هشت گروه موسیقی از کشورهای تونس، اتریش (دو گروه)، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، آذربایجان و ترکمنستان در این دوره از جشنواره موسیقی فجر حضور دارند.

جشنواره موسیقی فجر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا ، در این دوره در بخش بین‌الملل ظافر یوسف (نوازنده عود، خواننده و آهنگساز تونسی)، وینسنت پیرانی و امیلی پاریزین (در اجرای دوئت آکاردئون و ساکسیفون پیرانی/ پاریزین فرانسه)، فلوریان نواک (رسیتال پیانو از بلژیک)، لوکا آکینو (تریو جاز از ایتالیا)، گروه جاز بنفش اتریش، دنیل آونر به همراه همسرش برای دوئت زهی آونر اتریش، ضابط نبی‌زاده از آذربایجان و پلوان حمیداف از ترکمنستان در بخش بین الملل سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر اجرا می‌کنند.

گراف مورژا ـ نوازنده ویولن از روسیه ـ سولیست ارکستر سمفونیک صداوسیما در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر است.

تریو جاز ایتالیا (لوکا آکینو) شنبه ۲۶ بهمن ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت، رسیتال پیانو (فلوریان نواک) و دوئت آکاردئون ساکسفون پیرانی/ پاریزین فرانسه سه شنبه ۲۹ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در تالار وحدت، پلوان حمیداف از ترکمنستان شنبه ۲۶ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ در تالار رودکی، دوئت زهی آونر اتریش روز شنبه ۲۶ بهمن ساعت ۲۱:۳۰ در فرهنگسرای نیاوران، ضابط نبی‌زاده از آذربایجان و جاز بنفش اتریش یکشنبه ۲۷ بهمن در ساعت‌های ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در فرهنگسرای نیاوران و ظافر یوسف از تونس چهارشنبه ۳۰ بهمن ساعت ۲۱:۳۰ در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران اجرا می‌کنند.

ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با انتشار خبری در توضیح هنرمندان خارجی جشنواره موسیقی فجر چنین آورده است:

ظافر یوسف

ظافر یوسف نوازنده ساز عود، خواننده و آهنگساز تونسی، متولد ۱۹ نوامبر ۱۹۶۷ است. او در سن شش سالگی صدای خود را کشف کرد و چند سال بعد به عنوان خواننده به گروه موسیقی محلی آواز پیوست و سپس شروع به نواختن عود در مرکز جوانان شهر زادگاهش کرد و برای ارکستر انتخاب شد. او در تونس، به هنرستان موسیقی پیوست. پس از مدتی برای تحصیل در رشته موسیقی شناسی به اتریش نقل مکان کرد اما دریافت که دیگر علاقه‌ای به آموزش آکادمیک ندارد. وی سرانجام با «گرهارد ریتر» نوازنده اتریشی پرکاشن آشنا شد و اولین گروه موسیقی خود را با نام "Zeryab" تاسیس کرد. در سال ۱۹۹۶ ، تجربیات متعدد او در وین به انتشار نخستین آلبومش با نام «مسافر» انجامید. موسیقیش با انتشار آلبوم «مالک» در سال ۱۹۹۸ به بلوغ رسید که تلفیقی از سازهای ملودیک جاز اروپایی و فرمی خاص از ریتم‌های مدیترانه‌ای بود. ظفر یوسف در سال ۲۰۰۱ آلبوم «صوفی التریک» را ضبط کرد که اولین محک او در زمینه موسیقی الکترونیک بود. او در سال ۲۰۰۳ آلبوم «پیشگویی دیجیتال» را ضبط کرد. او در سال ۲۰۰۳ دو بار نامزد جوایز جهانی موسیقی بی بی سی شد. «سایه‌های الهی» آلبوم بعدی او در سال ۲۰۰۵ بود که نامزدی سوم جایزه موسیقی بی بی سی را در سال ۲۰۰۶ به همراه داشت. استعداد ظفر یوسف به دنیای موسیقی فیلم هم بسط یافت. او در موسیقی متن فیلم «طلای سیاه» که توسط جیمز هورنر در سال ۲۰۱۱ ساخته شده است، نواخته است. «مرد عنکبوتی شگفت انگیز» و همچنین همکاری با «آلبرتو اگلسیاس» در موسیقی فیلم «خدایان و پادشاهان» در سال ۲۰۱۴ دیگر حضورهای او در سینما را رقم می‌زند.

دوئت آکاردئون و ساکسفون پیرانی/ پاریزین فرانسه

امیلی پاریزین نوازنده سوپرانو ساکسیفون و وینسنت پیرانی خواننده و نوازنده آکاردئون هستند.

وینسنت پیرانی در آکاردئون و امیل پاریزین در ساکسیوفون سوپرانو، یک دوئت خوب را تشکیل داده‌اند. آنها به یک سبک موسیقی علاقه‌مند، هر دو عاشق بداهه نوازی و از قید و بند هر گونه محدودیت فنی رها هستند. این مجموعه از دوئت‌ها سرشار از نگاهی ظریف به سبک موسیقی جاز فرانسه، به ویژه آثار سیدنی بشی (استاد ساکسیفون سوپرانو اهل نیو اورلئان) است. امیلی پاریزین نوازنده ساکسیفون یکی از مهمترین شخصیت‌های معاصر موسیقی جاز در فرانسه است.

 فلوریان نواک/ رسیتال پیانو بلژیک

 فلورین نواک در سال ۱۹۹۰ در بروکسل بدنیا آمد. او نوازندگی پیانو را از سن ۴ سالگی شروع کرد و در ۱۲ سالگی وارد موسسه موسیقی ملکه الیزابت شد. وی تحصیلات خود را درمدرسه موسیقی Musikhochschule در کلن دنبال کرد. پس از انتخاب به عنوان «هنرمند نوظهور سال ۲۰۱۵» جایزه موسیقی اِکو کلاسیک آلمان، جایزه دیاپازون طلایی فرانسه، جایزه بین المللی موسیقی کلاسیک ICMA  و جایزه موسیفی اکتاو بلژیک را دریافت کرد.

او به طور مرتب در جشنواره‌ها و سالن‌های ایالات متحده، چین، کره جنوبی، آلمان، فرانسه، مکزیک و بلژیک اجرا می‌کند و در سالن فیلارمونی کلن، کاخ کوچک هنرهای زیبا در بروکسل بلژیک، مرکز هنر شرقی در شانگهای، سالن کنسرت پکن، سالن کاخ الیزه در پاریس، سالن کنسرت شهر دتمولد آلمان و سالن کنسرت ژینگهای در گوانگژو چین به اجرای رسیتال پیانو پرداخته است. فلوریان نواک هم  اکنون در مدرسه موسیقی کلن Köln Musikhochschule  تدریس می کند.   

لوکا آکینو/ تریو جاز ایتالیا

لوکا آکوینو یکی از نوازندگان بااستعداد ترومپت ایتالیایی است که به دلیل ابتکارات و صدای منحصر به فرد ترومپت‌اش معروف است. او که در شهر بنونتو در جنوب ایتالیا متولد شده است، از سن ۱۹ سالگی و عمدتا به صورت خودآموز شروع به نواختن ترومپت کرد. در سال ۲۰۰۷ کمپانی یونورسال موزیک اولین آلبوم او را با نام  «بالاتر از ابرها» به عنوان سرپرست گروه منتشر کرد و یک سال بعد آلبوم «لوناریو» منتشر شد. این هنرمند ایتالایی پس از بنیان گذاری جشنواره موسیقی «ریوربری» در ایتالیا، در سال ۲۰۱۲، به کوارتت سازهای کوبه ای «مانو کچه» پیوست و دو آلبوم با آنها ضبط کرد.

او همچنین به دلیل پژوهش‌های موسیقایی در زمینه صدای طبیعی، استفاده از الکترونیک و اشتیاق و علاقه به تجربه موسیقی در مکان‌های غیرمعمول شناخته شده است، از این رو او را با عنوان «کاوشگر صوتی نوآور» نیز توصیف می‌کنند. آخرین پروژه خارق العاده او در سال ۲۰۱۵ ضبط آلبومی در محوطه باستان شناسی پترا در اردن با همکاری ارکستر ملی اردن بود.

پلوان حمیداف ترکمنستان

پلوان حمیداف در سال ۱۹۷۴ به دنیا آمد و در سن پنج سالگی به دوتار و آواز علاقه مند شد. پدرش به همراه اساتید معروف ترکمنستان چون آنا آنامورادوف و جاپار بایرامگولیف او را آموزش دادند. وی در طول دوران فعالیت هنری موفقیت در چندین مسابقات محلی، ایالتی و بین المللی، جشنواره ها و نمایشگاه‌ها شرکت کرده است. در سال ۲۰۰۷ به عنوان هنرمند ارجمند ترکمنستان و در سال ۲۰۰۹ به عنوان هنرمند مردمی ترکمنستان انتخاب شد و از سال ۲۰۰۷ به عنوان سردبیر مرکز فرهنگی فعالیت می کند.

آیدوگدیف کارون متولد ۱۹۸۶ است. در سال ۲۰۱۳ در رشته موسیقی ترکمن از هنرستان ملی موسیقی ترکمنستان فارغ التحصیل شد. وی در سال ۲۰۱۱ برنده مسابقه "عصر طلایی ترکمن" شد. آتاکوف اسپارتاک در سال ۱۹۸۶ به دنیا آمد. او فارغ التحصیل هنرستان ملی موسیقی ترکمنستان است و در چندین مسابقه و جشنواره حضور یافته است. تا سال ۲۰۱۵ ، او به عنوان نوازنده در مرکز فرهنگی ترکمنستان Maqoms Palace فعالیت داشت. او علاوه بر خوانندگی، یک آهنگسازاست و موسیقی های متعددی ساخته است و بارها به سبب خدمات ارزنده‌اش جوایز و عناوین دولتی دریافت کرده است.

گروه جاز بنفش/اتریش

اعضای کوارتت شامل لئونارد اسکروپا نوازنده سازهای ساکسفون، کلارینت، سینث سایزر، سمپل، آندی تاش نوازنده گیتار، FX دنیل موسر نوازنده باس کلارینت، کنستانتین کراوتلر نوازنده دارمز است.

کوارتت جاز بنفش یک گروه موسیقی جاز نوین در شهر وین اتریش است. این گروه از چهار نوازنده جوان تشکیل شده است که علاقه خود را نوای بداهه و خلاق مدرن به اشتراک می‌گذارند. آنها سعی می‌کنند از مرزبندی میان ژانرهای موسیقی عبور کنند و تلفیقی ار پراگرسیو راک و جز چیمبر را با مجموعه‌ای از ریتم‌های قدرتمند ارائه می‌دهند.

ترکیب غیرمعمول سازها، آهنگ‌های پیچیده همراه با شور و اشتیاق این گروه، موسیقی جوان، تازه و زنده‌ای را تضمین می‌کند.

دوئت زهی آونر اتریش

دنیل آونر از یک مادر پیانیست و پدر ویولونیست در وین به دنیا آمد و در یک مدرسه موسیقی عادی کار خود را شروع کرد. سپس در دانشگاه موسیقی وین وارد تحصیلات مقدماتی شد، تا مقطع لیسانس در آنجا ماند و برای تحصیل کارشناسی ارشد به سالزبورگ رفت. در وین استاد اصلی او کریستین آلتنبرگر نوازنده ویولن بود که بیشتر آنچه از ویولن می‌داند را از او فراگرفت. آونر پس از آموزش نزد آلتنبرگر برای حدود ۶ سال تحصیلات خود را در موتسارتیوم دانشگاه سالزبوگ ادامه داد و در آنجا با یک پیانیست به نام  رابین گرین آشنا شد که تاثیر فراوانی بر روی او داشت. این دو مدت کوتاهی بعد اولین کنسرت را با هم در لندن اجرا کردند.

او همچنین به همراه همسرش باربارا یک گروه موسیقی دوئت ویولن تأسیس کرد و در سراسر جهان از جمله آفریقای جنوبی، بلیز، مکزیک و ... به اجرای برنامه پرداختند. آونر از سال ۲۰۰۹ درتریو موتسارت وین حضور دارد و بیشتر کنسرت‌های آنها در انگلیس، هلند و آلمان برگزار می‌شود.

ضابط نبی‌زاده/ آذربایجان

ضابط نبی‌زاده گلخان متولد سال ۱۹۶۵ در منطقه شماخی در آذربایجان است. او سال ۱۹۹۱ وارد کالج موسیقی آصف زینالی شد و اولین اساتید او حاجی بابا حسین اُف، جانعلی اکبروف و عالیم قاسیموف بودند. اودر سال ۱۹۹۶ وارد دانشگاه فرهنگ و هنر جمهوری آذربایجان شد و در سال ۲۰۰۰ از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۹۷ به عنوان تکنواز در تئاتر اپرا و باله و در سال ۲۰۰۰ با کنسرت سولوی خود در شهر سومقاییت اجرا می‌کرد. وی از سال ۲۰۰۳ تاکنون به عنوان معلم  تخصصی آواز  در هنرستان ملی موسیقی آذربایجان فعالیت می‌کند. ضابط نبی زاده تقریباً در ۳۰ کشور جهان چون هلند، بریتانیا، بلژیک، فرانسه، ترکیه، ایران، عراق، تایوان، تایلند، ازبکستان، کره شمالی، سوئیس، مراکش، روسیه، گرجستان، اسپانیا، الجزایر و غیره کنسرت برگزار کرده است.

او در سال ۲۰۰۴ موفق به دریافت بورسیه حیدر علی اف شد، در ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۵ به عنوان هنرمند افتخاری و در سال ۲۰۰۱ به عنوان هنرمند مردمی انتخاب شد.

کد خبر 481922

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار موسیقی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha