مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی گفت: سرانه مصرف آرد در این استان ماهانه ۶. ۹ کیلوگرم است که ۷۰۰ گرم بیشتر از مصرف میانگین کشوری است.

نانوايي نان بربري

به گزارش همشهری‌ آنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا زارعی اظهار کرد: در آذربایجان‌غربی ۴ هزار و ۸۳۲ واحد نانوایی وجود دارد که ۳ هزار و ۴۱۰ واحد آن آرد یارانه‌ای و یک‌هزار و ۴۲۲ واحد نیز آرد نیمه‌یارانه‌ای دریافت می‌کنند.  

وی افزود: در حال حاضر هر ماه ۲۲ هزار و ۷۰ تن آرد یارانه‌ای و ۶ هزار و ۳۵۰ تن آرد نیمه‌ یارانه‌ای در این استان توزیع می‌شود.  

زارعی بیان کرد: در شهرستان میاندوآب نیز ۳۱۳ واحد نانوایی یارانه‌ای و ۹۴ واحد نانوایی نیمه‌یارانه‌ای فعالیت می‌کند که ماهانه ۲ هزار و ۱۱ تن آرد یارانه‌ای و ۴۵۰ تن آرد نیمه‌ یارانه‌ای و در مجموع ۲ هزار و ۴۶۰ تن آرد در این شهرستان توزیع می‌شود.  

وی اضافه کرد: سرانه مصرف ماهانه آرد در میاندوآب نیز ۷ کیلو و ۳۰۷ گرم است که یک کیلو و ۱۰۰ گرم از سرانه کشوری و ۴۰۰ گرم نیز از میانگین استانی بیشتر است.  

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی در مورد ذخایر استراتژیک آرد استان نیز گفت: مشکلی در زمینه تامین آرد در استان وجود ندارد به طوری که در سیلوهای استان ۱۶۰ هزار تن گندم وجود دارد که برای سال آینده نیز پاسخگوی نیاز استان است.  

وی اظهار کرد : طبق استانداردهای کشوری برای یک‌هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت باید یک نانوایی وجود داشته باشد ولی در عمل برای یک‌هزار و ۳۰ نفر یک نانوایی هم‌اکنون در استان وجود دارد.  

زارعی گفت: ۸.۵ درصد نانوایی‌های استان در میاندوآب قرار دارد و بالای ۹.۵ درصد آرد استان به این شهرستان اختصاص می‌یابد.  

وی سرانه مصرف ماهانه آرد یارانه‌ای در میاندوآب بیشتر از استان است، اشاره کرد و گفت: در سال‌ جاری ۲۰ هزار و ۱۹ تن آرد یارانه‌ای در مصارف مختلف به میاندوآب تخصیص یافته که میانگین آن برای هر ماه ۲ هزار و ۲ تن است.  

وی بیان کرد: قبل از سال ۹۳ به ازای هر نفر ۷.۵ کیلوگرم آرد داده می‌شد ولی از آن سال به بعد سرانه مصوبی وجود ندارد و تابع سرانه کشوری است،  هم‌اکنون علاوه بر میاندوآب، سرانه شهرهای خوی و پلدشت نیز بیشتر از میانگین تعیین شده است.  

 مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی بیان کرد: طبق مصوبه سال ۱۳۹۳ هیات وزیران باید هر سال درصدی از نانوایی‌های یارانه‌ای‌ به نیمه‌یارانه‌ای و نیمه‌یارانه‌ای به نانوایی‌های آزادپز سوق داده شود که این امر در میاندوآب اتفاق نیفتاده‌ است.  

زارعی به مشکل حمل آرد به نانوایی‌های میاندوآب نیز اشاره کرد و گفت: در جلسه کارگروه آرد و نان این شهرستان مقرر شد که آرد نانواهای روستایی از کارخانه آرد مستقر در میاندوآب و آرد مورد نیاز نانوایی‌های شهری و برخی روستاهای واقع در بخش مرکزی از کارخانه آرد مهاباد تامین شود.  

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی برای شرکت در جلسه کارگروه آرد و نان و همچنین معرفی رئیس جدید اداره غله و خدمات بازرگانی میاندوآب به این شهرستان سفر کرده بود.  

در این جلسه «ارسلان رحمت» به عنوان رئیس جدید اداره غله میاندوآب معرفی و از زحمات «علی محمدپور» قدردانی شد.  

کد خبر 480725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =