چهارشنبه سوری فرصتی است که در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی به یک تهدید برای شهروندان تبدیل می‌شود.

چهارشنبه سوری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان حمید خاکباز متخصص روانشناسی گفت: چهارشنبه سوری به عنوان یک جشن و سنت دیرینه که از زمان قدیم ریشه در فرهنگ ما دارد و به عنوان یک آیین قدیمی هرساله استقبال و توجه زیادی به آن می‌شود.

او افزود: امسال با توجه به اپیدمی ویروس کرونا در خصوص چهارشنبه سوری با دو گروه متفاوت روبه رو خواهیم بود؛ گروه اول شامل طیف وسیعی از جوانان می‌شود که احساس و هیجانات خود را در قالب این جشن و دورهمی دوستانه انجام می‌دهند، اما برخی از جوانان به دلیل عدم شناخت هیجان و احساس خاص دوره جوانی، در بعضی موارد با ابراز رفتارهای نامناسب مواجه می‌شوند. همچنین نزدیکی این افراد باهم و تماس دست با وسایل، تجهیزات و مواد آتش زای موجود، خطرناک‌تر بودن این مسئله را دو چندان می‌کند.

کرونا را با چهارشنبه سوری شعله‌ور نکنیم

خاکباز بیان کرد: امسال در تجمع‌های مراسم چهارشنبه سوری، نزدیکی افراد و امکان وجود فرد ناقل و ارتباط تنفسی بسیار مهم و هشدار دهنده است که سلامت جوانان بسیار مهم و باید تمام تلاشمان را انجام دهیم تا چرخه انتشار ویروس به گروه سنی جوانان انتقال پیدا نکند.

او در ادامه بیان کرد: گروه دوم شامل تجمع‌های خانوادگی که تمام سنین را در بر می‌گیرد و هم می‌تواند بیرون از منازل و داخل خیابان‌ها و هم در حیاط منازل صورت بگیرد که توصیه اصلی ما این است که برای حفظ سلامتی و پیشگیری از شیوع چرخه ویروس کرونا این محفل حتی در حیاط خانه‌ها و دورهمی‌های خانوادگی هم انجام نشود.

متخصص روانشناسی مطرح کرد: هدف در آیین‌های سنتی، آرزو و کنارقرارگرفتن اعضای خانواده‌ها برای حفظ سلامتی آن‌ها برگزار می‌شود، اما باید توجه داشته باشیم در این برهه زمانی با انجام چنین کارهایی فقط سلامتی خود و دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهیم.

خاکباز در خصوص امنیت روانی و یک فرصت تهدید برای جوانان در مراسم چهارشنبه سوری تشریح کرد: با توجه به افزایش جمعیت در مراسم شب چهارشنبه سوری به خصوص جمعیت نوجوانان و جوانان در خیابان‌ها، امکان آلوده بودن وسایل، تجهیزات و مواد آتش زا و همچنین ایجاد چرخه وسیع انتشار ویروس وجود دارد؛ به همین منظور توصیه می‌شود به هیچ عنوان در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی برای برپایی مراسم چهارشنبه‌سوری حضور پیدا نکنند، حتی پیشنهاد ما اینست که در حیاط خانه‌ها هم این مراسم برگزار نشود.

متخصص روانشناسی خاطرنشان کرد: چهارشنبه سوری امسال یک فرصت است است که در صورت رعایت نکردن توصیه‌های بهداشتی به یک تهدید تبدیل می‌شود و اگر در خانه‌ها نمانیم ممکن است با آلوده بودن وسایل، تجهیزات و امکانات شب چهارشنبه سوری؛ شاهد افزایش زنجیره انتقال ویروس کرونا باشیم، بنابراین تقاضا می‌کنیم چهارشنبه سوری امسال را فقط در خانه بمانید.

کد خبر 493414
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha