پژوهشگران اخیرا اعلام کرده‌اند پزشکان با کمک سی‌تی‌اسکن می‌توانند میزان تخریب بافت ریه افراد مبتلا به این بیماری را به راحتی مشاهده کنند و بدین‌ترتیب چهار روز زودتر قادر خواهند بود این بیماری مهلک را تشخیص دهند. 

CT scan

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از دیلی میل نوشت: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد سی‌تی‌اسکن ممکن است در تشخیص سریع‌تر کروناویروس به کادر پزشکی کمک کند. پزشکان بیمارستان مونت سینای در نیویورک اولین کسانی بودند که در ایالات متحده اسکن ریه بیماران مبتلا به این بیماری بسیار مسری را تجزیه و تحلیل کردند. آنها گفتند می‌توانند الگوهای خاصی در ریه‌ها را به عنوان نشانگر ویروس که با نام  ۱۹ COVID- نیز شناخته می‌شود، شناسایی کنند. 

محققان می‌گویند این تشخیص سریع‌تر می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا فرایند قرنطینه کردن بیماران را زودتر و پیش از ظهور دیگر علائم این بیماری آغاز کنند. آنها با سی‌تی‌اسکن می‌توانند میزان تخریب بافت ریه افراد را مشاهده کنند و این کاری است که توسط اسکن‌های دیگر مانند اسکن اشعه ایکس قفسه سینه امکان‌پذیر نیست. بنابر گفته پزشکان، ظاهرا ریه بیماران مبتلا به کرونا الگو و نشانه خاصی دارد که با بررسی سی‌تی‌اسکن می‌توان این بیماری را چند روز زودتر تشخیص داد. 

طی این مطالعه که در مجله Radiology منتشر شده است، پژوهشگران سی‌تی‌اسکن ۹۴ بیمار را در ۴ مرکز پزشکی در ۴ استان چین مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. بیماران بین ۱۸ ژانویه و ۲ فوریه بستری شده بودند. رادیولوژیست‌ها اسکن را بررسی کردند و براساس زمان بروز علائم و زمان انجام سی‌تی‌اسکن، یادداشت‌برداری کردند. آن‌ها دریافتند توسط سی‌تی‌اسکن می‌توانند چند روز زودتر وضعیت تخریب بافت ریه را مشاهده کنند. این کار می‌تواند به پزشکان در تشخیص زودتر بیماران کمک بسیار بزرگی کند؛ چراکه با تشخیص زودتر عملیات قرنطینه و درمان زودتر آغاز می‌شود. 

  • کروناویروس

ساختار کروناویروس‌ها دارای یک ژنوم RNA معمولی است. افرادی که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد، بیشتر است. کروناویروس‌ها که پس از راینوویروس‌ها بزرگ‌ترین عامل ابتلا به سرماخوردگی‌ند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. اگرچه کروناویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما ۵ نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

تشخیص این‌که علت بیماری کروناویروس باشد یا خیر، کمی مشکل است؛ چراکه برخلاف راینوویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند. این ویروس همچنین از حیوانات به انسان قابل انتقال است. بیماری‌زایی این ویروس، سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و علائمی مشابه سرماخوردگی ساده ایجاد می‌کند. علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه و گلودرد است که می‌تواند با سردرد و تب نیز همراه باشد و تا چند روز به طول می‌انجامد. در افرادی با نقص سیستم ایمنی، افراد مسن و کودکان این علائم می‌تواند شدیدتر شود و ذات‌الریه و برونشیت را ایجاد کند. 

کد خبر 487671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار