مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو درباره انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر واردات دستگاه‌های تولید برنج مصنوعی به ایران و وجود آرسنیک در برنج‌های موجود در بازار توضیح داد.

برنج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمدحسین عزیزی، مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو  درباره شایعه واردات دستگاه تولید برنج مصنوعی به کشور و تولید این نوع برنج گفت: گزارشی مبنی بر تولید برنج مصنوعی در کشور نداریم. هیچ نمونه‌ای از این نوع برنج در بازار ایران نداشته‌ایم و وجود برنج مصنوعی در بازار ایران تکذیب می‌شود.

وی درباره وجود آرسنیک در برنج‌های موجود در بازار کشور نیز گفت: استاندارد آلودگی برنج در ایران از نظر فلزات سنگین و قارچ بسیار سختگیرانه و در حد استاندارد اروپاست و حداکثر مجاز آن ۱۵۰ ppm یا نانوگرم است. اگر در برنجی میزان آلودگی به آرسنیک بیش از این میزان باشد، اجازه ورود به کشور را نمی‌گیرد و ترخیص نمی‌شود. در مورد برنج‌های داخلی میزان این نوع آلودگی بسیار کم و معمولا زیر حد مجاز است و این برنج‌ها از این نظر مشکلی ندارند.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو ادامه داد: حدود ۶۰ درصد برنج‌های مصرفی در کشور تولید داخل و حدود ۴۰ درصد وارداتی است. بیشتر برنج وارداتی نیز از هندوستان و پاکستان و به میزان بسیار کمتری از تایلند وارد می‌شود.

عزیزی در مورد تخلف مخلوط کردن برنج داخلی و خارجی نیز گفت: این موضوع خیلی تحت کنترل نیست چون ممکن است در یک مغازه یا یک انبار چنین تخلفی برای برنج‌های فله رخ دهد. اگر هم باشد، میزان آن بسیار کم و ناچیز است چون معمولا برنج‌های ایرانی و غیرایرانی هر کدام با بسته‌بندی و برند خودشان در بازار عرضه می‌شوند.

وی افزود: میلیون‌ها مغازه خرید و فروش برنج وجود دارد که نظارت بر آنها به عهده معاونت‌های بهداشت و ماموران بهداشت محیط در سطح عرضه است و اگر تخلفی در این زمینه وجود داشته باشد حتما با آن برخورد می‌شود.

کد خبر 483056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار