اتحادیه اروپا تلاش دارد ترتیبی دهد تا همه تلفن‌های همراه، خروجی‌ها و سیم‌های یکسان داشته باشند. این تصمیم، تولیدکنندگان تلفن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.   

اپل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایندیپندنت، سیاستمداران اروپایی می‌گویند که وادار کردن کمپانی‌ها به استفاده از خروجی‌های یکسان می‌تواند از «به هدر رفتن برق جلوگیری کند و زندگی را برای مصرف‌کنندگان آسوده‌تر سازد.»   

چنین اقدامی، شرکت «اپل» را مجبور خواهد کرد که سیم نورتاب خود را کنار بگذارد. این سیم که فقط برای «آیفون» استفاده می‌شود، یک «پورت» اختصاصی است و برای تلفن‌های ساخت شرکت‌های دیگر، کاربرد ندارد.   

سیاستگذاران اروپایی ۱۰ سال است که در تلاش برای افزایش سازگاری بین شارژرهای تلفن‌ها بوده‌اند. ۱۰ سال پیش تفاهم‌نامه‌ای امضا شد که به موجب آن کمپانی‌ها توافق کردند که برای رسیدن به یک استاندارد مشترک، با یکدیگر همکاری کنند.

اما نمایندگان پارلمان اروپا گفتند که آن راه‌حل‌ها به نتیجه نرسیده است و خواستار «اقدامات الزام‌آور»‌ی شدند که شرکت‌های سازنده تلفن‌های همراه را وادار به استفاده از شارژرهای یکسان کنند.

نمایندگان پارلمان اروپا در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کردند: «رویکرد کمیسیون اروپا برای تشویق صنعت [تلفن] برای توسعه شارژرهای مشترک، اهداف نمایندگان را تأمین نکرده است. توافق‌های داوطلبانه میان بازیگران مختلف در این صنعت به نتایج دلخواه ختم نشده است.»

این نمایندگان در مقابل به کمیسیون اروپا مأموریت دادند که شرکت‌ها را به استفاده از شارژر مشترکی ملزم سازند که برای «تمام تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، ابزار لازم برای خواندن کتاب‌های دیجیتال و سایر وسایل حمل‌شدنی» قابل استفاده باشد.  

بیشتر شرکت‌ها در عمل مشغول روی آوردن به استفاده از USB-Cهای استاندارد و نسبتاً جدید هستند که در حال حاضر در بسیاری از تلفن‌های «اندروید» به کار گرفته می‌شود. این محصولات، مشکلاتی را که در تلاش‌های گذشته برای ایجاد یک استاندارد مشترک وجود داشته است، حل می‌کنند و در صنعت موبایل مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

حتی شرکت «اپل» نیز اکنون در «آی‌پد»ها و «مک‌بوک»‌هایش از USB-C استفاده می‌کند. اما این کمپانی از سال ۲۰۱۲ تاکنون، برای تلفن‌های همراه و محصولات مرتبط خود همچون AirPods Pro، همچنان از شارژرهای نورتاب استفاده می‌کند.   شایعاتی وجود دارد مبنی بر این‌که شرکت «اپل» قصد دارد خروجی شاررژ را در دستگاه‌های خود به طور کلی کنار بگذارد و به‌جای آن، شارژرهای بی‌سیم عرضه کند.  

کد خبر 479592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار