رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: نرخ ناباروری در بین زنان و مردان استان اردبیل ۲۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

باروری

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، قدرت اخوان اکبری، در نشست کمیته مشترک سیاست‌های راهبردی جمعیت استان اردبیل اظهار کرد: با ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری سعی بر این است تا موضوع فرزندآوری، ارتقای امید به زندگی، تحکیم بنیان خانواده و همچنین تکریم سالمندان مورد توجه قرار گیرد.  

وی بحران افزایش سن ازدواج را یکی از دلایل کاهش قدرت زادو ولد و باروری دانست و بیان کرد: ثبت طلاق آن هم در ۵ سال اول زندگی به همراه سقط نوزادان در اوایل زندگی از دلایل پیری جمعیت و زادوولد پایین به حساب می‌آید.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: هر فرد سالم قدرت فرزندآوری تا ۱۵ نفر را دارد، میانگین باروری در بین زنان و مردان ۱.۸ است و بسیاری از خانواده‌ها به تک‌فرزندی راغب هستند.  

اخوان اکبری ادامه داد: نسبت به ۳ دهه قبل میانگین بعد خانوارها از ۵ نفر به کمتر از ۲ و حتی تک‌فرزندی کاهش یافته و در استان اردبیل میانگین تک فرزندی بیشتر از ناباروری است.  

وی به سیر جمعیتی استان به سمت پیری و سالخوردگی اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ بالغ بر ۳۰ درصد جمعیت دنیا سالمند شود.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اقدامات بهداشتی و ارتقای سلامت کودکان و نوجوانان را افزود و بیان کرد: آموزش ۶ ساعته ازدواج در مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ارائه می‌شود تا مدیریت صحیح در حوزه فرزندآوری، جلوگیری از سقط و درمان ناباروری انجام شود.  

اخوان اکبری کاهش جمعیت کشور و استان اردبیل را یکی از معضلات جدی برشمرد و افزود: ما زنگ خطر را در کاهش جمعیت کشور حس می‌کنیم و قبل از اینکه به خط قرمز برسیم باید فکری به حال افزایش زادوولد در جامعه بکنیم.  

وی ادامه داد: در ۳۰ سال آینده ۳۰ درصد جمعیت کشور ما را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند که این خود قدرت کارآیی و توانمندی اقتصادی ما را کاهش خواهد داد و بهتر است از هم اکنون به فکر ترغیب و تشویق خانواده‌ها برای فرزندآوری شویم.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار کرد: نرخ ناباروری در استان اردبیل ۲۰ درصد از میانگین کشوری بالاست و به همین دلیل دانشگاه علوم پزشکی مرکز درمان ناباروری خود را راه‌اندازی کرده تا درمان زوجین به سرعت انجام شود.  

اخوان اکبری بیان کرد: در کنار فرهنگسازی و آموزش موضوع همکاری‌های بین‌بخشی در این زمینه ضروری به نظر می‌رسد که امیدواریم با یک همت و تلاش دسته‌جمعی آسیب‌ها و دغدغه‌ها در این زمینه رفع شود.

کد خبر 479299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =