خودداری کلیسای یونان از لغو مراسم مذهبی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا باعث دعوا میان این کلیسای پرنفوذ و سازمان‌های پزشکی در این کشور شده است.

Greek church

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین پس از خودداری کلیسای ارتودوکس یونان از لغو مراسم مذهبی و بستن مکان‌های مقدس، درخواست‌ها از این کلیسا برای گوش دادن به دانشمندان درباره بهترین شیوه مقابله با ویروس جدید کرونا عامل بیماری کووید-۱۹ بالا گرفته است.

بحث‌ها در این مورد هنگامی بالا گرفت که «هالی سینود»، شورای حاکم بر کلیساهای یونان با نظرات درباره اینکه ویروس جدید می‌تواند در مراسم جمعی کلیسایی مانند عشای ربانی منتقل شود، مخالفت کرد.

با وجود نگرانی پزشکان درباره مراسم عشای ربانی که در آن نان و شراب به اشتراک گذاشته می‌شود، هالی سینود در بیانیه‌ای اعلام کرد با «حسی از مسئولیت» به انجام خدمات مذهبی و مراسم کلیسایی ادامه خواهد داد.

این شورای متشکل از روحانیون ارشد در بیانیه‌اش اعلام کرد: «برای اعضای کلیسا حضور در مراسم عشای ربانی و نان و شراب مشترک نمی‌تواند علت انتقال بیماری باشد. مومنان در همه سنین می‌دانند که حضور در این مراسم حتی در میانه پاندمی بیماری هم به معنای تایید عملی تسلیم در برابر خداوند و هم ظهوری قوی از عشق است که  بر هر انسانی و شاید هر ترس معقولی مسلط می‌شود.»

مقامات پزشکی در یونان از جمله فدراسیونی که نماینده اتحادیه‌های پزشکان کشور است، این موضع کلیسا را دانش‌ستیزی کشیشان خوانده است که باور مذهبی را سپری در برابر ویروس معرفی می‌کنند.

دولت راست میانه یونان احتمالا به علت نفوذ کلیسای ارتودوکس، یکی از قدرتمندترین بنیادها در کشوری که هنوز دولت و کلیسا در آن جدا نشده‌اند، هنوز در این باره موضعی نگرفته است.

گرچه کلیسای یونان مومنان را از بوسیدن شمایل‌های مسیحی یا دست روحانیان- که در کلیساهای ارتودوکس شرقی رایج است- منع کرده است، اما برخی می‌گویند این اقدامات کافی نیست.

الیاس موسیالوس، استاد سیاست بهداشت در دانشکده اقتصاد لندن در مقاله‌ای که در روزنامه یونانی Ta Nea منتشر کرده است، نوشت زمان آن رسیده است که افراد مذهبی مراسم کلیسایی را از تلویزیون دنبال کنند.

او نوشت: «گروه‌های آسیب‌پذیر در برابر ویروس (سالمندان) که اکثریت حاضران در کلیسا را تشکیل می‌دهند، باید در خانه بمانند و مراسم عشای ربانی را از تلویزیون تماشا کنند و مراسم نان و شراب هم باید در طول همه‌گیری متوقف شود.»

کد خبر 491490

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha