تاثیر شیوع ویروس جدید کورونا بر چین آنقدر شدید بوده است که می‌تون از فضا هم آن را مشاهده کرد- کاهش شدید آلودگی‌ هوا به علت تعطیلی‌های گسترده.

NO2 China

به گزارش همشهری آنلانی به نقل از لایوساینس ماهواره‌های آمریکایی و اروپایی که برای پایش کیفیت هوا در مدار زمین قراردارند، کاهش قابل‌توجه در غلظت دی‌اکسید نیتروژن (NO2) را از ماه ژانویه گزارش داده‌اند. دی‌اکسید نیتروژن ماده‌ای آسیب‌رسان است که از وسائل نقلیه، نیروگاه‌های حرارتی و سایر ماشین‌هایی که سوخت‌های فسیلی می‌سوزانند، آزاد می‌شود.

بر اساس بیانیه «رصدخانه کره زمین ناسا» این کاهش احتمالا مربوط به کاهش فعالیت‌های اقتصادی و محدودیت‌های مسافرتی در چین از هنگام شیوع ویروس کورونا است.

فئی لیو، پژوهشگرمرکز پروازهای فضایی گدار در این باره می‌گوید: «این برای نخستین باری است که من چنین کاهش شدیدی در آلودگی هوا را بر روی پهنه وسیعی به علت یک رویداد خاص مشاهده می‌کنم.»

تصویری که رصدخانه کره زمین ناسا منتشر کرده است، کاهش قابل‌توجه دی‌اکسید نیتروژن را در فاصله ماه‌های ژآنویه و آغاز فوریه نشان می‌دهد.

به گفته لیو موارد قبلی کاهش قابل‌اندازه‌گیری دی‌اکسید نیتروژن وجود داشته است، از جمله در رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸. اما هیچکدام از این موارد به این سرعت یا به این شدت رخ نداده‌اند. به گفته او معمول کاهش در میزان آلودگی هوا در حدود تعطیلات سال نوی قمری چین رخ می‌دهد، اما هیچگاه میزان این کاهش این قدر شدید نبوده است.

کد خبر 489595

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha