رئیس بخش اورژانس بیمارستان مرکزی ووهان مدعی شد مسئولان بیمارستان به هشدارهای ابتدایی درباره شیوع ویروس کرونا بی‌توجهی و او را برای داده هشدار توبیخ کرده‌اند.

دكتر آي فن پزشك افشاگر ووهان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، گفتگوی افشاگرانه دکتر آی فِن با مجله رن‌وو یا مردم به اندازه‌ای سر و صدا کرده و جنجالی شده که مقام‌های چینی در تلاش هستند متن این گفتگو را از فضای مجازی حذف کنند. دکتر فن می‌گوید در ماه دسامبر پس از مرگ چند نفر از همکارانش به دلیل ابتلا به یک بیماری شبیه سارس موضوع را به آگاهی مدیران ارشد بیمارستان رسانده و البته توبیخ شده است.

پس از انتشار گفتگوی دکتر فن با مجله مردم در روز سه‌شنبه، متن آن خیلی زود از سایت این مجله برداشته و تقریبا تمام نسخه‌های موجود در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی چین از دسترس مردم حذف شده است. هر چند کاربران چینی کوشیده‌اند تصویر گفتگو را بازنشر کنند. خانم فن هم از روز گذشته در دسترس نیست و به تماس‌های تلفنی هم پاسخ نمی‌دهد. فعالان چینی نگرانند این پزشک افشاگر بازداشت شده باشد.

دکتر آی فن روز ۳۰ دسامبر چند بیمار را با نشانه‌هایی شبیه آنفلوانزا در بیمارستان معاینه کرد که به درمان‌ها واکنش نشان نمی‌دادند. در گزارشی که آزمایشگاه از یکی از بیماران ارائه داده بود، عبارت «سارس کروناویروس» به چشم می‌خورد و دکتر فن پس از خواندن چندباره آن، ناگهان به شدت عرق کرد؛ عرق سرد. او دور واژه سارس خط کشید، از آن عکس گرفت و برای یکی از دوستانش در بیمارستانی دیگر در ووهان فرستاد.

تا شب، آن عکس در شهر ووهان و دیگر نقاط چین دست به دست می‌شد. چند ساعت بعد، دکتر فن پیامی از بیمارستان دریافت کرد که هشدار می‌داد برای جلوگیری از ایجاد تنش، اطلاعات مربوط به این بیماری مرموز نباید پراکنده شود. دو روز بعد، رئیس کمیته انضباطی بیمارستان مرکزی ووهان دکتر فن را خواست و او را به اتهام «پراکندن شایعه» و «بر هم زدن آرامش» توبیخ کرد.

کارکنان بیمارستان از گذاشتن هر نوع مطلب دباره ویروس مرموز منع شدند و تنها کاری که دکتر فن می‌توانست انجام دهد، توصیه به همکارانش برای پوشیدن لباس مناسب و ماسک بهداشتی بود. این در حالی است که مقام‌های بیمارستانی حتی جلوی این کار را هم می‌گرفتند. در شرایطی که دکتر فن می‌دانست ویروس مرموز از انسان به انسان منتقل می‌شود، مقام‌های بهداشتی و بیمارستانی چین اصرار داشتند هنوز شواهد انتقال انسانی تایید نشده است.

سرانجام روز ۲۱ ژانویه مقام‌های رسمی دولت چین وجود ویروس مرگبار کرونا را در حالی تایید کردند که تعداد بیماران مبتلا به آن ۱۵۲۳ مورد در یک روز رسیده بود؛ سه‌برابر روزهای پیشین. حالا که انتشار گفتگوی جنجالی دکتر آی فن حسابی در چین و خارج از مرزها خبرساز شده، او خودش مدعی است «افشاگر و سوت‌زن» نیست، بلکه فقط سوت را در اختیار دیگران قرار داده است.

کد خبر 491839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار