رئیس هیات مدیره نظام پزشکی سمنان و مدیرعامل پیشین هلال احمر استان بر ضرورت مقابله جدی با ویروس کرونا و همراهی مردم با مسئولان حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: تا ریشه‌کنی کویید ۱۹ در کشور باید همه افراد را ناقل بیماری و همه فضاها را آلوده فرض کنیم.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر «حسن شکرالهی» اظهار کرد: برای عبور از بحران به‌ وجود آمده ناشی از ویروس کرونا همه مردم باید هشدارها را جدی‌تر بگیرند.

وی با اذعان به این‌که ویروس کرونا فرد به فرد منتقل می‌شود، افزود: ویروس کرونا از دو راه مستقیم یا غیرمستقیم منتقل می‌شود. در روش مسقیم ویروس از فرد ناقل به فرد دیگر منتقل می‌شود و وی را مبتلا می‌کند و در روش غیرمسقیم نیز ویروس از فرد ناقل به سطوح مختلف منتقل و افراد دیگر با دست زدن با سطح آلوده به کروناویروس آلوده می‌شوند.

دکتر شکرالهی با بیان اینکه تنها راه مبارزه با همه‌گیری این ویروس این است که برای هیچ کاری از خانه خارج نشوید، ادامه داد: با شست‌وشوی مداوم دست‌ها و دست نزدن به مثلث چشم، دهان و بینی می‌توانیم مانع ابتلای خود به این ویروس خطرناک شویم.

وی با بیان اینکه با رعایت موارد بالا می‌توان زنجیره انتقال ویروس را قطع کرد گفت: همراهی مردم و عمل جدی به توصیه‌ها در کنترل بیماری و قطع زنجیره انتقال نقش مهم و موثری دارد.

مدیرعامل پیشین هلال احمر استان سمنان در پاسخ به پرسشی در خصوص این‌که آیا با فرض رعایت همه مردم می‌توان یک بازه زمانی مشخص، برای ریشه‌کنی این ویروس نوپدید در کشور مشخص کرد، افزود: نه نمی‌توان چنین بازه زمانی را با قاطعیت مشخص کرد. کروناویروس یک ویروس جدید بوده و شناخت ما از آن محدود است. ضمن اینکه رفتارهای آن هنوز به طور کامل شناخته شده نیست، اما از آنجا که انتقال آن "فرد به فرد" صورت می‌گیرد، با رعایت همگانی بهداشت فردی و قطع زنجیره انتقال می‌توان بر کویید ۱۹ هم غلبه و این شرایط بحرانی را پشت سر گذاشت.

چرا فوتی‌های کروناویروس در ایران متفاوت است؟

رئیس نظام پزشکی شهرستان سمنان در خصوص برخی تشکیک‌ها در خصوص آمار اعلام شده در ایران و تفاوت میزان تلفات کروناویروس در ایران و دیگر کشورها و همچنین چرایی عدم اعتماد عمومی به آمارهای دولتی اعلام شده اظهار کرد: اولا آمار اعلام شده از سوی منابع رسمی مربوط به موارد ابتلای قطعی است، یعنی آمار آنهایی است که نمونه‌گیری از آنها انجام و جواب آزمایش آنها مثبت اعلام شده است.

وی از آنچه پاسخ تست "منفی کاذب" خواند به عنوان عامل موثر دیگری در تفاوت آمار مبتلایان واقعی و آمار اعلام شده نام برد و بیان کرد: وجود "منفی کاذب" محدود به آزمایش‌های کروناویروس نیست و در همه آزمایش‌ها -اگرچه بخش کوچکی است – بخشی از جواب‌های آزمایش منفی کاذب است یعنی ممکن است جواب آزمایش فرد منفی اعلام شده باشد، اما فرد ناقل ویروس و مثبت باشد. البته در آزمایش‌های مختلف همواره درصد کمی در این بخش قابل تقسیم‌بندی است.

این پزشک از طولانی بودن فرایند نمونه‌گیری و دریافت پاسخ آزمایش به عنوان عامل موثر دیگری در عدم دقیق بودن آمار نام برد و گفت: با توجه به اینکه در اکثر استان‌ها کیت‌های آزمایش کرونا وجود ندارد، نمونه از افراد اخذ و بعد برای تهران ارسال می‌شود از همین رو فرایند اعلام نتیجه طولانی‌تر و زمان‌بر می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از افراد در این شرایط در دسته افراد مشکوک به کروناویروس تقسیم‌بندی می‌شوند ادامه داد: دلیل دیگر غیردقیق بودن آمار به نحوه آزمایش و اخذ تست برمی‌گردد چرا که این آزمایش یک آزمایش خیلی خاص است و برخلاف بسیاری از آزمایش‌ها که از طریق خون، ادرار و...گرفته می‌شود آزمایش کروناویروس یا کووید ۱۹ از "ته حلق" فرد مشکوک به بیماری گرفته می‌شود. بنابراین با توجه به جدید بودن نوع آزمایش و تازگی آن برای کادر آزمایشگاهی ممکن است در مواردی نیز آزمایش و نمونه‌گیری دقیق نباشد.

رئیس اسبق شورای شهر استان عدم تشخیص دقیق مبتلایان را عامل موثر دیگری در تفاوت‌های آماری در ایران و دیگر کشورهای درگیر با کروناویروس ارزیابی و اضافه کرد: طولانی بودن فرایند دریافت جواب آزمایش‌ها و اعلام آمار موارد مثبت قطعی مؤلفه‌های دیگری هستند که به تفاوت‌های آماری انجامیده و این در حالی است که موارد تلفات به صورت روزانه اعلام می‌شود.

تلفات در ایران منطبق با همان الگوی جهانی‌ است

وی در پاسخ به این پرسش ایسنا که چرا درصد تلفات در ایران با الگوهای جهانی همخوانی کمتری دارد تصریح کرد: در حال حاضر تلفات به نسبت موارد تشخیص داده شده و مثبت قطعی اعلام می‌شود و از همین رو شاهد تفاوت‌هایی در مقایسه با آمار دیگر کشورهای درگیر هستیم، وگرنه با در نظر گرفتن مولفه‌ها و مواردی که عرض شد می‌توان نتیجه گرفت که درصد تلفات در ایران نیز با همان الگوی جهانی تطابق و هم‌راستایی دارد.

رئیس نظام پزشکی شهرستان سمنان در پاسخ به پرسشی در خصوص زیرساخت‌های درمانی و بیمارستان کشور و استان و توانایی پاسخگویی مناسب و به‌هنگام به بحران‌ها گفت: واقعیت این است که زیرساخت‌های درمانی و بیمارستانی در ایران و استان مثل همه کشورهای دنیا یک ظرفیت مشخصی است و اصولا هم چندان عقلانی به نظر نمی‌رسد که به طور مثال شهرستانی که نیازمند ۲۰۰ تخت بیمارستانی است هزار تخت در آن ایجاد کرد، چرا که بحران‌ها مربوط به شرایط بسیار خاص است. همان گونه که مثلا در لرستان هر صد سال با یک سیل در ابعاد آنچه فروردین‌ماه دیدیم روبرو خواهیم بود. لذا در موارد بحران مهم این است که به گونه‌ای مدیریت کنیم که علاوه بر ایجاد بیمارستان صحرایی بتوان از خوابگاه‌ها و مراکز دیگر هم استفاده کرد و یا با بهره‌گیری از "تریاژ" به طور مثال مدت زمان بستری را کاهش دهیم.

شکرالهی با بیان اینکه استان سمنان از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های بسیار خوبی برخوردار است افزود: البته بدیهی است که در شرایطی که با بحران فراگیری روبرو باشیم حتی در کشورهای پیشرفته‌ای مثل امریکا یا کشورهای اروپایی، زیرساخت‌های بیمارستانی جوابگوی بحران‌های بزرگ نیست و درست از همین رو است که از مدیریت بحران صحبت می‌شود.

در خانه ماندن؛ بهترین راه مقابله با کرونا

وی بهترین راه مقابله با کرونا را در خانه ماندن ارزیابی کرد و به عموم هم‌وطنان و هم‌استانی‌ها توصیه کرد: ضمن توجه جدی به هشدارها تا حد امکان در خانه بمانند.

رئیس نظام پزشکی شهرستان سمنان بر ضرورت استفاده از زیرساخت‌های دنیای مجازی برای دیدارها و رفع نیازهای شهروندان تاکید و بیان کرد: حتی در این شرایط توصیه اکید می‌کنیم که افراد دیدار با پدر و مادر خود را به تاخیر بیندازند و یا از طریق راه‌های مجازی و با استفاده از اپیکیشن‌های موجود با آنها دیدار کنند، چراکه در این شرایط دشوار به نفع آنها است که برای حفظ سلامت‌شان به دیدار حضوری آنها نرویم و حداقل این دیدارها را یک هفته به تاخیر بیاندازیم تا از این شرایط سخت نیز با همراهی و همکاری همگان و با تلاش کادر درمانی بیمارستان‌ها و مدیریت بحران عبور کنیم.

کد خبر 490642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار