معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: ترور سردار سلیمانی یک اشتباه راهبردی از سوی آمریکا و یک نقطه عطف بزرگ در غرب آسیا و خلیج فارس ایجاد کرده که تبعات ژئوپولتیکی دارد و شاید تاریخ منطقه را بتوان به قبل و بعد از این واقعه تقسیم کرد به ویژه پس از ضربه قدرتمند ایران که تغییر در معادلات راهبردی در منطقه و مناسبات قدرت میان ایران و آمریکا ایجاد کرد.

عراقچي

به گزارش همشهری‌آنلاین نقل از ایلنا، سیدعباس عراقچی در نشست «ابعاد سیاسی و راهبردی پیامدهای ترور سردار شهید قاسم سلیمانی» که در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن گرامیداست یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی و همراهان شهید وی گفت: ترور سردار سلیمانی سه تاثیر در جبهه مقاومت، مبارزه با تروریسم داعش و تکفیری و همچنین معادله قدرت در میان ایران و آمریکا دارد و معتقد هستم در بحث مقاومت، از دست دادن سردار سلیمانی تبعات مثبتی دارد؛ ما یک فرمانده بزرگ از دست دادیم که در محور مقاومت تاثیر زیادی داشت ولی وقتی جریان مقاومت را در کلیت نگاه می‌کنیم، محور مقاومت جغرافیایی از دست نداده، سلاح و آرمان مقاومت سرجایش است، گروه‌های مقاومت همچنان موجود هستند ولی گفتمان و فرماندهی مقاومت همچنان باقی است. 

وی افزود: اکنون انگیزه‌های مقاومت بیشتر از دوران قبل از ترور سردار سلیمانی است و اثر شهید سلیمانی در پیشبرد مقاومت بیشتر از اثر سردار سلیمانی است یعنی کسانی که از ترور سردار سلیمانی و شهادت وی خوشحال شدند، باید بدانند شهادت ایشان حتما به مقاومت پیشبرد بیشتری خواهد داد. 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: برخی فقدان سردار سلیمانی را یک پیروزی و خوشحالی برای داعش و عناصر داعش دانستند زیرا فرمانده اصلی مبارزه با تروریسم و داعش به شهادت رسیده است؛ به نظرم این تحلیل درست نیست. این فقدان اثرات تاکتیکی دارد ولی مبارزه با داعش، یک مبارزه راهبردی است که جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای منطقه و گروه‌های مقاومت آن را ادامه می‌دهند و خللی در این رابطه ایجاد نمی‌شود مگر خلل‌های موقت و تاکتیکی که به زودی جبران خواهد شد. 

وی ادامه داد: در مقطعی انگلیسی‌ها در منطقه بودند که قبل از انقلاب بود؛ بعدا آمریکایی‌ها وارد شدند. سیاست آمریکایی‌ها دو پایه‌ای بود که ایران و عربستان نقش‌آفرین بودند که با انقلاب اسلامی این معادله بهم خورد. انقلاب اسلامی اولین تاثیر خود را در معادلات منطقه‌ای گذاشت زیرا آمریکا مهمترین متحد منطقه‌ای خود را از دست داد و مجبور شد در منطقه حضور فیزیکی پیدا کند. 

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بعد از جنگ، با اتکا و اعتماد به نفس بیشتر به توانمندی و قدرت دفاعی خود ادامه داد که بدون جنگ به رویکرد استراتژیک مبنی بر اتکای به توانمندی داخلی برای دفاع خود نمی‌رسید که براساس آن بتواند دشمنان به ایران فکر ضربه زدن و جنگ نیفتند. این مسئله‌ای بود که موجب تغییر موازنه منطقه‌ای به سود ایران شد.

عراقچی  گفت: در زمان حمله آمریکا به افغانستان و عراق وقتی دو دشمن اصلی ایران در شرق و غرب یعنی طالبان و صدام از بین رفته و دولت‌های دوستی در شرق و غرب ایران پدید آمدند، نقطه عطفی در تاریخ معادلات منطقه‌ای بود چراکه ظرفیت‌هایی منطقه‌ای ایران آزاد شد و محور مقاومت تقویت شد اما ایجاد داعش و تروریسم در منطقه حرکت و اشتباه بعدی بود که انجام شد که مقابله با داعش، ظرفیت‌های جدیدی از ایران و محور مقاومت آزاد کرد چراکه گروه‌های جدیدی برای دفاع از حرم ایجاد شدند که ظرفیت‌های راهبردی و ژئوپولتیکی جدیدی فراهم کردند. 

وی ادامه داد: اینکه در این برهه زمانی دولت اوباما با ایران وارد تعامل شد؛ به خاطر متفاوت بودن وی نبود بلکه وی تجارب دولت‌های قبلی برای تهدید و فشار را داشته و چاره‌ای جز تعامل با ایران نداشت. برجام ظرفیت‌های جدیدی برای جمهوری اسلامی ایران آزاد کرد یعنی هم فرصت‌هایی اقتصادی فراهم شد و هم ظرفیت‌های منطقه‌ای جدیدی آزاد شد. 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اولین کسی که متوجه این مسئله شد نتانیاهو بود، بعد از اسرائیل، کشورهای دیگری هم فعال شدند. سعود فیصل به چند کشور رفت و رایزنی کرد و حتی در یک مورد به ژنو رفت و جان کری با او در هواپیما دیدار کرد. بعد از برجام، اوباما برخی از سران کشورهای عربی را در کمپ دیوید جمع کرد و در مقابل انتقاداتی که از او شده بود، گفته بود باید روی ظرفیت‌های خود متمرکز شوید و شما کدام سردار سلیمانی را دارید که در چهار جبهه بجنگد.

وی ادامه داد: بعد از آمدن ترامپ، برخی کشورهای عربی و صیهونیست‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا را قانع کردند که برجام جواب نمی‌دهد چراکه موجب قدرت گرفتن ایران، آزاد شدن ظرفیت‌های منطقه‌ای ایران و... شده که منجر به در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری علیه ایران شد چراکه بدون مقابله با ایران، جمهوری اسلامی در مسیر اقتدار منطقه‌ای بیشتر حرکت می‌کند. 

وی افزود:  آمریکا برای مقابله با ایران از برجام خارج شد و تحریم‌ها را اعمال کرد؛ علاوه بر تحریم‌ها، آمریکا از همه عرصه‌ها فشار آورد. در مقابل سیاست فشار حداکثری ایران سیاست مقاومت حداکثری را در پیش گرفت و از هشت ماه پیش سیاست فعال اجرایی شد که موجب شکست سیاست فشار حداکثری شد چراکه آمریکایی‌ها فکر می‌کردند سیاستشان موجب فروپاشی ایران یا به پای میز مذاکره آمدن ایران می‌شود. 

  • بزرگترین اشتباه آمریکا در چهل سال گذشته

عراقچی گفت: بزرگترین اشتباه آمریکا در چهل سال گذشته ورود به برخورد نظامی با ایران بود؛ آنها فکر می‌کردند که با یک ضربه نظامی شدید ایران قادر به پاسخگویی نیست و سیاست فشار حداکثری‌شان تکمیل می‌شود. وقتی حادثه ترور سردار سلیمانی با شلیک موشک به پایگاه‌های آمریکایی پاسخ داده شد و آمریکا قادر به پاسخگویی نبود، بزرگترین تغییر معادله‌ منطقه‌ای بعد از ترور سردار سلیمانی رخ داد. 

وی افزود: آمریکایی‌ها همچنین فکر می‌کردند که با ترور سردار سلیمانی محور مقاومت شکسته می‌شود ولی ایران با دو اقدام این تفکر را به شکست رساند؛ یکی با تشیع پیکر میلیونی مردم که با ابزار اعتقاد و خشم‌شان بود که عزم ملی شکل گرفت و در ادامه آن، یک ضربه راهبردی به آمریکا زده شد که ۱۵ موشک قدر و سنگین به بزرگترین پایگاه آمریکا شلیک شد. به نظر من، میزان تلفات مهم نیست. مهم این بود که آمریکایی‌ها به این رسیدند که نمی‌توانند به اقدام ایران پاسخ دهند که این مسئله منجر به ضربات بیشتری می‌شود. نتیجه این مسئله موازنه راهبردی و بازدارندگی راهبردی میان ایران و آمریکا بود که مسئله کوچکی نیست. آنها یک سیلی محکمی خورده و هیمنه آنها شکسته شد. یک موازنه راهبردی و بازدارندگی راهبردی میان ایران و آمریکا شکل گرفته است. 

وی ادامه داد: در تئوری بازدارندگی تهدیدات دشمن براساس توانمندی داخلی رفع می‌شود؛ وقتی این بازدارندگی موثر است که بتوانی ضربه‌ای بزنی و ضربه دوم را نخوری. اینکه می‌گویند تلفات ندادیم یک بهانه است. مگر می‌شود به یک پایگاه ضربه بزنی و تلفات نداد. ما با یک تحول بزرگ در ژئوپولتیک در منطقه روبرو هستیم که یک توازن قدرت و بازدارندگی میان ایران و آمریکا در منطقه است. اسرائیل در یکی دو سال اخیر تلاش کرد با اقداماتش در سوریه ایران را تحریک کرده و وارد بازی جدید کند تا یا درگیری جدیدی در سوریه ایجاد کرده یا پای آمریکا را بازی کند ولی ایران گفت طرف من تو نیستی بلکه آمریکا است. قد و قواره اسرائیل به حدی است که دیگران پاسخ آن را بدهند و نه ایران. 

این دیپلمات ارشد گفت: آمریکا در چهل سال گذشته اشتباهات راهبردی داشته که هر کدام دستاوردهای زیادی برای ایران داشته است؛ اشتباه اخیر آنها بزرگترین دستاورد را برای ایران داشته است. البته فقدان سردار سلیمانی بسیار بزرگ است ولی شهادت ایشان برکات راهبردی دارد که به نظرم، برابر راهبردی ایران و آمریکا در قدرت بود. به اصطلاح، ایران چک آخری را در این معادله به ایالات متحده زد.

کد خبر 479167

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
    1 2
    جانم فدای رهبر

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها