سیدشهاب‌الدین حسینی با انتشار یک متن تازه از واکنش‌های منفی نسبت به متن پیشین خود در نقد تحریم جشنواره فیلم فجر انتقاد و از عقاید دینی و سیاسی خود دفاع کرد.

شهاب حسيني

به گزارش همشهری آنلاین، متن کامل یادداشت حسینی به این شرح است:

سلام. باز هم سلام. این بار خاصه به همه کسانی که از دیروز بنده را آماج سیل انتقادات، قضاوت‌ها، فحاشی‌ها و نفرین‌ها قرار دادند و حتی به فرزندان بی‌گناه بنده هم رحم نکردند. در برابر شما ادب می‌کنم و با نگاهی چون لقمان به شما می‌نگرم و پرهیز می‌کنم از آنچه شما انجام دادید. همین‌قدر که فهمم شد با این خشونتی که در وجود شماست، چنانچه در مسند قدرت بودید، عملکردی بهتر از آنچه امروز شاهد هستیم نداشتید.

این بار چندم است که بنده را به دلیل ابراز عقایدم به بدترین شکل مورد عتاب و خطاب قرار می‌دهید و انگ وابستگی سیاسی به بنده می‌زنید. در حالی که به یقین نخواهید توانست هیچ گوشه زندگی‌ام که بر کسی به خصوص آنان که بنده را از نزدیک می‌شناسند پوشیده نیست، کوچک‌ترین ردی از وابستگی سیاسی به هیچ نهاد قدرتی پیدا کنید. به مدد خدای بنده‌نوازم بند ناف ارتزاق اعتباری و اقتصادی زندگی‌ام جز به درگاه رحمتش وصل نیست که وسیله آن را در درون روح و قلبم به ودیعه نهاده.

به لطف یار نان بازو می‌خورم، جز خود رزاق یگانه‌اش سر تعظیم و ستایش در برابر هیچ‌یک از بندگانش در هر منصب و مقامی که باشند، فرود نمی‌آورم که ستایش تنها ذات الهی را سزاست. ارادتمند تمامی انبیا و اولیا خدا در تمام ادوار تاریخ بشریت هستم چرا که آنان را نوابغ عصر خویش و به مثابه شمع‌هایی می‌دانم که یزدان پاک، برای نجات بشر از تاریکی جهل روشن کرد و روشنی آنان را فروغ بخشید. آنان نیز با سوختن خود جهان اطراف خود را روشنی بخشیدند و بیش آنان همواره در تقابل با قدرت‌های زمانه خویش بودند. قدرت‌هایی که به گواه تاریخ تعدادی از آنان حتی خود را به زینت شریعت دینی آراسته و در ظاهر به مناسک آن عمل می‌کردند. با مطالعه تاریخ به خصوص در احوالات ائمه اطهار علیهم‌السلام به روشنی با آن مواجه می‌شویم.

آیا واقعاً در عقوبت غفلت به سر می‌بریم که این چنین بر دل و دیدگانمان مهر کوبیده شده و ناتوان از تمیز و تفکیک ارکان زندگی خویشیم؟ بنده در نام فامیلم نام کسی را در شناسنامه دارم که خود یگانه مظهر ایستادگی در برابر قدرت نامشروع نامطلوب وقت بود. عشق و ارادت قلبی به مردان بزرگ خدا خاصه پیامبر اکرم و امامان معصوم، از وقت تولد به واسطه پدرم در تار و پودم تنیده شده و حتی به قیمت جان حاضر به فروختن آن به بهای ناچیز وابستگی سیاسی و فکری به هیچ نهاد قدرتی چه در ایران چه خارج از ایران نبوده و نیستم.

تا خدا بنده‌نواز است به خلقش چه نیاز؟ به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست، عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست. از این بابت عرض کردم که تا جامعه‌ام بداند تا آخر عمر و به هیچ بهایی دست از عقیده قلبی‌ام نخواهم کشید چرا که جز آن ریسمان امید دیگری ندارم. بنابراین انتصاب هر کسی که از اعتقاداتش سخن می‌گوید به نهاد قدرت صرفاً به خاطر تشابه گفتار در ظاهر، قضاوتی است که طبعاً از کم‌آگاهی نشأت می‌گیرد.

زندگی این بنده کوچک چون دیگران، پرورده پروردگار است و چنانچه خضوع و خشوعی باشد، ذات لایزال او را سزاست. بنده هم به عنوان یک ایرانی، دل در گرو سرزمینم و مردم آن دارم. منتقد بسیاری از موارد و مسائلی هستم که بر سر جامعه‌ام آمده. منتقد عدم وجود صبوری لازم برای شنیدن اعتراضات به حق مردم هستم. خود نیز جزئی از همین مردمم.  منتقد نوع رویارویی با مردم پرسشگر در سال ۸۸ هستم. منتقد اتفاقات تلخ و نوع مواجهه با آن هستم. منتقد کشته شدن هموطنانم در آبان‌ماه هستم.

منتقد آن دستپاچگی و عجله هستم که منجر به فاجعه سقوط هواپیمای مسافری شد و داغ عزیزانمان را بر دل‌هامان نهاد. منتقد اتفاقات بدی هستم که برای فرهنگمان افتاده. در عین حال، حال عمومی را درک می‌کنم چون خود یکی از عوامل هستم. این را معتقدم الان وقت کنار کشیدن نیست. تحریم فستیوال و عدم حضور راه چاره نیست. چرا که جا برای دیگرانی باز می‌شود که انگیزه‌های دیگری دارند. الان باید بود و حرف زد. الان باید طیف هنرمندان یکصدا مطالبات و انتظارات خود را در یک قالب واحد مطرح نماید.

دست از ظاهربینی برداریم. نگاه اجمالی به کارنامه‌ها خود مشتی است نمونه خروار. چطور می‌توانیم دم از انصراف بزنیم در حالی که کارهایی در کارنامه خود داریم که بودجه آن مشخصاً از نهادهای قدرت تامین شده؟ این اگر ریاکاری نیست پس چیست؟ کجای کارنامه بنده حقیر چنین کارهایی یافت می‌شود؟ تنها درباره دو اثر که ممکن است چنین ظنی به وجود آورده باشد.

همین قدر بگویم که فیلم‌ «دلشکسته» را تنها به دلیل اینکه سعی داشت برای جوانان علاقه‌مند به حضور در بسیج الگوی رفتاری درستی بر پایه ادب و احترام به افکار مخالف ترسیم کند، با دستمزدی بسیار ناچیز کار کردم و نقش پرافتخار شهید بابایی را به دلیل ارادتم به شهدایی که با نثار جان‌شان مدافع راحت جان و مال مردم‌شان بودند. شهدایی که اگر امروز حضور داشتند، شاید اوضاع به گونه دیگری بود. کجای کارنامه حقیر تعاملات نزدیک با نهادهای قدرت یافت می‌شود که این چنین رأی بر وابستگی فکری و عقیدتی بنده می‌دهید؟

بنده هر تصمیمی در زندگی گرفتم با استقلال رای و خودخواسته بوده چرا که منبع الهامات مرا در ظاهر زندگی جستجو نمی‌کنم. به اندازه مثنوی هفتاد من می‌توان نوشت اما در حوصله مخاطب نمی‌گنجد.  دیرزمانی است که حوصله‌مان کفاف رویارویی با حقایق را نمی‌کند و این در حالی است که آفرینش بزرگ با من متانت و صبر به کار خود است. او خود را با ما هماهنگ نمی‌کند. این ماییم که چنانچه خود را به عشق با سمفونی بزرگ آفرینش یک‌دل و همساز نکنیم، چون نوازندگانی نابلد و فالش‌نواز، نت‌های زیبای زندگی را آنقدر بد اجرا می‌کنیم که دیر یا زود، ناگزیر از ترک این گردونه عظیم خواهیم شد؛ هر که هستیم، هر کجا هستیم و بر هر مسندی که تکیه زدیم.

متن پیشین حسینی در اینستاگرام ۳۸۸ هزار لایک و ۳۱ هزار کامنت گرفته بود و متن تازه او در کمتر از ۱۲ ساعت پس از انتشار ۳۲۲ هزار لایک و ۴۰ هزار کامنت دارد.

کد خبر 478864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • piroz FR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
  6 12
  شما کار خودتون رو انجام دادین. و تشگر از صحبتهای شما در مورد هنرمندان. تنگ نظرها میتونند فحاشی کنند
 • A IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
  3 4
  واقعا آفرین به شما
 • ناشناس IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
  2 5
  آفرین به بینش و منش شما که نشانگر اصالت خانوادگی تان می باشد .
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
  3 3
  آنهای که فحاشی کردند تکلیفشان روشنه. ولی تکلیف شما به عنوان عضوی از این جامعه چیست؟ وقتی همه بر یک کشتی سواریم نمیتوانی بگوی من چون استقلال رای دارم و وابسته به هیچ ارگان و یا نهادی نیستم، پس کار خودمو میکنم. میشینم و نگاه میکنم. چون هنرمندم و تافته جدابافته. با مردم باش آقای حسینی. چون اگه مردم نبودن توام امروز آقای حسینی نبودی
 • حقی IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
  4 2
  آفرین به فرزند وطن با اینکه در کشوری که دشمن ماست زندگی میکند همچنان مدافع جمهوری اسلامی می باشد . خدا حافظت کنه آقای شهاب حسینی
 • فرهاد IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  0 0
  خداوندپناه وپشتیبان بندگانش هست.پس نبایدنگران ناملایمات این جهان شد.بایدصبوروشکوربود.
 • سلام IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  1 0
  برادر حسینی: مطالب شما پر از درد است و جهت گیری که انجام دادید بنا بر آن ندانید که همراهان با شما وفا کنند چون اینان خود نمی دانند چه کنند.