شمار موارد ثابت‌شده عفونت با کوروناویروس جدید در چین به ۵۹۷۴ نفر و شمار تلفات ناشی از آن به ۱۳۲ نفر رسید و امارات متحده عربی نخستین موارد عفونت با این ویروس را در خاورمیانه گزارش کرد.

coronavirus 2

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه به این ترتیب شمار افراد مبتلا به کوروناویروس جدید در چین از شمار افراد مبتلا در همه‌گیری سارز (نشانگان شدید حاد تنفسی) در این کشور در سال‌های ۲۰۰۲-۲۰۰۳ که آن هم ناشی از یک کوروناویروس بود، بیشتر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه کمیسیون ملی بهداشت چین روز چهارشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ مورد جدید عفونت با کوروناویروس جدید را اعلام کرد و شمار تلفات ناشی از بیماری نیز تا ۱۳۲ نفر افزایش یافت.

در زمان همه‌گیری سارز در سرزمین اصلی چین ۵۳۲۷ نفر دچار عفونت با کوروناویروس عامل آن شدند. آن شیوع باعث مرگ ۷۷۰ نفر در سراسر  جهان، از جمله ۳۴۰ نفر در سرزمین اصلی چین شد.

برخی از کارشناسان  دولت چین را به خاطر واکنش سریع‌تر و ارائه زودرس اطلاعات در مقایسه به هنگام شیوع سارز ستوده‌اند. اما کارشناسان دیگر می‌گویند مقامات محلی در ابتدای این شیوع در اوائل ماه ژانویه بیش از آنکه به فکر پاسخ به شیوع بیماری باشند، می‌خواستند وضعیت را پایدار نشان دهند.

ژاپن و آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرده‌اند که شهرندانشان را از شهر ووهان که کانون شیوع کوروناویروس جدید است، تخلیه می‌کنند.

در همین حال امارات متحده عربی روز چهارشنبه نخستین کشوری در خاورمیانه شد که موارد تایید شده عفونت با کوروناویروس را گزارش کرد. وزارت بهداشت و پیشگیری امارات اعلام کرد عفونت یک خانواده چهارنفره چینی در این کشور به ویروس ثابت شده است. بر اساس این اعلام «همه اعضای خانواده وضعیت پایداری دارند و  وضعیت با پیروی از اقدامات احتیاطی ضروری تحت کنترل است.»

  • خطوط هوایی خارجی پروازهای‌شان را به چین قطع می‌کنند

خطوط هوایی خارجی روز چهارشنبه با بالا گرفتن نگرانی‌ها درباره شیوع کوروناویروس جدید شروع به لغو  پروازهایشان به چین و از چین کردند.

این اعلام ساعاتی پس از آن انیجام شد که کشورها شروع به تخلیه هوایی شهروندان به دام‌افتاده‌شان در شهر قرنطینه‌شده ووهان، کانون شیوع بیماری با ۱۱ میلیون نفر جمعیت، کردند.

شمار فزاینده‌ای از کشورها از جمله آمریکا، بریتانیا و آلمان از شهروندانشان خواسته‌اند از سفرهای غیر ضروری به چین خودداری کنند.

خود چین نیز از شهرندانش خواسته است سفرهایشان به خارج را به تاخیر بیندازند. تا کنون دست کم ۱۵ کشور موارد تایید شده عفونت با کوروناویروس جدید را گزارش کرده‌اند.

بریتیش ایرویز، نخستین خط هوایی عمده‌ای است که اعلام کرد همه پروازهایش به چین و از چین را با توجه به توصیه‌های مسافرتی وزارت خارجه بریتانیا لغو می‌کند.

خطوط هوایی لاین اندونزی، بزرگترین شرکت هوایی جنوب شرق آسا از لحاظ اندازه ناوگان نیز اعلام کرد پروازهایش به چین و از چین را از روز شنبه تا اطلاع ثانوی معلق می‌ک‍ند.

سه خط هوایی در میانمار نیز از روز شنبه پروازهایشان به کشور همسایه چین را از روز شنبه لغو خواند کرد. خطوط هوایی کاتای پاسیفیک هنگ کنگ اعلام کرد به علت تقاضای کم و طرحی که دولت این جزیره برای مقابله با کوروناویروس دارد، پروازهایش به چین را کاهش می‌دهد.

بالاخره اینکه پاپوآ گینه نو، کشور کوچک منطقه اقیانوسیه نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که به مسافران از آسیا اجازه ورود نمی‌دهد.

کد خبر 481258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار