همشهری آنلاین: شرکت آمریکایی گوگل، در سه ماهه‌ نخست سال ۲۰۰۸ سی درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته درآمد داشته است که می‌تواند نشانه‌ای از رونق بازار تبلیغات، در دنیای مجازی باشد که ممکن است قیمت سهام شرکت یاهو را هم افزایش دهد

به گزارش دویچه وله درآمد شرکت گوگل، صاحب جستجوگر گوگل، در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۰۸ به ۱.۳۱ میلیارد دلار رسید. این مبلغ، با توجه به بحران اقتصادی موجود در آمریکا، بسیار بالاتر از حد انتظارات است. گوگل بدین ترتیب به نگرانی‌های سهامداران خود پایان داد.

تأثیر این خبر را در واکنش سرمایه‌گذاران نیز می توان دید. قیمت سهام شرکت گوگل در پایان معاملات پنج‌شنبه‌ی بورس، ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در مدت ذکر شده، نه‌تنها درآمد گوگل، که دارایی‌های این شرکت نیز رشد ۴۲ درصدی داشته است. اموال این شرکت در ماه‌های ژانویه تا مارس سال جاری، بالغ بر ۲/ ۵ میلیارد دلار بوده است.

گوگل همواره شهرت داشته که فراتر از پیش‌بینی‌های مالی ظاهر می‌شود. البته در سه ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۰۷ این شرکت برای نخستین بار در تاریخ خود، از پیش‌بینی‌ها عقب ماند. در پی آن سهامداران نگران شدند که گوگل دیگر جای پیشرفت ندارد و زیر تأثیر بحران اقتصادی آمریکا دچار رکود شده است.

این نگرانی، ارزش سهام گوگل را در معاملات روز پنج‌شنبه، در بورس وال‌استریت با ۱.۲ دلار کاهش به ۵۴. ۴۴۹ دلار رساند.

با اعلام خبر سود سرشار این شرکت اما قیمت‌ها باز هم افزایش یافته و به۵۳۰ دلار برای هر سهم رسید. شرکت گوگل به ازای هر سهم خود در سه ماهه‌ی نخست سال جاری، ۸۴. ۴ دلار سود کسب کرده است. کارشناسان این رقم را ۵۳. ۴ دلار پیش‌بینی کرده بودند.

سود گوگل، به زعم صاحب‌نظران، می‌تواند پیام‌آور آن باشد که بازار تبلیغاتی اینترنتی هم‌چنان خوب است که این، به نوبه‌ی خود، بر قیمت سهام یاهو نیز تأثیر خواهد داشت.

 مایکروسافت، غول سخت‌افزاری جهان، با پیشنهاد خرید یاهو، تسلط گوگل بر تبلیغات در دنیای مجازی را نشانه رفته است. مدیریت یاهو اما مبلغ پیشنهادی ۴۲ میلیارد دلاری را بسیار کم می‌داند. یاهو در روزهای اخیر ایده‌ی تبلیغات مشترک با گوگل را مطرح کرده است تا از این طریق مبلغ را بالاتر ببرد.

کد خبر 49276

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار