سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از باز بودن ادارات ثبت احوال کشور در روزهای پنجشنبه و جمعه اول و دوم اسفندماه خبر داد و به ارائه توضیحاتی درخصوص خدمات ارائه شده به مراجعان ادارات این نهاد در ارتباط با شناسنامه و کارت ملی پرداخت.

انتخابات

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سیف‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: ادارات ثبت احوال کشور در روزهای پنجشنبه و جمعه (اول و دوم اسفندماه) به منظور پاسخگویی و تحویل شناسنامه‌های تعویضی و مفقودی متقاضیانی که از قبل درخواست داده بودند، باز هستند.

وی افزود: همچنین در روز انتخابات، سازمان ثبت احوال پاسخگوی مراجع و مسئولان شعب اخذ رای به منظور رفع ابهام برای مدارک هویتی رای‌دهندگان خواهند بود و به صورت تلفنی استعلام‌های مورد نظر را پاسخ می‌دهند.

اوترابی اظهار کرد: افرادی که تقاضای صدور کارت هوشمند ملی کرده‌اند و رسید دریافت کارت آنها مفقود شده، برای آنها گواهی رایگان صادر می‌شود تا با آگاهی از شماره ملی خود بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه داد: در دست داشتن اصل شناسنامه از الزامات شرکت در انتخابات است و همچنین افراد باید از شماره ملی یا همان کد ملی خود آگاهی داشته باشند. افراد برای آگاهی از شماره ملی خود یا از قبل اقدام به گرفتن کارت ملی کرده بودند که شامل همان کارت‌های نمونه قدیم است یا اینکه برای صدور کارت هوشمند ملی خود اقدام کرده‌اند و از شماره ملی خود مطلع هستند و یا اینکه شناسنامه‌های خود را تعویض کرده‌اند و دارای شناسنامه مکانیزه هستند که درآن شماره ملی قید شده است. روش دیگر  برای مطلع شدن از شماره ملی این است که در سال‌های گذشته شماره ملی افراد از طریق کارت‌های ملی قدیم به آنها ابلاغ شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: در تلاش هسیم زمینه حضور حداکثری هموطنان را در انتخابات پیش رو مهیا کنیم و همه مقدمات برای شرکت در انتخابات برای همه اتباع ایرانی فراهم شده و تمهیدات مورد نیاز در برگزاری انتخابات اندیشیده شده است.

وی با اشاره به تشکیل ستاد انتخابات در سازمان ثبت احوال کشور و استان‌ها افزود: سازمان ثبت احوال کشور برابر قانون، به عنوان یکی از اعضای هیات اجرایی در شهرستان‌ها و از مراجع چهارگانه استعلام، مقدمات انتخابات را برگزار می‌کند.

ابوترابی بیان کرد: براساس هماهنگی‌های به عمل آمده، همه هموطنانی که خود را در معرض انتخاب قرار داده‌اند و از طریق وزارت کشور ثبت‌نام کرده‌اند، از سوی سازمان ثبت احوال مورد استعلام قرار گرفته و ما نیز هویت افرادی را که از ما استعلام خواستند به ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان منعکس کردیم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: برای جلوگیری از ازدحام کاری، از ۲ ماه قبل اعلام آمادگی کردیم و در همه شهرها - به‌ویژه تهران بزرگ - هرگونه خواسته هموطنان اعم از تغییر نام خانوادگی و تعویض اوراق هویتی را سریعا پیگیری می‌کنیم.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه دوم اسفندماه برگزار می‌شود.

کد خبر 485350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =