هفته‌های پایانی سال با شیوع بیماری کرونا، برخی شهروندان را با استرس و فشارهای عصبی همراه کرده است.

مشاوره

همشهری آنلاین- سارا جعفرزاده: این روزها مسئولان خانه‌های سلامت در سراهای محله که بیش از پیش مسئولیت سنگین آموزش را برعهده دارند، پذیرایی شهروندانی در محله ها هستند که برای کسب اطلاعات و راه های پیشگیری از کرونا به آنها مراجعه می‌کنند. اما جالب است بدانید اکثر مراجعان خانه‌های سلامت درخواست خدمات مشاوره دارند و در واقع استرس و نگرانی در شرایط کنونی باعث شده  مشکلاتشان را بیش از پیش با مشاوران خانواده در خانه‌های سلامت در میان بگذرانند.

  • شهروندان نگران تعهدات مالی خود هستند

یکی از مشکلاتی که از زمان شیوع کرونا به وجود آمده است، تعطیلی و رکود کار برخی شرکت‌ها و کسب و کارهای آزاد است که باعث نگرانی شهروندان شده است.
«ام البنین باقی» مشاور خانواده که این روزها با مراجعان بسیاری در خانه‌های سلامت منطقه۱۵ و مناطق دیگر مواجه است، در این باره می‌گوید: «در شرایط فعلی بیشتر شهروندانی که به خانه‌های سلامت مراجعه می‌کنند درگیر استرس هستند و این استرس ابتدا به دلیل امکان ابتلا به بیماری و بعد به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه است. بیشتر مراجعان خانه‌های سلامت این روزها بانوان هستند و در واقع باید گفت بانوان در این شرایط استرس بیشتری دارند.»
باقی می‌افزاید: «جالب اینجاست موضوعی که ذهن برخی از مراجعان را درگیر کرده است، ترس از ابتلا به کرونا نیست بلکه پیامدهای اقتصادی این ویروس است که باعث شده شهروندان نگران تعهدات مالی خود باشند. تعهداتی مانند اجاره ماهانه منزل مسکونی یا محل کسب، اقساط بانک و حق بیمه که به صورت ماهانه باید پرداخت کنند.»

  • نیاز به امنیت خاطر

با توجه به اینکه کل جامعه و حتی کشورهای دیگر هم با موضوع کرونا دست به گریبان هستند، در این شرایط بهترین کار ایجاد یک امنیت خاطر است.
باقی با تأکید بر مدیریت ذهن به سمت و سوی مثبت اظهار می‌کند: «شهروندان نیاز به امنیت خاطر دارند و فقط خود فرد می‌تواند این امنیت خاطر را برای خودش ایجاد کند. شهروندان علاوه بر اینکه بهداشت فردی را رعایت می‌کنند، باید ذهن خود را هم به صورت مثبت و مطلوب مدیریت کنند و عبارات تأکیدی را در طول روز به ویژه زمانی که امواج منفی را در ذهن می‌پرورانند با خود تکرار کنند؛ عباراتی مانند این شرایط گذراست و من به سلامت از این شرایط عبور می‌کنم، تأثیر بسیار مثبتی در مدیریت افکار منفی دارد. این افراد باید با مطالعه کتاب یا گوش دادن به موسیقی، از تنش و اضطراب این روزها دوری کنند، تغییر دکوراسیون اتاق خواب و فضای خانه هم در این زمینه بسیار مثبت عمل می کند و در نهایت شهروندان باید تا حد امکان از اخبار منفی دوری کنند و با امید به روزهای بهتر ذهنشان را به سمت مثبت سوق دهند.»

کد خبر 488213

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار