رییس شورای عالی اکران فیلم‌های سینمایی به صاحبان فیلم‌هایی که به تازگی روی پرده سینماها رفته بودند اطمینان خاطر داد که در شرایط خاص جامعه تمام حقوق مترتب بر فیلم‌ها ملاحظه خواهند شد.

اکران سینماها

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، به دنبال ابراز نگرانی و سردرگمی جمعی از فیلمسازانی که آثارشان مدتی قبل روی پرده رفته بود و اینکه ادامه اکران فیلم‌هایشان با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینماها و نیز پیش‌رو بودن اکران نوروزی، وضعیت نامشخصی پیدا کرده، محمد مهدی طباطبایی‌نژاد درباره تمهیدات لازم برای جبران این تعطیلی‌ها و تصمیم‌گیری برای اکران فیلم‌هایی که روی پرده بودند، گفت: در قراردادهای بیمه‌ای مواردی قید شده است که در شرایط فورس¬ماژور تصمیم‌ها به زمان خودش موکول می‌شود و شرایط جامعه، یک شرایط فورس ماژورِ متفاوت است. من این قول را می‌دهم که تمام حقوق مترتب بر فیلم‌ها را ملاحظه خواهیم کرد و کمک می‌کنیم تا اگر این شرایط فعلی به فیلمی لطمه زده، جبران شود.

وی با ابراز امیدواری از اینکه جامعه بر این بلیه (شیوع کرونا ویروس) غلبه کند و شادی به جامعه برگردد، ادامه داد: برای فیلم‌هایی که در این اوضاع خسارت دیدند یا به اکران طبیعی خود دست پیدا نکردند، تمهیداتی از سوی سازمان سینمایی در نظر گرفته خواهد شد که ممکن است اکران مجدد باشد، یا اکران دوم یا اکران آزاد.  در این باره فعلا نمی‌توان راه حل نهایی را مشخص کرد ولی آنچه مسلم است شرایط جبران اکران فیلم‌هایی است که اکران شده بودند و در بدو ورود به سینماها تعطیل شدند که حقوق آنها در نظر گرفته می شود.

طباطبایی‌نژاد درباره اکران نوروز هم بیان کرد: همه امید ما این است که اکران نوروز به تعویق نیفتد و شرایط برای بازگشایی سینماها فراهم شود ولی ممکن است شرایط بهداشتی و سلامتی جامعه ایجاب کند که تعطیلی‌ها بیشتر ادامه داشته باشند.  در این باره ما هم با تصمیم جدید باید عمل کنیم چون خود ما هفته به هفته بر اساس ستاد ملی مبارزه با کرونا دستور می‌گیریم و هنوز به¬ طور قطعی نمی‌شود، تصمیم‌گیری کرد.

او افزود: هم اکنون جلسه‌هایی که ضروری نبوده مثل شورای پروانه ساخت و نمایش در وزارت ارشاد کنسل شده است. با این وجود صاحبان فیلمها مطمئن باشند پس از گذراندن این روزهای سخت با شرایطی بهتر فیلم‌هایشان اکران می‌شود.
وی درباره انصراف فیلم‌های اکران نوروزی گفت: در مورد این موضوع هنوز به تصمیم قطعی نرسیده‌ایم ولی در نظامنامه اکران، بندی وجود دارد که اگر کسی از اکران انصراف داد تا ۶ ماه نمی‌تواند نوبت اکران بگیرد که با توجه به شرایط خاص فعلی باید ببینیم که چطور می‌خواهیم این بند را اجرا کنیم.

طباطبایی‌نژاد درباره ابلاغ نظام‌نامه اکران توضیح داد: این نظام‌نامه تقریبا نهایی شده و همین روزها ابلاغ می‌شود. پخش‌کننده‌هایی که بیش از ۵ درصد باکس آفیس (گیشه فروش) سال قبل سینما را در اختیار داشتند، تا ۱۲ فیلم را در قرعه سال ۹۹ می‌توانند داشته باشند، ولی پخش‌کنندهای کمتر از این سهم وضع دیگری دارند. به این ترتیب در رده‌بندی‌ای که تا خرداد ماه سال آینده اعلام می‌شود، پخش‌کننده‌های رده «الف» تا ۱۲ فیلم، رده «ب» تا پنج فیلم و رده «ج» تا دو فیلم می‌توانند در اکران اثری داشته باشند.

طباطبایی‌نژاد تاکید کرد: با نظام‌نامه اکران تلاش می‌کنیم نظم و مراقبت جدی برای حضور فیلم‌ها در اکران داشته باشیم، به همین دلیل دسته‌بندی فیلم‌های عید در ۳ سبد فیلم‌های «کمدی»، «عام» (با مخاطب زیاد) و «سایر» بوده به این معنا که یک مراقبت محتوایی و مخاطبی برای سینما در نظر گرفته شود تا همیشه ۴ فیلم پرمخاطب که ۲ فیلم کمدی و ۲ فیلم جدی یا اجتماعی است و یک فیلم با رویکرد کمی خاص‌تر در اکران باشند.  

او با اشاره به وضعیت اکران در سالی که گذشت، ادامه داد:‌ اعتراف می‌کنم از آنجایی که این مهندسی در سال ۹۸ به معنای واقعی رخ نداد در روزهایی از چند ماه گذشته شاهد بودیم که ۵ فیلم پرمخاطب با هم اکران شدند که باعث شد هم از سبد همدیگر مخاطب بردارند و هم اینکه به بعضی از این فیلم‌ها لطمه وارد شد. همچنین مواقعی بوده که بیش از دو فیلم کمدی اکران شده که به خودشان یا دیگر فیلم‌ها آسیب زدند یا مثلا پاییز و اوایل زمستان امسال ۵ فیلم کودک و نوجوان همزمان روی پرده بودند که دو تا از آن‌ها انیمیشن بودند. اما الان در شرایطی هستیم که طبق نظام‌نامه اکران به هیچ عنوان سبد قرعه اجازه تکرار چنین اتفاقی را نمی‌دهد.

طباطبایی‌نژاد اضافه کرد: حتی در قرعه‌کشی فیلم‌های کمدی یک فیلم کمدی سنگین و یک کمدی کم بودجه در ساخت لحاظ می‌شود. این در حالی است که برخی دوستان تصورشان بر این بوده فیلم‌ها شانسی انتخاب می‌شوند ولی این طور نیست و بیشترین منفعت این ماجرا به مخاطب و سینمادار می‌رسد؛ مخاطب که همه نوع انتخابی برای تماشا دارد و سینمادار که در تمام فصل‌ها امکان داشتن فیلم پرفروش را دارد.
 

کد خبر 489373

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha