کمیسیون تلفیق با پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۹۹ برای شناسایی و حذف سه دهک بالای درامدی از فهرست یارانه بگیران موافقت کرد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف به انجام این کار شد.

یارانه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، در ۹ سال گذشته تبصره (۱۴) یکی از مهترین بخش‌های لایحه بودجه و در رابطه با یارانه‌هاست که وضعیت قانون هدفمندی یارانه‌ها را مشخص می‌کند. در واقع در تعریف قانون هدفمندی یارانه‌ها، یارانه برای جبران قدرت خرید خانوارهای آسیب‌پذیر تعریف شده بود.

پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی مقرر شد که دهک‌های بالای درآمدی از لیست مشمولان حذف شود اما در  این سال‌ها دلایل مختلفی همچون نبود اطلاعات کافی برای شناسایی افراد، ارجحیت تصمیمات سیاسی بر تصمیمات اقتصادی و مواردی از  این دست عنوان می شود و با وجود اینکه در لایحه بودجه و حتی پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی تا کنون این امر محقق نشده است. 

البته در تیرماه امسال هیات دولت در مصوبه‌ای دستگاه‌های مربوطه را موظف به شناسایی این دهک‌های بالای جامعه کرد و به گفته علی ربیعی سخنگوی دولت مقرر  شد از مهر ماه یارانه ۲۰۰ هزار خانوار یعنی جمعیت حدود ۸۰۰ هزاری نفر قطع و به تدریج نسبت به شناسایی و حذف سه دهک با درآمد بالا از فهرست یارانه اقدام شود و باز هم این موضوع اتفاق نیفتاد. 

دولت باز هم در سند دخل و خرج سالیانه که به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد موضوع حذف سه دهک بالای درآمدی را پیشنهاد داد که توسط اعضای کمیسیون تلفیق تایید شد و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد. 

در بند یک تبصره ١۴ لایحه بودجه سال آینده آمده است: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی در اختیار و بر اساس معیارها و ضوابطی که توسط این وزارتخانه تعیین می‌گردد نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران، با ارایه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند.

کد خبر 490393

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
  2 0
  شروع شد
 • شهروند IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
  0 1
  استارت خورد ...
 • حمزه جعفری IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
  1 0
  پرداخت هریارانه به استسنای خانواده های بهزیستی وکمیته امدادباعث تورم می شودبایدسرمایه هابه سمت تولیدواشتغال بانظرکارشناسان اقتصادی هدایت شود
 • AU ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
  0 0
  واقعا که این یارانه ها برای پرداخت قبضها بود. که حالا قیمتشون سر به فلک کشیده حالا به جای اینکه اضافه کنید کم میکنید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار