رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در صورت سرپیچی وکلا و پزشکان از ثبت نام در سامانه امور مالیاتی، در زمان بررسی اظهارنامه، مالیات و جریمه سنگینی برای متخلفان اعمال خواهیم کرد.

ماليات پزشكان 833

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، یکی از معضلات اساسی در اقتصاد ایران، مربوط به عدم تعهد افراد حقیقی و حقوقی به پرداخت مالیات است؛ این معضل به قدری عمیق است که مسئولان تاکنون برای فرار مالیاتی اعدادی از ۲۵ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان را تخمین زده اند.

در این بین آنچه بیش از این اعداد جلب توجه می‌کند، فرار مالیاتی اقشاری است که در جامعه به عنوان قشر مرفه شناخته شده و حقوق ماهانه ای بالا را دریافت می‌کنند. از جمله این اقشار باید به برخی پزشکان و وکلا اشاره کرد که علی‌رغم دریافتی بالایی که دارند تمایلی به پرداخت مالیات حقه خود ندارند و آنطور که آمار می‌گوید میزان فرار مالیاتی این دو قشر با هم شاید تا ۱۴ هزار میلیارد تومان هم برسد. (البته به دلیل شفاف نبودن سازوکارهای مالی در اقتصاد ایران هنوز عدد دقیقی برای این موضوع ذکر نشده است) این در حالی است که قشر کارمند در صورتی که حقوق بالای ۲,۷۰۰ میلیون تومان داشته باشد، پیش از دریافت حقوق، مالیات خود را پرداخت می‌کنند.

نکته جالب‌تر در این ماجرا آن است که اگرچه اخیراً سازمان امور مالیاتی به صورت جدی عزم خود را برای دریافت مالیات از اقشار ثروتمند جزم کرده و ضمن فراهم کردن سامانه‌ای به منظور ثبت‌نام و حتی در نظر گرفتن مشوق و جریمه، باز هم شاهد سرپیچی درصد بالایی این قشر از قانون هستیم.

  • وکلا مطمئن باشند در صورت عدم ثبت‌نام در سامانه، جریمه سنگینی خواهند شد

در این راستا امیدعلی پارسا، رئیس کل سازمان امور مالیاتی، اظهار کرد: طبق قانون پزشکان وکلا و ۱۵ صنف دیگر که اعلام کردیم باید در سیستم سازمان امور مالیاتی ثبت‌نام کنند. فرض کنید اصلاً کسی ثبت‌نام نکند، سازمان امور مالیاتی زمان بررسی اظهارنامه مالیاتی شخص که مربوط به خردادماه می‌شود، به موضوع عدم ثبت‌نام در سامانه ورود می‌کند.

وی افزود: در این حین، با استفاده از اطلاعات دیگری که در سازمان امور مالیاتی داشته و به اطلاعات آن شخص دسترسی داریم، از آن شخص به عنوان کسی که تکالیف مالیاتی خود را انجام نداده است یاد می‌شود و به این ترتیب مالیات و جریمه سنگینی برای این فرد در نظر گرفته می‌شود و اگر این شخص یک فرد اقتصادی باشد می‌داند که نمی‌ارزد فرار مالیاتی کند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: هنوز با متولیان بخش وکالت جلساتی در مورد ضرورت ثبت‌نام وکلا در سامانه امور مالیاتی نداشته‌ایم اما حتماً باید ترتیب برگزاری چنین جلسه‌ای را بدهیم.

  • ۵۰ درصد پزشکان همچنان ثبت‌نام نکرده‌اند

پارسا با اشاره به مالیات پزشکان نیز گفت: با پزشکان تفاهم‌نامه‌ای دو هفته قبل امضا کردیم و قرار شد مجموعه نظام پزشکی با تعامل خود پزشکان تا پایان بهمن‌ماه، فرایند ثبت‌نام در سامانه را انجام دهد تا عدالتی که به دنبالش هستیم، محقق شود.

وی ادامه داد: تاکنون ۵۰ درصد پزشکان ثبت‌نام کرده‌اند و این به معنای سرپیچی ۵۰ درصد دیگر است که حتماً در صورت تداوم تخلف، جریمه‌های سنگینی اعمال خواهد شد.

کد خبر 483175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار