احتمالا خیلی اوقات ما به غلط در سبک زندگی‌ خودمان کارهایی را انجام می‌دهیم که با اطمینان نمی‌دانیم این کارها درست هستند یا نه. در این مطلب به باورهای غلطی پرداخته شده که درباره لبنیات وجود دارد.

لبنيات - شير - تغذيه

به گزارش همشهری آنلاین، ما در مورد بسیاری از اتفاقاتی که در زندگی روزمره آن‌ها را تجربه می‌کنیم و بر مبنای آن زندگی می‌کنیم، چیزهایی شنیده‌ایم و باورهایی داریم که خیلی اوقات از گذشتگان ما سرچشمه گرفته‌اند. اما آیا این نوع دانش همیشه درست است؟ خیلی اوقات خودمان هم حس می‌کنیم منطقی نیست که خوردن شیر در حد یک فنجان، باعث افزایش وزن شود اما نسبت به خوردن آن عذاب وجدان می‌گیریم. در این زمینه به باورهای غلط در مورد لبنیات خواهیم پرداخت:

باور غلط واقعیت
شیرهای با ماندگاری بالا حاوی مواد نگهدارنده هستند شیرها فاقد هرگونه مواد نگهدارنده هستند. علت افزایش ماندگاری شیر، روش تولید و فرایند ضدعفونی است.
شیر موجب آسم می‌شود آلرژن‌هایی نظیر مایت‌ها، پولن‌ها و عفونت‌ها از عوامل به وجود آورنده آسم هستند و شیر به‌ندرت باعث بروز آسم می‌شود.
شیر موجب افزایش وزن می‌شود شیر کلسیم، املاح مفید و ویتامین‌هایی دارد. در بسیاری از مواقع خوردن شیر بعد از ورزش به ترمیم عضلات کمک می‌کند. همچنین کلسیم شیر موجب حفظ استخوان‌ها می‌شود. در هر صورت دریافت کالری اضافی در طول روز می‌تواند موجب چاقی شود. در رژیم‌های متخصصان تغذیه همواره شیر گنجانده می‌شود و حتی می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد.
با پاستوریزه کردن شیر، ویتامین‌ها و مواد معدنی آن از بین می‌رود پاستوریزه کردن شیر آن را به نوشیدنی غیرخطرناک تبدیل می‌کند و ویتامین‌های آن را از بین نمی‌برد.
شیر خوردن موجب بلوغ زودرس می‌شود هیچ‌یک از مطالعات معتبر در دنیا بر این ادعا صحه نگذاشته‌اند که با خوردن شیر، بلوغ زودرس اتفاق بیفتد.
شیر بهترین منبع نوشیدنی کلسیم است شیر تنها منبع کلسیم نیست. یک فنجان آب پرتقال غنی شده با کلسیم ۳۵درصد از نیاز روزانه شما را تامین می‌کند.
خوردن شیر مساوی است با داشتن استخوان‌های قوی هیچ اثباتی وجود ندارد که نشان دهد افزایش کلسیم از منابع غذایی مانع شکستگی می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد برای جلوگیری از شکستن استخوان و تراکم استخوان در پیری، ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن، رقصیدن و ورزش‌های تعادلی مانند یوگا و تایچی بسیار مهم است.
شیر باعث گرفتگی بینی و سرفه می‌شود کسانی که در طول سرماخوردگی شیر نوشیدند نسبت به دیگران سرفه بیشتری را تجربه نکردند. در یک پژوهش، تنها افرادی که به این امر اعتقاد و باور داشتند، پس از خوردن شیر سرفه و مشکلات تنفسی بیشتری داشتند. البته در صورت وجود حساسیت، خوردن شیر می‌تواند مشکلات تنفسی را ایجاد کند.
بچه‌ها برای سالم‌بودن باید شیر بخورند بعد از جدایی از شیر مادر، کودکان به هیچ نوع شیری برای سالم بودن نیاز ندارند. مصرف شیر در دوران کودکی حتی با دیابت نوع یک هم مرتبط بوده است. شواهدی وجود ندارد که شیر کم‌چربی در جلوگیری از چاقی کودکان نقش دارد.
انواع لبنیات چربی و قند بالایی دارند بعضی از انواع لبنیات مانند پنیر چربی زیادی دارند یا مانند ماست‌هایی با شکر تهیه شده‌اند. اما شکل کم‌تر فراوری شده آن‌ها چربی زیاد و یا قند ندارند. در هر حالت به علت وجود لاکتوز که قند داخل شیر است بهتر است خوردن آن را محدودتر کنیم ولی در حالت کلی قند شیر کم و قند ماست طبیعی هم متوسط است.
شیر خام سالم‌تر از شیر معمولی است شیر خام غیر پاستوریزه خطر احتمال دارد مسمومیت غذایی ایجاد ‌کند. مصرف این نوع شیر برای گروه‌هایی خطرناک است که سیستم ایمنی آسیب‌پذیری  دارند. مانند کودکان.
لبنیات برای قلب بد است مصرف لبنیات می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. این مسئله برای لبنیات کم‌چرب صدق می‌کند.
خوردن شیر باعث سنگ کلیه می‌شود تحقیقات نشان داده است خوردن لبنیات خطر ایجاد سنگ کلیه را کاهش می‌دهد. آزمایش‌های کنترل‌شده نیز چنین باوری را رد کرده‌اند که شیر باعث ایجاد سنگ کلیه بشود.

منبع: ترجمه از ایرنا - اطلاعات علمی از dairynutrition، the healthy، pcrm، dietetically speaking

کد خبر 479353

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =