رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ گفت: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق یک میلیون و ۱۰۰ هزار کارمند در سال آینده تا ۸۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

دستمزد - حقوق - اسكناس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، غلامرضا تاج‌گردون گفت: در دو سال گذشته به دلیل شکاف بیش از حدی که بین دریافت کنندگان حقوق و مزایا پیش آمده بود و البته با توجه به کمبود منابع ما سیاستی را در خصوص نرخ مالیات تصاعدی برای درآمدهای بالاتر و توجه بیشتر به درآمدهای کمتر در نظر گرفته بودیم که این رویه در دو سال گذشته فاصله حقوق‌ها را کمی تعدیل کرد. حتی در سال گذشته حقوق‌های پایین که افزایش پیدا کرد در ضریب حقوق نیز در نظر گرفته شد تا همزمان همسان‌سازی نیز انجام شود.

وی اضافه کرد: در بودجه سال آینده مهم‌ترین موضوع در بحث افزایش حقوق تناسب آن با رشد نرخ تورم بود. در سال ۱۳۹۸ طبق آمار رسمی نرخ تورم قریب ۴۰ درصد است و در شرایط تورم ۴۰ درصدی هم عملا نمی‌شود با رویه سابق عمل کرد. ما از یک طرف حقوق‌بگیران کم‌درآمد را داشتیم که باید به آنها توجه می‌کردیم و از طرفی دیگر با قشری از نخبگان جامعه اعم از اعضای هیات علمی، قضات، وکلا و مهندسین برتر مواجه بودیم که شاید عددشان زیاد نبود، ولی علامت بدی به آنها داده می‌شد که می‌خواهیم با آنها برخورد کنیم.

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در شرایطی که نرخ تورم ۴۰ درصد و نرخ افزایش حقوق ۱۵ درصد باشد انگار در سال ۱۳۹۹ میزان حقوق به اندازه سال ۱۳۹۷ در نظر گرفته شده لذا ما خیلی روی این موضوع کار کردیم و گفتیم در شرایط تورمی با کم‌درآمدها و نخبگان چه‌طور باید رفتار کنیم.

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ ادامه داد: ما برای درآمدهای پایین ابتدا نرخ معافیت مالیاتی را سه میلیون تومان در نظر گرفتیم، یعنی کسانی که تا سه میلیون تومان حقوق می‌گیرند هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. دوم این‌که هر کسی زیر دو میلیون و ۸۰۰ تومان حقوق می‌گرفت را به این عدد می‌رسانیم. این به این معناست که حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر حقوق‌شان تا ۸۰ درصد افزایش پیدا می‌کند که البته این مصوبه با تامین منابع ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ میلیاردی به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: در مورد حقوق‌های بالا که باید با نرخ تصاعدی پلکانی ۳۵ درصد مالیات می‌دادند، مالیات‌شان را به ۲۵ درصد رساندیم که بار مالی آن کلا ۳۰۰ میلیارد تومان بود و کلا ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر را شامل می‌شود ولی علامت مهمی به نخبگان جامعه است.

تاج‌گردون با اشاره به انتشار اخباری در مورد مصوبه کمیسیون و کاهش مالیات پردرآمدها اظهار کرد: برخی بداخلاقی کردند و گفتند من به خاطر خودم این موضوع در کمیسیون تلفیق تصویب کردم. اولا من عضو هیات علمی هستم و ثانیا جانباز هستم و مالیات پرداخت نمی‌کنم حقوقم هم هفت میلیون تومان است و اگر قرار بود مشمول مالیات می‌شدم باید مالیات ۱۰ درصد می‌دادم. متاسفانه به هیات علمی‌های مجلس شورای اسلامی تعرض کردند در حالی که هیات علمی‌ها قانون خاص دارند و مشمول مالیات ۱۰ درصد می‌شوند.

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ یادآور شد: جهت‌گیری ما در موضوع افزایش حقوق‌ها و میزان معافیت مالیاتی حقوق کارمندان روشن است که به سمت کم‌درآمدهاست. کار بزرگی است که حقوق یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر تا ۸۰ درصد افزایش یابد، ولی برخی بدبین و بداخلاق هستند و شاید حتی بشود اسم ضد انقلاب رویشان گذاشت که یک کار این‌چنینی را که باعث خوشحالی قشر کم‌درآمد می‌شود را زیر سوال می‌برند و می‌گویند مجلس شورای اسلامی به فکر پردرآمدهاست. این کار بی‌اخلاقی، غیرحرفه‌ای و البته سازماندهی شده بود.

کد خبر 480891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 7
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  5 0
  همواره نظر به باز نشسته ها داشته باشید،دیگه کار دوم هم پیدا نمیشه که کمک خرج باشد
 • ناشناس AE ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  0 0
  امیدوارم برای اولین بار توجه به مشکلات معیشتی بازنشستگان اموزش وپرورش بشه. ما هیچگاه زندگی حداقلی را نداشتیم وهیچگاه نتوانستیم سفر کوتاه استانی داشته باشیم. وبیمه بدی داریم و نمیتوانیم با این حقوقها درمان کنیم. خدا میدونه که گاهی اوقات زجر میکشیم از بالارفتن ناگهانی اجناس و مایحتاج زندگی!
 • حسین FR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  0 0
  ما قشری هستیم که از هر طرف سوخته این . از کار بیکار شده ام و الان حقوق بیکاری یک میلیون و پانصد میگیرم. لطفاً بفرمایید با سه فرزند و مستاجر بودن چگونه میتوان زندگی کرد و شرمنده کسی نبود؟؟؟؟؟
 • رضا IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  0 1
  سلام جانبازان کمک معیشت بگیر که حقوق شأن حداقل حقوق کارکنان دولت است چه میشوند با این وضعیت حق اونها خیلی اصرار نمیشه
 • اسماعیل قلیزاده IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  2 0
  با سلام جناب تاج گردون بعمل کار بر آید، اگر بگذارند عملی بشود خیلی خوب است
 • امیر NL ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  2 2
  خیلی جالبه، یعنی شما هر سال حقوق بقیه رو افزایش میدید و حقوق نخبه ها رو یا افزایش نمیدید و یا خیلی کم افزایش میدید، تا دو سال دیگه حقوق آبدارچی ادارات میرسه به حقوق نخبه ها تون
 • ابوذر IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  0 1
  با واگذاری جایگاه سی ان جی به بخش خصوصی در مشهد از حقوق های هر کارگر 500هزار کم کردن
 • sajjad IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  1 0
  شب عید انگار شب عزای ماحقوق بگیرهاست والله ازهر تریبونی اسم عیدوشب عید رو می شنوم تمام وجودم غرق وحشت ونگرانی میشه
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  1 2
  فکر میکنم خبر غلط است اگر قرار باشد حقوق 2.8 میلیون تومان به 3 میلیون تومان برسد می شود 8 درصد افزایش حقوق نه 80 درصد!!!
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  1 1
  نظر من این کاش بر میکشیم به هفتاد سال پیش که با روزی پنجتا یک تومانیزندکی خوبی داشتیم ولی حالا اکر پنصد هزار تو کیفت باشه نمیتوانی بری خرید نمیدونیجواب بچه خرج زندکی را از کجا بیاری
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  3 0
  هیچ فکر من کارفرما رو کردید که احتمالا شرکت ورشکسته میشه؟
 • م IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0 0
  فقط حرف میزنید و درعمل هیچ...افزایش حقوق کارمندان اگر متناسب با رشد تورم باشد ..باید یک کارمند معمولی درماه 7_8میلیون تومن حقوق داشته باشد. اما افسوس که سالهاست فقط حرف میزنید و وعده میدهید..در سالهای اخیر کارمندان و کارگران زیر فشار تورم وشرایط بد اقتصادی نابود شدند وشما فقط حرف زدید.
 • کمال US ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0 0
  سلام کارمند رسمی علوم پزشکی کردستان هستم بخدا به اندازه یه قرار دادی بهم نمیدن سال 98چهار بار از حقوقمون رو کم کردن پایین ترین اضافه کار ما رسمیهای بیمارستان باساعتی هشت هزار تومان میگیرم چون رسمی هستیم کاش قراردادی بودم هرچیزی باریک بشه پاره میشه ولی ظلم برعکسشه چون وقتی زیاد وقوی بشه پاره میشه خدا ازتون نگذره بااین همه تورم چهار بار از حقوق ناچیزم بزنید
 • صغرا قیطاسی IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  0 0
  چرا به فکر باز نشسته ها نیستید کارمندان که وضعشان خوب است
 • افراسیاب جعفری IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  0 1
  به نظر بنده باید همه اقشار از یک نرخ استفاده و بهره مند گردند چون چسبندگی دستمزدها در همه قشرها تاثیر می گذارد قوانین من درآوردی کشور را داغون می کند شما الان حقوق پایینی ها رو افزایش می دهید چند سال دیگه توقع همشون می رود بالا هزینه تامین اجتماعی می رود بالا مردم دنبال کار دولتی یا شرکتی میروند و .....