چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳
۰ نفر

با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران یک فعال محیط زیست با تاکید بر اینکه با حیوانات مهربان باشیم، از رها کردن حیونات توسط برخی افراد برای مقابله با کرونا انتقاد کرد.

سگ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سید مهدی هاشمی مدیر عامل انجمن پیشگامان هدف سبز گفت: برای مقابله با انتقال ویروس کرونا از طریق حیوانات، دوری کردن و رها کردن آن‌ها کار درستی نیست و اگر نکات بهداشتی را رعایت و از ماسک و دستکش استفاده کنیم و تماس مستقیم با حیوانات نداشته باشیم اتفاق خاصی نمی‌افتد.

مدیر عامل انجمن پیشگامان هدف سبز  با اشاره به اینکه حیوانات در گوشه و کنار خیابان‌ها و وسط جاده‌ها دچار آسیب‌های مختلفی می‌شوند، گفت: کسانی هستند که حیواناتی مانند سگ و گربه که دچار جراحت و آسیب شده‌اند را درمان و رها و از این طریق به آن‌ها کمک می‌کنند.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا غذا دادن به حیوانات خیابانی کار درستی ‌است، گفت:‌ برخی از حیوانات در کنار انسان‌ها زندگی مسالمت‌آمیزی دارند و خطری را برای انسان‌ها ایجاد نمی‌کنند مانند برخی گونه‌های پرندگان، گربه‌ها و ... اما به ‌لحاظ بهداشتی بعضی مواقع غذا دادن به این حیوانات می‌تواند دردسرساز شود.

وی در ادامه تصریح کرد: حقوق این حیوانات را نباید زیر پا گذاشت و تا حد امکان باید به آن‌ها کمک کنیم و از طرفی نیز به شکل‌هایی که مدیریت شهری اقتضا می‌کند از آن‌ها با روش‌های مختلف محافظت کنیم.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه کشتن حیوانات کار درستی نیست، گفت: حیوانات خیابانی باید مدیریت شوند و مدیریت شهری این موضوع را در نظر بگیرد علاوه بر اینکه کشتن حیوانات کار درستی نیست بسیاری از مردم نیز به این اقدام واکنش نشان می‌دهند اما از طرف دیگر اگر حیوانات خیابانی مدیریت و مهار نشوند می‌توانند معضلاتی را برای شهرها ایجاد کنند.

به گفته وی، عقیم‌سازی یکی از روش‌های مدیریتی حیوانات خیابانی است که در مورد سگ‌های ولگرد اطراف یا داخل شهر تهران جواب می‌دهد.

هاشمی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به اینکه آموزش و فرهنگ‌سازی بزرگترین کمک را به تمام جوامع انسانی از جمله جامعه ایران می‌کند، گفت: هرچه بتوانیم در سطح مدارس و دانشگاه‌ها بیشتر به فرهنگ‌سازی بپردازیم قطعا در آینده مشکلات کمتری خواهیم داشت و لازمه تحقق این امر آموزش و تلاش خود مردم است.

کد خبر 493693

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha