وزیر نیرو گفت: مشکل آب و برق بخش قابل‌ توجهی از مشترکان گیلانی که طی برف اخیر قطع شده بود تا امشب حل می‌شود.

شرکت توزیع برق گیلان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان پنج شنبه بیست‌وچهارم بهمن در جلسه ستاد بحران در رشت افزود:  از شنبه تا چهارشنبه(طی چهار شبانه‌روز) ۴.۱۶ میلیمتر افزایش بارش در کشور داشتیم اما این رقم در حوزه آبریز گیلان ۲۷ برابر متوسط کشوری بوده است.

وی تصریح کرد : سطح پوشش برف اخیر گیلان را ۱۴ هزار کیلومتر و گستردگی این بارش به نسبت برف سال ۸۳ هم بیشتر و بی‌سابقه بوده است.

اردکانیان اظهار کرد: با اشاره به ۲۹ هزار کیلومتر شبکه توزیع برق و ۱۹ پست فوق توزیع در گیلان در حال حاضر سه پست برق به علت عدم دسترسی راه‌ها از مدار خارج است و امیدواریم تا پایان امروز با تمامی امکاناتی که وجود دارد، بتوانیم برق  قابل توجهی از مشترکان را وصل کنیم.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: با توجه به قطعی آب شرب ۱۵ درصد از مشترکان شهری و ۳۰ درصد از مشترکان روستایی در شرایط کنونی، همزمان با وصل برق در تلاشیم که آب شرب مشترکان نیز وصل شود.

 وی گفت: تلاش‌های بسیاری در حال انجام است تا هر چه سریعتر آب و برق مشترکان وصل شود.  

اردکانیان ادامه داد : در همین سال جاری سه طوفان بزرگ در کشورهای توسعه‌یافته اروپا و آمریکای شمالی روی داد که برق ۳۰۰ هزار مشترک  قطع شد و ۶ تا ۹ روز اتصال مجدد آنها و عادی شدن شرایط به طول انجامید ولی در پشت آن همچنان صدها و هزاران مشکل و عملیات برای برطرف کردن مسائل  انجام می‌شود.

وی عنوان کرد: گیلان با توجه به این حجم مشکل در شرایط کنونی نیازمند استفاده از امکانات استان‌های معین است که در این رابطه صبح چهارشنبه قبل از جلسه هیات دولت برای اعزام این کمک‌ها و تیم‌های عملیاتی اقدامات لازم انجام شد.

اردکانیان گفت: با تاکید بر ضرورت افزایش آمادگی‌ها در بحران‌های  احتمالی آینده، براساس برنامه‌ریزی انجام شده سازمان برنامه و بودجه کمک‌های خوبی خواهند داشت و باید با استفاده صحیح از این منابع بتوانیم با نوسازی شبکه آمادگی بیشتری در اتفاقات در آینده داشته باشیم.

وی افزود: با اشاره به قطع برق ۲۵۰ هزار مشترک گیلانی بدنبال بارش برف سنگین در استان، تلاش بر آن است بخش قابل توجهی از مشترکان امشب و با بازگشایی معابر و راه‌ها؛  برق مابقی مشترکان استان نیز وصل شود وضعیت به طور نسبی عادی خواهد شد البته نمی‌توان انتظار داشت این وضعیت خیلی زود به طور کامل به شرایط عادی برگردد.

بارش برف که از شامگاه یکشنبه در مناطق مختلف استان گیلان آغاز شده بود و تا عصر سه‌شنبه ادامه یافت، موجب قطعی آب و برق جمعیت زیادی در شهرستان‌های مختلف و مسدود شدن بخش زیادی از جاده‌های روستایی و نیز آزادراه رشت - قزوین و برخی دیگر از محورهای اصلی جاده‌ای و بروز مشکلات عدیده برای مردم  شد.

 یک میلیون و ۴۶۲ هزار مشترک  شرکت توزیع نیروی برق گیلان هستند. ضمن آنکه براساس آمارها بیش از ۳۲۲ هزار مشترک در یک هزار و ۸۰۰ روستای گیلان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردارند.

کد خبر 484100

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار