سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از راه‌اندازی خط تماس فوری‌(هاتلاین) برای ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی به افراد دارای علائم بیماری و مشکوک به کرونا در این استان خبر داد.

تلفن همراه

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، آرش نجیمی پنجشنبه هشتم اسفند افزود: خط تلفن تماس فوری به شماره ۳۱۱۳ از ظهر امروز آماده ارایه خدمات مشاوره و پاسخگویی به افرادی است که احساس می‌کنند علائم مشکوکی درباره بیماری کرونا دارند تا آنها بدانند که آیا باید به مراکز درمانی مراجعه کنند یا نه.

نجیمی اظهار کرد: یکی از اهداف راه‌اندازی این سامانه، کاهش بار مراجعه مردم به بیمارستان‌های استان به دلیل پیشگیری هرچه بیشتر از شیوع ویروس کرونا بوده و این سامانه به صورت برخط (آنلاین) پاسخگوی مردم است.

وی خاطرنشان کرد: یک وب‌سایت نیز برای ارائه محتوای آموزشی و مشاوره‌ای در اینترنت به نشانی  Corona.mui.ac.ir  راه‌اندازی و از اوایل هفته آینده یک قابلیت جدید به این سایت برای خودارزیابی مردم اضافه می‌شود به این صورت که کاربران می‌توانند با پاسخ دادن به سوال‌هایی درباره علائم بیماری کرونا درباره وضعیت خود نسبت به آن و اقدام‌هایی که باید انجام دهند، آگاه شوند.

نجیمی تصریح کرد: حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ بیمار دارای عفونت حاد تنفسی در استان اصفهان داریم. نمونه آزمایشگاهی تعدادی از آنها که مشکوک به کرونا هستند در حال بررسی است که تا کنون ۲ نفر از آنها تایید شدند.

وی توضیح داد: ممکن است نتایج قطعی ابتلای افراد دیگری در استان اصفهان در روزهای آینده اعلام شود. درباره برخی اخبار در فضای مجازی درباره مرگ و میر در بیمارستان‌های مختلف، ما در همه بیمارستان‌ها مرگ‌ومیر داریم اما عده‌ای برخی از آنها را به کرونا نسبت می‌دهند درحالیکه تا زمانیکه نتایج آزمایش بر روی آنها به ما اعلام نشود، نمی‌توانیم به طور قطعی آن را ناشی از کرونا بدانیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: کیت‌های مخصوص آزمایش ویروس کرونا دوشنبه به اصفهان رسید، در این چند روز مشغول طی کردن فرایندهای کنترل کیفی و استاندارد کردن دستگاه‌ها بودیم و از امروز کار آزمایش کرونا با استفاده از آن انجام می‌شود.

نجیمی زمان آماده شدن پاسخ آزمایش‌ها را حدود ۱۲ ساعت اعلام کرد و ادامه داد: با وجود انجام آزمایش‌ها در خود اصفهان، نتیجه نهایی تاییدها و موارد قطعی ازسوی وزارت بهداشت اعلام خواهد شد.

وی درباره خبر چهار مورد کرونا در گلپایگان، خاطرنشان کرد: این چهار بیمار مشکوک به ابتلا به کرونا هستند و هنوز نتیجه نهایی آزمایش آنها اعلام نشده است.

نجیمی همچنین گفت: ایزولاسیون و ضدعفونی کردن همه ساختارهای بهداشتی و درمانی استان از جمله اورژانس و آمبولانس‌ها در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است. در برخی مرگ‌ومیرها در بیمارستان‌ها، با فرض مثبت بودن نتیجه آزمایش کرونا مراحل کفن و دفن با رعایت شرایط لازم و ایزوله انجام شد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: خرید و فروش ماسک پزشکی از سیستم داروخانه‌ها برداشته شد، همه ماسک‌ها و تجهیزات مرتبط با کرونا ازسوی وزارت بهداشت خریداری شده و بدین طریق در اختیار بیمارستان‌ها و مراکز و خانه‌های بهداشتی قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای اجرای این کار برای برخی شهرها از جمله اصفهان باید همچنان منتظر باشیم، منتظر دستور سازمان غذا و دارو برای نحوه توزیع این اقلام هستیم.

نجیمی اظهار کرد: مصرف مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک پزشکی در چند روز اخیر در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان چند برابر شده است، این موضوع بار مالی زیادی به دانشگاه وارد کرده و نیاز به منابع مالی جدید برای تامین آن داریم.

وی اظهار امیدواری کرد که به‌زودی مواد ضدعفونی‌کننده و الکل از طریق معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برای رفع نیاز مردم وارد بازار شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: در کلانشهر اصفهان بیمارستان‌های عیسی‌بن مریم و خورشید و در شهرستان خمینی‌شهر بیمارستان شهید اشرفی، نجف‌آباد بیمارستان فاطمه زهرا(س)، فلاورجان بیمارستان شفا و شهرضا بیمارستان صاحب‌الزمان(عج) برای کنترل و مقابله با بیماری کرونا تخصیص داده شده است، در سایر شهرستان‌ها دست‌کم یک بخش برای این کار اختصاص یافت.

نجیمی از همه مردم خواست تا به شایعه‌های موجود در فضای مجازی درباره بیماری کرونا توجه نکنند و اخبار را از منابع و کانال‌های معتبر پیگیری کنند.

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور تا روز چهارشنبه ۸ اسفند به ۱۳۹ نفر و موارد فوت ناشی از آن به ۱۹ نفر رسید.

کد خبر 487395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =