مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه اصفهان گفت: اهداف و استراتژی‌هایی برای بین‌المللی‌سازی دانشگاه مشخص کرده‌ایم که تحت تاثیر آنها برنامه‌ریزی می‌کنیم.

دانشگاه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، کمال طیبی اظهار کرد: برنامه‌هایی در زمینه بین‌المللی سازی دانشگاه و حضور موثرتر در برنامه افق ۲۰۳۰ اتحادیه اروپا در نظر داریم. به عنوان مثال تبادل استاد و دانشجو را گسترش داده و جذب دانشجوی خارجی را بیش از پیش در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی افزود: جذب دانشجو و محقق از روش های مختلفی مانند برگزاری کنفرانس‌ها، کارگاه، حضور در نمایشگاه های بین‌المللی  به دست می آید و در کنار آن، تقویت موضوعات بازاریابی و سایت بین الملل را نیز مطابق با شرایط برند دانشگاه و نوع تحقیقات مورد نیاز در برنامه داریم.

مدیر دفتر همکاری های علمی و بین‌المللی  دانشگاه اصفهان تقویت همکاری‌های منطقه‌ای را مهم دانست و گفت: یکی از برنامه های مهم، نگاه منطقه‌ای و گسترش روابط در منطقه است. یکی از اهداف مهم برای سال آینده توسعه همکاری با دانشگاه‌های دارای اعتبار و امکانات خوب منطقه مانند ترکیه و پاکستان است.

طیبی  افزود: پیش از این قراردادهای همکاری در چهارچوب قراردادهای "اراسموس" و "طرح مولانا" به امضا رسیده و برنامه هایی برای تبادل دانشجو و استاد تعریف شده است.

وی با تاکید بر لزوم اجرایی سازی تفاهم نامه های منعقد شده، ابراز امیدواری کرد: برای بین‌المللی  سازی دانشگاه تفاهم نامه های زیادی با دانشگاه‌های معتبر اروپایی و آسیایی داریم که نرخ فعال سازی این تفاهم ها را افزایش داده و به میزان ۷۰درصدی برسانیم.

مدیر دفتر همکاری های علمی و بین‌المللی  دانشگاه اصفهان با اشاره به برنامه های ده ساله اتحادیه اروپا برای دانشگاه ها، توضیح داد: در برنامه افق ۲۰۲۰ اروپا، طرح‌های اراسموس و پروژه‌های مشترک ارائه شد که ما نیز به خوبی حضور داشتیم، اما در نظر داریم در افق ۲۰۳۰ که توسط اتحادیه اروپا اعلام می شود به عنوان شریک موثرتری در جذب پروژه های مشترک مطرح شویم.

طیبی بیان کرد: ساختارها و پیش نیازهای لازم برای حضور موثرتر در افق ۲۰۳۰ طی این چند سال به وجود آمده و کار را برای ما آسانتر می کند. زیرا اکنون هیئت علمی آگاه است که چگونه در پروژه‌ها مشارکت داشته باشد.

وی با بیان حمایت های مالی طرف های مقابل در این همکاری ها از محل منابع اتحادیه اروپا برای گسترش روابط علمی، اضافه کرد: نکته مهم این است که حمایت های مالی و هزینه ها بر عهده طرف مقابل است. دانشجو یا استادی که از طرف ما اعزام شود، هزینه رفت و برگشتی آن توسط دانشگاه میزبان پرداخت می‌شود. همچنین اگر کشور مقابل اعزام استاد یا دانشجو داشته باشد، هزینه های اعزام و اسکان نیز بر عهده آنان است.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی  دانشگاه اصفهان این همکاری ها را در جهت منافع دو طرف اعلام کرد و افزود: هدف، انجام پروژه های کاربردی است که برای هر دو طرف دستاوردهایی به دنبال داشته باشد و تنها برای تحصیل نبوده است. این همکاری های علمی و پژوهشی به منظور همتایابی همکاران است تا بتوانند روی موضوعات مشترک، پروژه های مشترک ارائه کنند و این توسعه دهی در راستای منافع دو طرف در مسائل کاربردی و مطرح سطح جامعه است.

طیبی با اشاره به شرایط تحریمی و محدودیت های روابط کشور نیز تاکید کرد: با توجه به محدودیت های موجود باید به دنبال فعالیت‌های قابل اجرا برویم‌. طرح های این چنین تاثیر بسزایی در پیشبرد اهداف کشور دارند و یکی از اولویت ها در بین‌المللی  سازی همکاری ها، قوت بخشی به روابط منطقه ای است.

وی درباره روابط منطقه ای موجود، توضیح داد: اکنون با دانشگاه‌های ترکیه روابط خوبی داریم و تمرکزمان بر توسعه این روابط است. همچنین با دانشگاه‌های معتبر پاکستان، هند، قزاقستان و تاجیکستان نیز همکاری داریم.

مدیر دفتر همکاری های علمی و بین‌المللی  دانشگاه اصفهان همچنین در خصوص نحوه انتخاب دانشجویان و اساتید برای اعزام، اعلام کرد: باتوجه به زمینه های مورد تفاهم برای همکاری، انجام کارهای رقابتی و زمان مورد نظر برای انجام پروژه و توافقات انجام شده، اطلاع رسانی خواهد شد.

کد خبر 489209

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اصفهان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha