قائم‌مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش قرآنی با بیان اینکه اصلا پسوند اسلامی برای طب وجود ندارد، از برخوردن نکردن مناسب مسئولان قضایی و حوزوی با مدعیان طب اسلامی انتقاد کرد و این مدعیان را کلاهبردانی دانست که با سوءاستفاده از مقدسات برای خود کاسبی میلیاردی راه انداخته‌اند.

حسام‌الدین علامه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حسام‌الدین علامه قائم‌مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش قرآنی در نظام سلامت ضمن محکوم کردن آتش‌ زدن یکی از کتب مرجع پزشکی توسط یک مدعی طب اسلامی، اظهار کرد: متاسفانه برخی افراد به عنوان داعیه‌داران طب موسوم به اسلامی در سطح جامعه دست به اقداماتی می‌زنند که نه‌تنها علمی یا حتی دینی و اسلامی نیست، بله اعتقادات مذهبی و سلامت مردم جامعه را تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از ادعاهای این افراد از جنس شبه علم است، گفت: اغلب مدعیان طب موسوم به اسلامی، مطلق‌گرا هستند؛ یعنی دستاوردهای علمی و علم پزشکی را عمدتا نفی می‌کنند و خیلی ساده‌اندیشانه و با تحلیل‌های ساده معتقدند که همه دردها و بیماری‌ها از طریق توصیه‌ها و روایات اسلامی قابل درمان است.

مدیرکل فرهنگی سابق وزارت بهداشت با بیان اینکه سلامت یک امر فرارشته‌ای و چندبعدی شامل سلامت جسم، روان، اجتماعی و معنوی است، با اشاره به سیر پیشرفت طب از حدود ۴ قرن گذشته، افزود: زمانی که درمان بسیاری از بیماری‌های نوپدید از توان خارج بود، متوجه شدند که علل بروز بیماری‌ها تنها یک عامل خارجی و فاکتور مشخص نیست، بلکه بروز بیماری‌ها چندعاملی بوده و به عوامل مختلف محیطی، ژنی، فرهنگی، اجتماعی و روانی بستگی دارد. به عبارت دیگر، سلامت انسان علاوه بر جسم از روح و روان و فضای فرهنگی و اجتماعی نیز متاثر است.

 • دلایل پیشرفت طب سنتی در جوامع به عنوان طب مکمل

این پزشک با اشاره به دلایل پیشرفت طب سنتی در جوامع به عنوان طب مکمل، اظهار کرد: به دنبال هزینه‌های بالای طب رایج، طب سنتی و مکمل و همچنین بعد روانی و اجتماعی سلامت انسان مورد توجه جدی‌تری قرار گرفت. از طرفی علاقه مردم به طب سنتی و تاثیر مسائل مرتبط با تغذیه، خواب و ورزش در سلامت از دیگر دلایل رشد طب سنتی بود.

علامه با اشاره به توصیه‌های بهداشتی و پیشگیرانه اسلام در حوزه سلامت گفت: البته باید توجه داشت که نمی‌توان به صرف ادعا و یک نظر و برداشت نقل قولی کل جامعه را به انجام یا پرهیز از عملی توصیه کرد چراکه با پیشرفت علم، راه برای اثبات نظریات و عملکرد روشمندانه باز است. بنابراین به‌کارگیری طب سنتی و مکمل و یا استفاده از برداشت‌ها و آموزه‌های دینی در حوزه سلامت تنها به شرطی قابل قبول است که منکر دستاوردهای دانش بشری نبوده و همچنین بدون آزمون و اثبات، تنها به صرف یک ادعا و یا نقل قول برای سلامت جامعه توصیه‌ای نداشته باشد.

 • پسوند اسلامی برای طب وجود ندارد

قائم‌مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت کشور با بیان اینکه پسوند اسلامی برای طب وجود ندارد، گفت: قطعا بین اسلام، دین و معنویت با سلامت ارتباط وجود دارد ولی این به معنای وجود یک طب مستقل به نام طب اسلامی نیست. این در حالی است که مدعیان طب موسوم به اسلامی، تمام دستاوردهای دانش بشری و تجارب علمی را منکر می‌شوند و از طرف دیگر در مراجعه به روایات نیز اصول اجتهادی را رعایت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه امور تکوینی و دنیوی می‌توان از آموزه‌های وحیانی و روایات استفاده کرد، ادامه داد: علاوه بر تصحیح روایات موجود و تبیین گزاره‌های روشمند مستخرج از آیات و روایات، حال باید توجه شود که آیا شرایط تمدنی و سبک زندگی اجازه استفاده از آن نقل یا روایت را می‌دهد یا نه، چراکه امروزه نمی‌توان بدون کار اجتهادی و علمی و همچنین آزمودن و اثبات نظریات، از آنها در حوزه سلامت و یا هر حوزه دیگری استفاده کرد.

 • حوزه‌های علمیه نیز کاملا اذعان دارند که این روش علمی نیست

این پزشک متخصص با انتقاد از عملکرد غیردینی و غیرعلمی بسیاری از مدعیان طب موسوم به اسلامی، بیان کرد: تقریبا همه مجتهدین و مراجع حوزه نیز معتقدند که نمی‌توان با نگاه اخبارگرایانه و بدون انجام کار علمی از آیات و روایات اسلام به این سبک و سیاق استفاده کرد و حوزه‌های علمیه نیز کاملا اذعان دارند که این روش علمی نیست.

وی با تاکید بر ضرورت آسیب‌شناسی این پدیده‌ها در سطح جامعه، افزود: قطعا با یک آسیب‌شناسی در حوزه جامعه‌شناسی باید بررسی شود که چرا بخشی از مردم، بدون تحقیق، هر ادعایی را از جانب افراد جاهل یا شیاد در حوزه طب سنتی یا طب موسوم به اسلامی می‌پذیرند. همچنین باید تحقیق شود که چرا دقت علمی در جامعه تا این حد پایین است و چرا بین معرفت و باورهای عمومی با باورهای علمی، عالمانه و عاقلانه این فاصله و گپ پررنگ وجود دارد.

 • عدم‌ برخورد مناسب مسئولین وزارت بهداشت و حوزه‌های علمیه

علامه با انتقاد از عدم‌ برخورد مناسب مسئولین وزارت بهداشت و حوزه‌های علمیه با این نوع اقدامات، اظهار کرد: برخی معتقدند که در رابطه با انتخاب نوع و روش درمان باید آزادی و نگاه تکثرگرا وجود داشته باشد در حالی که این تفکر متعلق به جوامع بدوی بوده و در جوامع متمدن و ساختارمند وظیفه مسئولین و سیستم، برخورد قضایی و مناسب با افرادی است که بدون مجوز قانونی و علمی و شاخص و استاندارد لازم، با اطلاعات غلط و شیوه‌های نادرست و غیرقانونی کلاهبرداری و عوام‌فریبی می‌کنند.

 • احکام صادر شده برای این فرد بازدارنده نیست

وی با بیان اینکه چندین بار برای همین فرد (تبریزیان) احکامی صادر شده است، گفت: البته این احکام به حدی خفیف و در حد جریمه‌های ناچیز بوده که نه‌تنها بازدارنده و تنبیهی نبوده، بلکه جنبه تشویقی نیز داشته و بالعکس به پشیمانی شاکیان منجر شده است. بنابراین به نظر می‌رسد که هم مسئولین وزارت بهداشت کوتاهی کرده‌اند و هم مسئولان قضایی برخورد قانونی مناسبی نداشته‌اند.

وی افزود: اگرچه اغلب مراجع با این پدیده برخورد قوی و علمی داشتند ولی متاسفانه این برخوردها به جمع شدن این بساط دروغ منجر نشده و حتی از سال ۹۱ که این فرد در مدرسه فیضیه اقدام به برگزاری دروس طب اسلامی کرده، تاکنون چند هزار شاگرد پرورش داده و امروز تشکیلاتشان با شاگردان و هوادارانشان سلامت جامعه را تهدید می‌کنند.

 • جن‌گیری با برگزاری مراسم «بخور حضرت مریم»

وی با بیان اینکه اقدامات غیرعلمی و بعضا شیادانه اینگونه افراد - علاوه بر تهدید سلامت جامعه - اعتقادات مردم را به بازی گرفته است، ادامه داد: این مدعیان طب موسوم به اسلامی، داروهایی را با نام اهل بیت(ع) تولید و عرضه کرده و مدعی می‌شوند که این داروها درمان صد دصدی بیماری‌های بدخیمی همچون سرطان، ام‌اس و بیماری‌های غیرقابل درمان با پایه ژنتیکی هستند. بیمار و مراجعه‌کننده نیز با صرف هزینه‌های بسیار بالا دارو را تهیه کرده و پس از مدتی مصرف دارو و آگاهی از بی‌اثر بودن آن مجددا مراجعه می‌کند. این‌بار به آنان گفته می‌شود که در بدن شما جن حلول کرده و باید طی مراسم «بخور حضرت مریم» این جن را از بدن شما خارج کنیم و مجددا بابت اجرای این مراسم و داروهای جدید از مراجعه‌کننده هزینه‌های گزافی دریافت می‌شود. در نهایت، پس از بی‌اثر بودن مجدد دارو و درمان، بی‌اعتقادی به ائمه(ع) و اسلام یا منافق بودن و ایمان ضعیف را علت عدم بهبودی بیمار مطرح می‌کنند! بنابراین این اقدامات به ایجاد تزلزل و تردید در اعتقادات و باورهای مذهبی مردم منجر می‌شود.

 • تهدید سلامت جامعه با طب موسوم به اسلامی

علامه با بیان اینکه این مدعیان طب سنتی و آکادمیک را رد کرده و بوعلی سینا را قبول ندارند، گفت: در طب سنتی آکادمیک، داروهای طب رایج قطع نمی‌شود، بلکه در کنار آن از داروهای گیاهی استفاده می‌شود، در حالی که متاسفانه مدعیان طب موسوم به طب اسلامی به شدت طب نوین پزشکی و داروهای طب رایج را طرد کرده و حرام می‌دانند و حتی به بیمار توصیه می‌کنند که تمام مراجعات پزشکی و درمان‌های طب رایج را کنار بگذارند. این در حالی است که در بسیاری از بیماری‌ها محدوده و فرصت زمانی مشخصی برای اقدام سریع درمانی وجود دارد که عدم درمان در این مدت زمان، آثار و تبعات جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

وی در این رابطه به نمونه مرحوم آیت‌الله شاهرودی اشاره کرد و افزود: متاسفانه ایشان و اطرافیان وی نیز با همین نگاه و اعتماد به ادعای این افراد در خصوص توصیه‌های اسلامی، دینی و اهل بیت(ع)، درمان رایج را کنار گذاشتند و زمانی مراجعه کردند که دیگر کار از کار گذشته بود.

قائم‌مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت کشور با بیان اینکه جامعه با یک پدیده خیلی عجیب سروکار دارد که برای عوام‌فریبی و کاسبی‌های میلیاردی از مقدسات سوء‌استفاده می‌کنند، اظهار کرد: این فرد اخیرا در یک قیاس ناصحیح اقدام سخیف آتش زدن کتاب را به سخنان ارزشی مقام معظم رهبری مبنی بر آتش زدن برجام و آتش به اختیار عمل کردن تشبیه کرد که این سخنان خود نشان‌دهنده انحراف وی و سوء‌استفاده از کلمات ارزشی مقام معظم رهبری جهت پوشش سوءاستفاده‌ها و شیادی مالی و عوام‌فریبی است. بنابراین اقدامات این فرد نیازمند بررسی پرونده از نظر دست‌های پشت پرده و با رویکرد امنیتی و مساله نفوذ است.

دکتر علامه در خاتمه با تاکید مجدد بر برخورد جدی با اینگونه اقدامات از سوی همه بخش‌های امنیتی، قضایی، بهداشت و حوزه‌های علمیه، گفت: همچنین صدا و سیما و رسانه‌ها نیز باید در این زمینه و جهت مقابله با خرافه‌پرستی در سطح جامعه آگاهی‌بخشی کنند.

کد خبر 480968

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  2 2
  برای بررسی ادعای مصاحبه شونده کافی است آزمایش علمی انجام بشود. در یک بیماری مشابه یک دسته با داروی شیمیایی و دسته دیگر به روش طب اسلامی درمان شوند.
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  3 3
  آقای علامه آمار بدهند که چند درصد از سرطانها با درمان شیمیایی علاج شدند . مادربزرگم سرطان داشت پزشکی شیمیایی نتونست درمان کنه و فوت کردند. اما سرطان پدربزرگ دوستم با داروی گیاهی درمان شد