برای پیشگیری از شیوع و انتقال بیماری ویروس کرونا، اقدامات متعددی از سوی مسئولان و مردم در لارستان انجام‌ شده است.

مقابله با کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، با شیوع ویروس کرونا در ایران، ابتدا بسیاری از مردم آن را جدی نگرفتند اما کم‌کم با انتشار این ویروس و مبتلا شدن عده بیشتری به بیماری کرونا، مردم نیز موضوع را بیشتر جدی گرفته و تدابیر بهداشتی را رعایت کردند.

به‌تدریج با اقدامات انجام گرفته و ارائه هشدارهای بهداشتی، مردم استان فارس نیز متوجه خطرات شیوع این ویروس شدند و سعی کردند با اقدامات پیشگیرانه همچون کاهش ترددهای غیرضروری در سطح شهر، از میزان انتشار این ویروس بکاهند.

در سطح شهرلار نیز بخشی از کسب‌وکارها تعطیل‌شده و کاسبان شهر ترجیح داده‌اند ادامه فعالیت‌های تجاری خود را به بعد از فروکش شدن دوره طغیانی شیوع ویروس کرونا به تعویق اندازند، مدارس استان نیز برای جلوگیری از شیوع این بیماری تعطیل و همچنین ساعات اداری ادارات نیز کاهش‌یافته است.

در کنار نقش و همکاری مؤثر مردم استان فارس، با همگرایی دستگاه‌های مختلف، وضعیت دسترسی به مواد ضدعفونی‌کننده در سطح شهر نیز کمی بهتر شده همچنین خیابان‌های پرتردد شهر لار برای مقابله با شیوع ویروس کرونا ضدعفونی شده است.

تشخیص یک بیمار مبتلابه کرونا در لارستان

رئیس مرکز آموزشی درمانی امام رضا(ع) لارستان با اشاره به ایجاد بخش پشتیبان به دلیل واگیر بودن بیماری کرونا، اظهار کرد: به‌منظور پیشگیری باید بیماران مشکوک به کرونا از سایر بیماران جدا باشند و بر این اساس طی چندین جلسه مختلف، مکان‌هایی از بخش‌های بیمارستان را که امکانات مناسب و  کمتر محل عبور و مرور است برای نگهداری افراد مشکوک به کرونا انتخاب‌شده است.

بهزاد رضائی با اشاره به اینکه اکنون تست یک نفر از افراد مشکوک به ویروس کرونا مثبت اعلام‌شده است، گفت: بخش عمومی و ویژه مراقبت‌های تنفسی را به‌عنوان منطقه پشتیبان بیمارستان و بخش خاص مراقبت بیماران مشکوک به کرونا انتخاب کردیم.

وی تصریح کرد: در شهرهای کوچک با توجه به عدم وجود بیمارستان پشتیبان در شهر و همچنین با توجه به نیازمندی بیماران کرونایی همچون سایر بیماران به خدمات درمانی متفاوت، بخش‌هایی از همان بیمارستان‌های هر شهر تخلیه‌شده و به‌عنوان بخش مدنظر بیماران مذکور آماده‌سازی شدند، انتخاب بیمارستان امام رضا(ع) لار به‌عنوان پشتیبان بیمارستان‌های جنوب فارس صحت ندارد و قرار نیست که بیماران خنج، گراش و اوز به لار اعزام  شوند بنابراین هیچ بیمار مشکوک به کرونا از شهر دیگری به لار منتقل نشده و در صورت انتقال، پذیرش نیز نخواهیم کرد.

رضائی با تأکید بر اینکه به علت جلوگیری از ازدحام و کاهش تراکم جمعیت برای پیشگیری از کرونا، ساعت ملاقات از بیماران در بیمارستان لغو شده است، اضافه کرد: بیمارستان برای استفاده عموم مردم است و قرار نیست به دلیل ترس از کرونا، اورژانس بیمارستان خلوت شود بنابراین به خاطر ترس از این بیماری سلامت خود را به خطر نیندازیم.

ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده در اختیار مصرف‌کنندگان قرار بگیرد

فرماندار ویژه لارستان در جلسه ستاد تنظیم بازار شهرستان لارستان با اشاره به اینکه باکسانی که منافع نامشروع خویش را بر جان انسان‌ها ترجیح می‌دهند برخورد جدی و قانونی می‌شود، گفت: لازم است کمیته نظارتی تشکیل شود و با عواملی که به خاطر سوءاستفاده از وضعیت موجود، قیمت‌ها را افزایش می‌دهند، طبق قانون برخورد قاطع انجام می‌گیرد.

 جلیل حسنی بیان کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا دستگاه‌های مرتبط باید اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی‌کننده ازجمله ماسک و الکل برای شهرستان تأمین کرده و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند.

وی تاکید کرد: مردم نیز در این شرایط یاری کنند تا مشکل شیوع ویروس کرونا را پشت سر گذاشته و با همدلی و همراهی با مسئولان از این وضعیت عبور کنند.

تولید روزانه  دو هزار ماسک در موسسه خیریه باب‌الحوائج لارستان

موسسه خیریه اشتغال‌زایی باب‌الحوائج وابسته به بنیاد نیک‌اندیشان هاشمی لارستان یکی از مراکز اشتغال‌زایی و کارآفرینی است که همه اقدامات آن در راستای توانمندسازی جوامع هدف انجام می‌شود.

 این موسسه تاکنون چندین کارگاه راه‌اندازی کرده که ازجمله آن‌ها کارگاه خیاطی با اشتغال ۱۶ نفر از گروه هدف است.

موسسه باب‌الحوائج با توجه به شیوع ویروس کرونا و کمبود ماسک، به سفارش دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی لار، در اقدامی خیرخواهانه توسط خیرین و افراد تحت پوشش، همگاه با جامعه پزشکی کشور اقدام به تولید ماسک و گان سرهمی(لباس مخصوص کادر درمان بیمارستان) ضدویروس باقیمت مصوب کرده است.

این کارگاه روزانه با ظرفیت تولید دو هزار ماسک و ۱۰۰ گان فعالیت می‌کند که با توجه به نیاز فعلی مراکز درمانی این ظرفیت در روزهای آتی افزایش می‌یابد.

تولید مواد ضدعفونی‌کننده از گیاه آلوئه‌ورا در لارستان

با شیوع ویروس کرونا و افزایش تقاضای مردم نسبت به محلول‌های ضدعفونی و ماسک، این اقلام را در داروخانه‌ها کمیاب و یا نایاب کرده است. به همین جهت عده‌ای از کارشناسان بهداشتی در دانشکده علوم پزشکی لارستان در اقدامی خودجوش، شروع به تولید مواد ضدعفونی‌کننده از گیاه آلوئه ورا کرده‌اند. این کارشناسان واحد واگیر دانشکده علوم پزشکی لارستان بدون اتلاف وقت، در حال تولید مواد ضدعفونی‌کننده هستند.

ضدعفونی کردن معابر شهر لار

طبق اعلام معاون خدمات شهری شهرداری لار، در راستای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا ویروس و ضدعفونی معابر، اماکن تجاری و بازارچه‌ها، در مرحله اول ۲ هزار و ۵۰۰ لیتر محلول ضدعفونی‌کننده برای چند مسیر پرتردد در شهر جدید و شهر قدیم لار در نظر گرفته‌شده که توسط سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری لار با همکاری واحد امور شهر و واحد موتوری انجام شد.

در این مرحله در قالب اکیپ ۷ نفره، مسیرهای ۴۰ متری اول، بلوار دانشجو، میدان بسیج، ۳۰ متری هلال‌احمر و میدان طاووس در شهر جدید و مسیرهای چهارراه پیروزی، میدان شهید نصیری، میدان مدرس و خیابان‌های مدرس شمالی و جنوبی ضدعفونی شد و این حرکت استمرار دارد.

لغو مراسم و تجمعات در لارستان

در جلسه ستاد پیشگیری نیز لغو جلسات عمومی، همایش‌ها، سمینارها، جشن‌ها، برنامه‌های جمعی، ورزشی، نظارت بر داروخانه‌ها، مراکز عرضه مواد و کالاهای بهداشتی مرتبط همچون شوینده‌ها، ژل ضدعفونی‌کننده، ماسک و دیگر اقلام ضروری مصوب شد.

 همچنین ضدعفونی کردن فضای شهر، ادارات، مراکز عمومی و حساس شهر، دانشگاه‌ها، مدارس، اماکن مذهبی، کنترل مرزهای زمینی و هوایی شهرستان، کنترل مستمر فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله آیت‌اللهی لارستان، بانک‌ها، مراکز بهداشتی، نظامی، انتظامی اطلاع‌رسانی از طریق فضای مجازی و هماهنگی با اصناف، نانوایی‌ها، رستوران‌ها، ترمینال مسافربری حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری، کارخانه‌ها و واحدهای فعال صنعتی، پمپ‌بنزین‌ها و جایگاه‌های سوخت و غیره برای آمادگی لازم برای مقابله و پیشگیری از ویروس کرونا از دیگر مصوبات این جلسات بوده است.

با رعایت بهداشت فردی، پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن، شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون مایع، پرهیز از حضور در مکان‌های شلوغ، ضدعفونی وسایل و سطوح تماس، پرهیز از سفرهای غیرضروری و رعایت آداب تنفس می‌توان در مهار کردن بیماری «کرونا ویروس» نقش مؤثر داشت.

کد خبر 489325

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فارس

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha