به عنوان نمونه، پیش‌بینی می‌شود در صورت تشدید سیلاب‌ها، در پایین‌دست رودخانه‌های دز و کرخه خروجی را باید افزایش دهیم که شاید تا دو برابر حجم خروجی فعلی بشود.

وزیر نیرو اظهار کرد: این به معنای در معرض سیلاب قرار گرفتن پهنه بیشتری است که در این ارتباط  اطلاع‌رسانی لازم انجام شده و با هوشیاری و آمادگی سعی می‌شود در مجموع به گونه‌ای باشد که با خسارت مواجه نشویم.

کد خبر 493929

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha