رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان گفت: با توجه به نگرانی مردم استان از شیوع موج دوم آنفلوآنزا، فراگیری این بیماری در منطقه تحت کنترل است اما تداوم رعایت موارد بهداشتی توسط شهروندان ضروری است.

آنفلوانزا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، عبدالرضا فاضل اظهار کرد: در ۳ روز اخیر شدت شیوع بیماری آنفلوآنزا در گلستان بویژه بین کودکان بیشتر شده و افراد بستری این رده سنی در بیمارستان تخصصی اطفال گرگان به ۳۰ نفر در روز رسیده است.

وی گفت: با این وجود تعداد بستری‌های طولانی مدت، مشکلات حاد تنفسی و خونریزی ریه در بیماران گزارش نشده و به مراتب کمتر از موج اول است و آمار بستری بزرگسالان هم کمتر از ۵ نفر در روز است.

وی افزود: با اشاره به تمهیدات پیش‌بینی شده از جمله برای مدارس گلستان در صورت شیوع بیشتر آنفلوآنزا، هماهنگی لازم با آموزش و پرورش انجام شده و مقرر شد تا دانش‌آموزان مبتلا به بیماری از استراحت پزشکی ۵ روز تا یک هفته برخوردار شده و علاوه بر آن کلاس‌های درسی که ۱۵ درصد دانش‌آموزان به دلیل ابتلای آنفلوآنزا غیبت کرده‌اند، تعطیل شود.

دکتر فاضل ترس خانواده‌ها از آنفلوآنزا  و سخت‌گیری پزشکان گلستان را از عوامل بالا بودن آمار بیماران بستری در مراکز درمانی استان دانست.

وی تاکید کرد: کمبود دارو برای درمان آنفلوآنزا در گلستان وجود ندارد اما در دسترس بودن داروها نباید موجب استفاده خودسرانه آن شده و به خود درمانی تبدیل شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان ابراز امیدواری کرد شیوع آنفلوآنزا تا ۱۰ روز آینده به طور کامل در استان فروکش کند.

فاضل همچنین گفت: احتمال ابتلای کودکان به نوع B این بیماری بیشتر از سایر گروه‌های سنی است.

به گفته وی موج اول آنفلوآنزا با نوع اچ وان ان وان (H۱N۱) در گلستان ۶۹ نفر قربانی با علایم ابتلای شبیه به آن داشت که در بررسی‌های علمی بیشتر جان باختن ۲۰ نفر مرتبط شناخته و قطعیت یافت.

علاوه بر آن بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا یک هزار و ۳۵۰ تن در مراکز درمانی گلستان تحت درمان قرار گرفتند.

تعطیلی چند روزه مدارس و تشدید آموزش‌های بهداشتی به شهروندان از جمله اقدامات پیشگیرانه برای کاهش تلفات موج اول آنفلوآنزا در گلستان بود.

طبق گفته کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیشترین درصد ابتلا به آنفلوآنزا در موج دوم این بیماری نوع B است که تبعات و ریسک مرگ و میر آن نسبت به نوع اچ وان ان وان (H۱N۱) کمتر است.

آنفلوانزا سبب ضعف و ناخوشی کامل در فرد شده و این بیماری را باید به‌ ویژه نزد سالخوردگان و افراد مبتلا به ناراحتی‌های مزمن، قلبی و عروقی ‌جدی گرفت.

آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی و با تب ناگهانی، لرز، سردرد، سرفه خشک، گلو درد و درد عضلانی همراه است.

 ویروس این بیماری دارای ۴ نوع C، B، A و D است که بیشترین همه‌گیری‌ها آن در نوع A و زیرگونه H۱N۱ رخ می‌دهد.

کد خبر 479042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =