تحلیلگر اصولگرا درباره نحوه تعامل مجلس بعدی با دولت دوازدهم، گفت: به نظرم مجلس یازدهم به سمت سطحی از چالش با دولت خواهد رفت که می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ نه از این جهت که دولت نباید نقد شود، بلکه اگر درگیری و چالش سیاسی ادامه یابد، مردم از اصولگرایان هم رویگردان می‌شوند.

امیر محبیان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، امیر محبیان، تحلیلگر اصولگرا، درباره نرخ مشارکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گفت: ماهیت آرای انتخابات دوم اسفند را نوعی اعتراض می‌دانم، چه کسانی که رای دادند و چه افرادی که رای ندادند. کسانی که رای دادند اعتراضشان به نوع عملکرد دولت، مجلس دهم و جریان اصلاحات بود و کسانی که رای ندادند، به حل نشدن مشکلات، مدیریت‌ها و شعارهای عمل نشده اعتراض داشتند و پیامی داشتند مبنی بر اینکه ادامه روند کنونی به یاس و ناامیدی منجر می‌شود و بر این نظرند که حضورشان در صحنه انتخابات مشکلی را حل نمی‌کند.

وی درباره اینکه گفته می‌شود در این دوره از انتخابات رقابت برابر و عادلانه‌ای میان جناح‌های موجود کشور وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: نبود تنوع ممکن است تاثیر گذاشته باشد، اما اصلاح‌طلبان حاضر نیستند واقعیات موجود در جامعه را بپذیرند.

این فعال اصولگرا عنوان کرد: مردم اعتراض مدیریتی جدی دارند و مسئولیت این امر تا حدودی بر عهده گرایش‌هایی است که تحت حمایت اصلاح‌طلبان بودند. در دوره‌های قبل هم، گزینش، شورای نگهبان و بررسی صلاحیت‌ها نزدیک به کیفیت امروزی وجود داشت ولی اصلاح‌طلبان رای می‌آوردند.

  • چالش مجلس بعدی با دولت خطرناک است

محبیان در مورد نحوه تعامل مجلس بعدی با دولت دوازدهم گفت: به نظرم مجلس یازدهم به سمت سطحی از چالش با دولت حسن روحانی خواهد رفت و این می‌تواند بسیار خطرناک باشد. نه از این جهت که دولت نباید نقد شود، بلکه از این حیث که اگر در این فضا درگیری و چالش سیاسی ادامه یابد، مردم از اصولگرایان هم رویگردان می‌شوند.

وی با بیان اینکه همه مردمی که رای دادند و آنهایی که گلایه داشتند، اگر تغییری احساس نکنند، ناامید می‌شوند، اظهار کرد: آرا از سر عشق و علاقه جناحی نبوده است، بلکه مردم کلا به سیاست‌مداران انتقاد جدی دارند.

این فعال سیاسی خواستار این شد که مجلس جدید وظایف خود را به دقت، صراحت، صداقت و شفافیت انجام دهد و در ادامه افزود: مجلس یازدهم باید از برخورد سیاسی خودداری کرده و کارآمدی مدیران کشور را رصد و نظارت کند. مساله با فساد را در اولویت قرار دهد و به نحوی عمل کند که مردم احساس نکنند فضایی شعاری و بی‌برنامه بر مجلس حاکم شده است.

محبیان گفت: نمایندگان اصولگرایی که اکثریت مجلس یازدهم را در اختیار گرفته‌اند نباید به تعداد ناامیدان بیافزایند بلکه باید به مردم امید بدهند و دولت هم تلاش کند در تیررس برخی‌ها قرار نگیرد و از هر شرایطی برای افزایش کارآمدی بهره بگیرد. در شرایطی که در یک بحران‌ بهداشتی قرار داریم هنوز هلال احمر ما مسئول ندارد و بخش‌هایی که باید بحران‌ها را مدیریت کنند مورد انتقاد جدی مردم هستند. مردم احساس می‌کنند مسئولان کشور با پنهان‌کاری و عدم پاسخگویی عمل می‌کنند.

محبیان با بیان اینکه هیچ راهی جز صداقت وجود ندارد، اظهار کرد: پنهان‌کاری راه درستی برای مدیریت بحران نیست بلکه راهی پرشیب برای بردن کشور به سمت بحران است. در حال حاضر برای مردم مهم نیست اصولگرا یا اصلاح‌طلب فرمان مدیریت کشور را در دست داشته باشند، مردم می‌خواهند مشکلاتشان برطرف شود.

  • مردم به دستانشان نگاه می‌کنند نه به دهان مسوولان

محبیان با اشاره به اینکه مشکلات کشور با یک جناح حل نمی‌شود، اظهار کرد: مردم به دهان مسوولان نگاه نمی‌کنند، به دستانشان نگاه می‌کنند. این دستان می تواند گره‌ها را باز یا گره جدیدی بزنند. اگر دولت و مجلس آینده به سمت گشودن گره‌ها و رفع مشکلات نروند کشور با بحران‌ها و اعتراضات جدی روبرو خواهد شد. برای حل یک مشکل دور زدن آن بدترین تصمیم است، باید مشکل را شناخت و حل کرد.

کد خبر 486987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار