عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به اینکه آمار اعلامی ابتلا به ویروس کرونای جدید فقط ۵ درصد موارد واقعی ابتلاست، درخصوص نگرانی‌ها در رابطه با ورود ماهی‌های قرمز چینی در ایام نوروز و احتمال انتقال بیماری کرونا از این طریق توضیح داد.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر مسعود مردانی عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به برخی نگرانی‌ها در رابطه با ورود ماهی‌های قرمز چینی در ایام نوروز و احتمال انتقال بیماری کرونا از این طریق بیان کرد: تا جایی که می‌دانم، واردات کلیه محصولات غذایی و حیوانی از کشور چین ممنوع شده و هیچ منطقی وجود ندارد که در شرایط اپیدمی موجود محصولات غذایی یا حیوانی از چین وارد شود.

وی با بیان اینکه هنوز میزبان واسط کروناویروس جدید (کووید ۱۹) به صورت قطعی مشخص نشده است، ادامه داد: بنابراین نمی‌توان به صورت قطعی اعلام کرد که کدام حیوان میزبان واسط این ویروس و بیماری است. البته برخی از حیوانات کاندید انتقال این بیماری به عنوان میزبان واسط هستند که از بین آنها می‌توان از خفاش، ماهی و حتی گربه نام برد ولی هنوز هیچ‌کدام به صورت قطعی ثابت نشده است.

مردانی با تاکید بر اینکه در هر صورت توصیه کلی ما این است که در این شرایط از تماس با هر نوع حیوان خانگی و اهلی جدا خودداری شود، گفت: اگر هم به هر دلیلی این اتفاق رخ داد، باید بلافاصله با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه دست خود را بشویید.

  • کاهش موج ابتلا به کروناویروس جدید

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه خوشبختانه اخبار منتشر شده طی یک هفته گذشته از طرف مقامات چینی نشان‌دهنده آن است که از موج رو به افزایش موارد ابتلا به کروناویروس جدید کاسته شده است، اظهار کرد: البته این کاسته شدن به معنی کاهش آمار نیست، بلکه آمار آن به حالت تقریبا پایدار درآمده است. به عبارت دیگر، در ۴ هفته اول بیماری تعداد موارد ابتلا به طرز بی‌سابقه‌ای‌ رو به افزایش بود به طوری که هر روز ۵ یا ۶ برابر روز قبل بود، ولی الان خوشبختانه تعداد موارد جدید به حالت سکون یعنی به تعداد قابل قبول رسیده است.

وی این مساله را نشانه بسیار خوبی دانست و ادامه داد: البته هنوز در خصوص بیماری‌زایی این ویروس جدید تحقیقات کامل صورت نگرفته است و نمی‌توان دقیق قضاوت کرد. همچنین باید دقت کرد که در شهر ووهان چین تاکنون تعداد زیادی از افراد مبتلا شده‌اند و این مساله با پایدار شدن آمار ابتلا ارتباط دارد.

مردانی با بیان اینکه به اعتقاد اپیدمیولوژیست‌ها آمار اعلامی ابتلا به کروناویروس جدید تنها ۵ درصد موارد واقعی ابتلاست، ادامه داد: به عبارت دیگر، ۹۵ درصد موارد یا خفیف و بدون علامت بوده و نیازی به مراجعه به پزشک نداشته یا شناسایی و تشخیص داده نشده است.

وی ادامه داد: موارد ابتلا به این بیماری اغلب از سوی کشورهایی گزارش شده است که از نظر مالی توانایی خرید کیت تشخیصی را داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به فرانسه، آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان و ایتالیا اشاره کرد. در سایر کشورها که توان مالی پایین‌تری داشته و به امکانات تشخیصی بیماری دسترسی ندارند، موارد ابتلا گزارش نشده است، به عبارت دیگر، ممکن است در بسیاری از کشورها موارد ابتلا وجود داشته ولی امکان تشخیص و شناسایی آن وجود نداشته باشد. در کشور ما نیز امکان ورود ویروس وجود دارد، ولی احتمالا نوع سبک و بدون علامت آن بوده که طی آن مراجعه به پزشک الزامی نداشته و در نتیجه آزمایشی برای تشخیص آن درخواست نشده و شناسایی نشده است.

  • مردم به شایعات بی‌اساس توجه نکنند

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا تعداد کیت‌های تشخیصی ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت را محدود دانست و گفت: بیمارانی با علائم مشابه عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی مانند آنفلوآنزا و سایر بیماری‌ها به پزشک مراجعه کرده‌اند که همگی آزمایش شده‌اند، ولی تاکنون مورد قطعی و ثابت‌شده‌ای از کروناویروس جدید در کشور تایید نشده است.

وی با بیان اینکه مردم باید همچنان هوشیار باشند و ضمن رعایت نکات ایمنی و بهداشتی به شایعات بی‌اساس توجه نکنند، اظهار کرد: متاسفانه عده‌ای در این شرایط به جای کمک به حفظ آرامش جامعه، برای مردم دغدغه‌های بی‌جا ایجاد می‌کنند. با این حال، مردم باید هوشیار باشند و در صورت مشاهده بیماری مشابه و موارد مشکوک به پزشک مراجعه کنند و در این شرایط به توصیه‌های بهداشتی و درمانی توجه بیشتری داشته باشند.

کد خبر 485255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =