شمار زیاد کاندیداهای احراز صلاحیت شده از یک‌سو و سهم‌خواهی ۳طیف مدعی اصولگراها از سوی دیگر، ائتلاف حداکثری را به رؤیای دست‌نیافتنی این جریان بدل کرده است.

اصلاح طلبان

به گزارش همشهری آنلاین،  هرچند دست ‌بسته اصلاح‌طلبان در بستن لیست‌های انتخاباتی‌شان آنها را به حاشیه رقابت‌های یازدهمین دوره انتخابات مجلس کشانده است، اما دست‌ پر اصولگرایان و مدعی بودن ۳طیف اصلی این جریان - نواصولگرایان، اصولگرایان سنتی و جبهه پایداری - برای گرفتن سهم بیشتر از لیست ۳۰نفره تهران سبب بروز جدال‌های زودهنگام سیاسی در این جریان شده است و آنطور که از شواهد پیداست در این دوره از رقابت‌ها نیز دست یافتن به ائتلاف حداکثری برای اصولگرایان رؤیایی دست‌نیافتنی خواهد بود.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه برگزار می‌شود و از یک‌ ماه پیش هم عیان شده است که اصولگرایان در ۲۰۸حوزه انتخابیه یکه‌تاز هستند و در رقابت خودی‌ها با هم راهی بهارستان خواهند شد. از ۸۲کرسی به جا مانده ۳۰کرسی آن سهم تهران است. از خوش‌اقبالی اصولگراها تیغ تیز ردصلاحیت‌های شورای نگهبان رقبای اصلاح‌طلبشان را هم در تهران منزوی کرده و فهرست درخوری از سوی این جریان برای رقابت با اصولگراها وجود ندارد؛ بنابراین اگر ۳چهره اصلی‌ این جریان، محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و مرتضی آقاتهرانی که هر یک در سودای سرلیست و گرفتن کرسی ریاست مجلس وارد گود انتخابات شده‌اند باهم به تفاهم برسند و لیستی مشترک ارائه دهند شکست اصلاحات در پایتخت نیز راه دشواری برای آنها نخواهد بود.

  • سهم‌خواهی پایداری‌ها مانع وحدت

به‌رغم این مهم اما درگیری‌های درون جریان و اختلافات و انشقاق‌های سیاسی در این جبهه چنان است که یک ‌ماه آزگار است در بستن لیستی مشترک معطل مانده‌اند؛ هرچند نواصولگراها و اصولگرایان سنتی سازشان تقریبا و البته در ظاهر با هم کوک است اما جبهه پایداری چنان ساز مخالفت سر می‌دهد و از ائتلاف با این۲جریان خودداری می‌کند که هر روز پیک‌های انتخاباتی این جریان برای حصول ائتلاف به حضور چهره‌های این جریان می‌رسند. تأکید بر سرلیستی آقاتهرانی و سهم بیشتر این جریان از لیست ۳۰ نفره اما ۲ فاکتوری است که مانع حصول وحدت بین این ۳طیف می‌شود و نواصولگراها و سنتی‌ها را به سمت بستن لیست مشترک هول می‌دهد.

آخرین لیستی که در این فضا از اردوگاه اصولگرایان خارج شد لیستی با سرلیستی قالیباف و حضور مصطفی میرسلیم، عبدالحسین روح‌الامینی نجف‌آبادی، کیومرث هاشمی، عزت‌الله اکبری و الیاس نادران به‌عنوان چهره‌های شاخص و حضور ۵زن و ۱۳جوان بود. لیستی که چهره‌هایی چون غلامرضا مصباحی‌مقدم از یک سو و جوانانی مدعی انقلابی‌گری از سوی دیگر موجی از مذمت را برای این لیست پیشنهادی به ارمغان آورد.

  • عقب‌نشینی به خاطر غوغای مدعیان حضور در لیست

در نخستین واکنش‌ها به این فهرست وحید یامین‌پور، کاندیدای اصولگرای مجلس یازدهم در حساب شخصی‌اش در توییتر نوشت: «از فهرست شورای ائتلاف کنار گذاشته شدم. انصراف نخواهم داد. » در مورد دیگر محمد صالح‌ مفتاح، فعال رسانه‌ای نزدیک به قالیباف نیز اعلام کرد: «باور دارم این لیست انتظارات را برآورده نکرد. قرار بود لیستی کیفی برای آینده و برمبنای ظرفیت‌های موجود در جریان انقلابی باشد ولی اینگونه نشد. » امیرسیاح، دیگر کاندیدای مدعی این جریان نیز در حساب شخصی‌اش در توییتر نوشت: «با خط‌ونشان محکمی که درباره اجرای ماده۲۹ در مجلس آتی برای شورای ائتلاف کشیدم، حدس می‌زدم اسمم را از لیست‌شان خط بزنند اما واقعا انتظار نداشتم فقط ۲اقتصاددان در لیست نهایی بگذارند، انگار نه انگار مسئله اصلی کشور اقتصاد است. حیف از خاندوزی، زمانیان، سبحانیان و دیگر اقتصاددانان راه نو. »

دست‌به‌دست شدن این فهرست با برچسب لیست نهایی در فضای مجازی اما در کمتر یک ساعت چنان غوغایی در میان مدعیان حضور در این لیست و حامیان این طیف ایجاد کرد که محمدباقر قالیباف دست به قلم شد و وجود لیست منتسب به‌خود را تکذیب کرد، او در حساب شخصی‌اش در توییتر نوشت: «من به شما وعده داده بودم که دغدغه مجلس آینده همان دغدغه مردم یعنی اقتصاد است. لیستی که به نام بنده اعلام شده است مورد تأیید نیست. »تکذیب قالیباف در حالی بود که عصر دوشنبه و بعد از انتشار این فهرست، محسن پیرهادی، سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با ایرنا، نحوه انتخاب اعضای لیست را مبتنی بر نظرسنجی عنوان و تأکید کرد که در حوزه انتخابیه تهران، در مجمع بسیار بزرگی نظرسنجی الکترونیکی برگزار شد و فهرست نفرات ۳ برابر ظرفیت در تمام بخش‌ها اعم از چهره‌ها و افراد بالای ۴۹سال، جوانان، بانوان و روحانیون مشخص شد.

بنا به اعلام شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی ۱۰نفر به‌عنوان هیأت انتخاب ائتلاف اصولگرایان در تهران وظیفه بستن لیست تهران را بر عهده دارند. منوچهر متکی، حیدر مصلحی، معصومه آباد، غلامرضا قاسمیان، رضا روستاآزاد، مسعود عالی، کامران دانشجو، نادر طالب‌زاده، یاسر جبرائیلی، علی ریاض و احسان بی‌آزار، داوران اصولگرایی هستند که در مورد سرنوشت لیست این جریان تصمیم‌گیری می‌کنند. در آنسوی میدان اصولگرایی مهرداد بذرپاش چهره شناخته شده و صاحب‌نام جریان پایداری مشغول بستن فهرستی با سرلیستی مرتضی آقاتهرانی است. آنطور که از تأیید و تکذیب‌های لیست‌های منتسب به او عیان است، هنوز رایزنی‌ها در آن طیف در جریان است.

در نهایت باید دید قضاوت این داوران و رضایت قالیباف از خروجی این تصمیم می‌تواند به مذاق پایداری‌ها خوش بیاید تا با آنها در یک لیست واحد به اجماع برسند یا همچون ادوار گذشته اصولگرایان با تعدد لیست‌هایشان به مصاف رقیب که این‌بار توانی برای رقابت ندارد به میدان خواهند آمد؟

  • منبع: روزنامه همشهری ۲۳ بهمن
کد خبر 484014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار