طبق مصوبه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب از پشت سدهای حوضه آبریز به سمت این دریاچه رهاسازی می‌شود.

دریاچه ارومیه

به گزارش همشهری ‌آنلاین به نقل از ایرنا، رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی افزود: زمانبندی، منابع و مصارف آب رهاسازی شده به زودی مشخص و مصوبه آن ابلاغ می‌شود.

فرهاد سرخوش اضافه کرد: در حال حاضر رهاسازی آب از سد شهید کاظمی به میزان ۶۹ میلیون مترمکعب به اتمام رسیده ولی رهاسازی از سد شهرچایی با ۴۵ میلیون مترمکعب به سمت دریاچه ارومیه در حال انجام است.  

وی بیان کرد: این دریاچه هم‌اکنون بیش از ۳ میلیارد و ۴۶۰ میلیون مترمکعب آب دارد، حجم آب دریاچه در مقایسه با سال گذشته یک میلیارد و ۶۹۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته‌است که با رهاسازی آب به سمت دریاچه و بارش‌های زمستانی این رقم افزایش می‌یابد.  

سرخوش گفت: مساحت نگین آبی آذربایجان نیز طبق آخرین پایش به ۲ هزار و ۸۳۵ کیلومترمربع رسیده، وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷۳ کیلومترمربع افزایش نشان می‌دهد.  

وی به ثبت تراز یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۳۱ سانتی‌متری طبق آخرین پایش برای دریاچه ارومیه، اشاره کرد و گفت: ارتفاع دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ سانتی‌متر بیشتر شده‌ است و در صورت بهره‌برداری از طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه در سال‌های آینده، تراز آن سالانه نزدیک به یک‌متر افزایش می‌یابد.  

تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده‌ است ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.  

تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه هزینه شد؛ امسال نیز با وجود مشکلات اقتصادی دولت بیش از ۷هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال برای احیای نگین آبی آذربایجان اختصاص یافته‌ است.  

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است در مدت ۱۰ سال از ۱۳۹۴ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.  

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

کد خبر 480964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =