مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از مشاهده و زنده گیری یک سر تمساح سیل زده توسط یگان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد.

زنده گيري تمساح سيل زده - بلوچستان

 به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه خبری عصر هامون، وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در پی سیل اخیر همانگونه که جابجایی تمساح‌ها از زیستگاهشان پیش‌بینی شده بود، خوشبختانه با تماس تلفنی یکی از اهالی روستای کشاری در منطقه سرباز مبنی بر مشاهده یک سر تمساح تلف شده در حوالی رودخانه پایین‌دست سد پیشین  گروهی از نیروهای محیط‌بان مستقر در منطقه به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی ادامه داد: محیط‌بانان با گذر از مسیر سیلابی رود و گل‌ولای حاصل از سیلاب در کمترین زمان ممکن خود را به محل مشاهده تمساح رساندند و در بررسی‌های اولیه متوجه زنده بودن تمساح شدند.

پورمردان تصریح کرد: تمساح مذکور متاسفانه زخمی و بسیار ضعیف شده بود که با حضور محیط‌بانان در منطقه عملیات امداد و نجات گونه مذکور آغاز شد که تمساح نیمه جان توسط محیط‌بانان زنده‌گیری و برای حمل در مسیر دو کیلومتری سنگلاخی رودخانه که قابل تردد برای خودروها نبود، فیکس شد.

وی تاکید کرد: با گذشت زمان و تاریک شدن هوا گذر از رودخانه کار را با مشکل مواجه کرد زیرا رودخانه محل زیست تمساح‌ها بود و هر لحظه خطرات فراوانی محیط‌بانان را تهدید می کرد. بعد از ساعت‌ها تلاش و سختکوشی بالاخره محیط‌بانان موفق شدند تمساح زخمی را برای درمان و تیمار به ایستگاه ریکوکش منتقل کنند.

پورمردان خاطرنشان کرد: حال عمومی تمساح زخمی خوب گزارش شده و گونه مذکور پس از التیام زخم‌ها و بهبود به زیستگاهش منتقل خواهد شد.

وی از مردم فهیم بلوچستان خواست در مناطق سیلابی، حاشیه رودخانه باهوکلات، هوتک‌ها، مرداب‌ها و مناطق حاشیه‌ای که محل تجمع آب های راکد شده است با احتیاط بیشتر و حتی‌الامکان از تردد در این مناطق خودداری کنند.

کد خبر 479372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =