استاندار گیلان با تأکید بر ایجاد بخش‌های ایزوله بیمارستانی در همه شهرستان‌ها گفت: خط جدید تولید ماسک به‌زودی در گیلان راه‌اندازی می‌شود و واحدهای صنفی حق ندارند از اضطراب مردم سوءاستفاده کنند در غیر این صورت پلمپ می‌شوند.

خط تولید ماسک پزشکی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، ارسلان زارع شنبه سوم اسفند در نشست مقابله با گسترش کرونا ویروس استان اظهار کرد: اطلاع‌رسانی‌های اولیه پیرامون ویروس کرونا از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی و دستگاه‌های مختلف اعلام شده است، همچینن در جلسه شورای سلامت و پدافند غیرعامل چهاردهم بهمن‌ماه سال جاری موضوعات موردنظر تأکید و یک روز قبل از آن نیز به‌منظور ضرورت وجود آمادگی در سطح شهرستان‌ها به فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

وی افزود: رعایت توصیه‌های بهداشتی، اقدامات پیشگیرانه و حفظ آرامش جامعه اصلی مهم در این راستا بوده و مدیران دستگاه‌های مختلف متولی در این حوزه باید ضمن حفظ آرامش خود و جامعه، بر اساس دستورالعمل‌ها، با اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کنند و متولیان و متخصصان ذی‌ربط باید مسائل موردنیاز را به اطلاع مردم برسانند.

استاندار گیلان گفت: مردم باید مسائل بهداشتی را جدی بگیرند و به‌صورت مستمر با ابزارها و شیوه‌های مختلف، اطلاع‌رسانی‌های شایسته در خصوص ویروس کرونا انجام شود تا گروه‌های سنی مختلف جامعه در جریان قرار بگیرند.

زارع بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت در شهرستان‌ها با نظارت فرمانداران تدابیر لازم را در سطح شهرستانی بیندیشند و بخش‌های ایزوله بیمارستانی در همه شهرستان‌ها ایجاد و محدود به چند شهرستان خاص، نباشد.

وی افزود: تصمیمات ستاد پیشگیری به پشتوانه قانون برای همه دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراست و باید همراهی کنند، ضمن آن‌که فرمانداران جلسات این ستاد را در نخستین ساعات فردا در شهرستان‌ها برگزار کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: پزشکان، پرستاران و دیگر عوامل باید تسهیل‌گر باشند. تجهیزات، امکانات و لوازم موردنیاز اعلام شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن تأمین شود.

زارع بیان کرد: به‌منظور آموزش بیشتر دانش‌آموزان و تجهیز مدارس به اقلام موردنیاز بهداشتی و جلوگیری مؤثر از گسترش شیوع کرونا تمامی مراکز آموزشی و علمی تا چهارشنبه هفته جاری تعطیل اعلام‌ شده و این تصمیم شامل مراکز آموزشی آزاد، فنی و حرفه‌ای، پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک استان نیز می‌شود.

وی افزود: مدیران باید شبکه‌های بهداشت، کارشناسان خود را در مدت تعطیلی، به مدارس اعزام کنند، این افراد باید با جدیت جزئیات را بررسی و موارد موردنیاز در جهت آماده‌سازی برای حضور دانش‌آموزان را منعکس کنند و از طریق انجمن اولیا و مربیان به اولیای دانش‌آموزان آموزش داده شود.

استاندار گیلان گفت: درخصوص برگزاری مسابقات ورزشی در سطح استان نیز اگر میزبانان مسابقات به برگزاری بدون تماشاگر تمایل داشتند، اقدام شود، در غیر این صورت اداره کل ورزش و جوانان از سازمان لیگ درخواست کند تا یک هفته مسابقات را به تعویق بیندازد.

زارع افزود: با تشکل جلسه قرارگاه زیستی استان و فعال بودن کارگروه‌های ذیل آن در راستای وظایف مقابله‌ای با این ویروس، در سطح شهرستان‌ها آموزش‌های توجیهی توسط پزشکان و پرستاران شهرستانی با نظارت فرمانداران انجام شود.

وی بیان کرد: در تمامی مسیرها نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم. انتظارم از فرمانداران، شبکه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی این است که در راستای بهبود شرایط اجتماعی، روحی و روانی مردم گام‌های مؤثر بردارند.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های موجود دستگاه‌های اجرایی و نیز همکاری شهرداران، بخشداران، دهیاران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و سازمان‌های مردم‌نهاد لازم و ضروری است. برای تأمین نیازمندی‌های اولیه ۲۰ میلیارد ریال از اعتبارات مدیریت بحران به دانشگاه علوم پزشکی تخصیص یافت و پیگیری‌های لازم برای تأمین اعتبار موردنیاز در حال انجام است و نگرانی بابت تأمین منابع مالی وجود ندارد.

زارع گفت: برخی فروشگاه‌های کالای پزشکی و داروخانه که تعدادشان نیز محدود بود در عرضه اقلام موردنیاز و نیز قیمت آن‌ها رعایت انصاف و عدالت را نداشتند، در این مورد واحدهای صنفی حق ندارند از اضطراب مردم سوءاستفاده کنند و اداره کل تعزیرات حکومتی با تشدید بازرسی‌ها، ضمن برخورد قانونی و جدی، در صورت نیاز به پلمپ واحدهای متخلف، اقدام کند.

وی گفت: خط جدید تولید ماسک در روزهای آینده در گیلان راه‌اندازی شده و در شهرستان‌ها ستاد پیشگیری با ریاست فرماندار و به دبیری رئیس شبکه بهداشت برگزار شود.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: این جلسه به‌صورت منظم هر شب برای دریافت گزارش‌ها و تصمیم‌گیری لازم تشکیل می‌شود. انتظار دارم با نوع نگاه مدیریت انقلابی و بدون اعمال سستی، امور به‌پیش برده شود و با توجه به اینکه تمهیدات خوبی انجام شده باید مقابله جدی باشد.

زارع گفت: در خصوص اماکن زیارتی، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به هیئت‌های امنا اعلام شود. اردوهای آموزشی و همایش‌ها لغو شود، دستگاه‌ها با مرخصی‌های استعلاجی و موردنیاز موافقت و از مأموریت‌های غیرضروری جلوگیری کنند.

کد خبر 486186

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha