مدیرکل حقوقی وزارت علوم گفت: تخلف علمی ۲ هزار دانشجو در زمینه مقاله و پایان‌نامه نویسی با استعلام از سازمان سنجش آموزش کشور و موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی برای وزارت علوم محرز شده است.

پایان‌نامه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حسین آقابابایی با اعلام این خبر، اظهار داشت: این استعلام از طریق کد ملی دانشجویان انجام شد و اسامی آنها در اختیار دانشگاه‌های محل تحصیل‌شان قرار گرفت. تخلفات علمی دانشجویان بیشتر در زمینه تهیه پایان‌نامه‌های مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی و همچنین مقالات ISI است. بیشتر این دانشجویان نوشتن پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی خود را به مراکز غیرقانونی که در این زمینه فعال هستند،‌ واگذار می‌کنند.

وی ادامه داد: اسامی تعدادی از دانشجویان متخلف در دانشگاه‌های دولتی، به مراکز آموزش عالی ارسال شد که این دانشگاه‌ها خواهان دریافت مدارک بیشتری از جمله استنادات مربوط به تقلب‌ها و تخلف‌های علمی شدند.

به گفته آقابابایی، با اینکه در این فهرست، تعداد دانشجویان متخلف دانشگاه‌های دولتی از جمله پیام‌نور محدود بود، اما یک هفته بعد نتیجه بررسی‌ها را اعلام کردند.

مدیرکل حقوقی وزارت علوم در مورد تخلفات دانشجویان دانشگاه آزاد نیز گفت:‌ تاکنون سه مرحله از پرونده‌های تخلفات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای پیگیری و برخورد با متخلفان به این دانشگاه ارجاع شده است، اما دانشگاه آزاد با وجود دریافت سه مرحله از اسامی دانشجویان، هیچ گزارشی به وزارت علوم ارائه نداده است.

آقابابایی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید از دانشگاه آزاد پیگیر نحوه برخورد با این تخلفات باشند، گفت: یک فهرست از اسامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که تخلفات آنها برای وزارت علوم محرز شده است، به اندازه همه دانشگاه‌های دولتی است و اگر این دانشگاه با دانشجویان برخوردی هم داشته، به وزارت علوم اطلاعی نداده است.

این مقام مسوول همچنین درباره برخورد مقامات قضایی با موسسات تهیه و فروش پایان‌نامه، اظهار داشت: وزارت علوم پرونده‌های متعددی را برای مقامات قضایی ارسال می‌کند، اما دست ما در این مورد بسته است، حتی از آنها درخواست مسدود کردن سایت‌های تبلیغات و فروش پایان‌نامه را مطرح کردیم که تاکنون اقدامی انجام نشده است.

آقابابایی پیش از این به ایرنا اعلام کرده بود که اسامی هزار و ۳۰۰ دانشجوی متخلف به دانشگاه آزاد اسلامی ارسال شده است.

کد خبر 480233

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • الهه نیکو سرشت IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  7 0
  ببخشید محبت کنید اول درپی مدارک جعلی پاره ای از بزرگان و افشای آن باشید بعدا به دانشجویان خاطی حمله ور شوید ممنون
 • علی GB ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  4 0
  کاش تخلفات به همین پایان نامه ها محدود می‌شد به قرآن مجیدخودم برخی رامی شناسنم که اندازه پنجم ابتدایی سواد ندارند مدرک مهندسی و کارشناسی ارشدازدانشگاه آزاد گرفتند.یاروباتلگرام سوال امتحانی رابرای خانمش فرستاده بودجوابشو از روش نمی تونست بنویسه.حالا این مهندس فرداچه گندکاریاکه نميكنه
 • سید محمد کیان IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  3 0
  والا ای کاش قبل از مهرو موم کردن این مراکز یه فکری هم به حال اشتغال این افراد میکردن . بخدا این کارا از شکم سیری نیست

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار