دولت فرانسه روز شنبه ۲۴ اسفند دستور بستن تقریبا همه مکان‌های عمومی در این کشور را صادر کرد و اسپانیا قصد دارد همه جمعیت ۴۶ میلیون کشور را قرنطینه کند.

coronavirus

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از آسوشیتدپرس مقامات پاریس روز شنبه دستور تعطیلی همه مکان‌های گردشگری این کشور ازجمله برج ایفل و موزه لوور را صادر کردند و مقامات فرانسه اعلام کردند همه رستوران‌ها، کافه‌ها، سینماها، تئاترها و همه فروشگاه‌های غیرضروری از روز یکشنبه بسته خواهند شد.

فرانسه تابه‌حال ۳۶۰۰ مورد عفونت را ثبت کرده است. فرانسه همچنین تجمعات بالای ۱۰۰ نفر را ممنوع کرده است، همه مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده است و از شرکت‌ها خواسته است به کارکنانشان اجازه دهند از خانه کار کنند.

دولت اسپانیا نیز بر اساس پیش‌نویسی که آسوشیتدپرس به آن دست یافته است، قصد دارد محدودیت اضطراری سخت‌گیرانه‌ای در سطح این کشور بر جابه‌جایی افراد اعمال کند.

بر اساس این پیش‌نویس که یادآور اقدام دولت ایتالیا در قرنطینه کامل این کشور است، شهروندان اسپانیایی فقط برای خریدن غذا و دارو، رفتن به سر کار، بیمارستان و بانک‌ها و نیز سفر به قصد مراقبت از کودکان و سالمندان اجازه خروج از خانه‌هایشان خواهند داشت.

قرار است این مقررات از صبح دوشنبه در اسپانیا به اجرا درآید.

اسپانیا همچنین قصد دارد همه مدارس، دانشگاه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و هتل‌ها به همراه همه فروشگاه‌های اقلام غیرضروری را در سراسر این کشور تعطیل کند، اقدامی که قبلاً در برخی از مناطق این کشور انجام شده است.

مقامات اسپانیا می‌گویند شمار موارد عفونت  با ویروس جدید کرونا در این کشور از ۵۷۰۰ مورد عبور کرده است و نیمی از این موارد در مادرید، پایتخت این کشور رخ داده است. این رقم افزایشی بیش از ۱۵۰۰ موردی را در ۲۴ ساعت گذشته نشان می‌دهد. اسپانیا همچنین ۱۶ مورد جدید مرگ ناشی از کووید-۱۹ گزارش کرد و به‌این‌ترتیب شمار تلفات در این کشور به ۱۳۶ مورد رسید.

اسپانیا اکنون پس از چین، ایتالیا، ایران و کره جنوبی در رده پنجم ازلحاظ شمار موارد بیماری است.

در ایتالیا که بدترین شیوع بیماری را در میان کشورهای اروپایی دارد، روز شنبه ۱۴۰۰ مورد جدید بیماری گزارش شد و به‌این‌ترتیب شمار موارد بیماری با افزایشی ۲۰ درصدی در یک شبانه‌روز به بیش از ۲۱۰۰۰ مورد رسید.

مقامات ایتالیا می‌گویند رفتارهای غیرمسئولانه مردم که باوجود اعلام قرنطینه عمومی بازهم معاشرت اجتماعی دارند، باعث این اوج‌گیری موارد بیماری شده است. بسیاری از شهرهای ایتالیا ازجمله رم و میلان تصمیم گرفته‌اند زمین‌های بازی و پارک‌ها را هم تعطیل کنند.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا اعلام کرد که تولید – تولید مواد غذای و تجهیزات بهداشتی- نباید متوقف شود. روز شنبه رهبران اتحادیه‌های کارگری و صاحبان صنایع درباره ادامه کار کارخانه‌ها به توافق رسیدند.

مردم در سراسر ایتالیا در ظهر روز شنبه به بالکن‌ها، تراس‌ها یا باغچه‌هایشان آمدند یا سرشان را از  پنجره‌هایشان بیرون آوردند تا برای چند دقیقه در ادای احترام به کارکنان پزشکی این کشور کف بزنند.

کد خبر 492782

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha