یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۷ - ۰۷:۴۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: نمایشگاهی از آثار استاد عباس کاتوزیان نقاش 85 ساله پیشکسوت ایرانی در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران دایر خواهد شد.

در این نمایشگاه قریب به یک‌صد اثر از طراحی‌ها و نقاشی‌های «عباس کاتوزیان» ارائـه می‌شود که مروری بر نقاشی‌های 50 سال اخیر وی خواهد بود. برخی از آثار این نمایشگاه برای نخستــین بار در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران «استاد عباس کاتوزیان» در سال 1302 در تهران متولد شد و چنانکه خود می گوید «تا آنجا که یاد دارم نقاشی کردم و نقاش بودم. همیشه در تار و پود طراحی تلاش کردم و غرق در رنگ ها بوده ام»

وی که هنرجوی هنرستان کمال الملک بود و بعدها در سال 1322 نایب رییس این هنرستان نیز شد، تنها نقاش ایرانی ست که در سال 1352 آثارش در کنار آثار استاد کمال الملک در مجلس شورای ملی به معرض تماشا قرار گرفت.

وی 5 نمایشگاه در آمریکا، دو نمایشگاه در پاریس، یک نمایشگاه در لندن، 27 نمایشگاه انفرادی در تهران و 9 نمایشگاه در آبادان برپا کرده است. برخی از آثار این استاد نقاش در موزه‌های آستان قدس رضوی، موزه بوداپست، موزه سلطنتی اروپا و ... به یادگار مانده است.

آخرین نمایشگاه وی به سال 1378 برمی‌گردد که در همین فرهنگسرای نیاوران برپا شده بود. خود استاد می گویـد: «آنقدر نقاشی کرده ام که شمار دقیقشان را به خــاطر ندارم در دوره ای سیزده چهارده ساله از زندگی‌ام آنقـــدر انرژی برای کارکردن داشــته‌ام که روزی یک تابلو می‌ساختم (می‌کشیدم) شاید بیش از 600 اثر خلق کرده‌ام که حداقل یک چهارم آنها بدن انسان بوده است.»

عباس کاتوزیان که در زمینه نقاشی رئال و فیگوراتیو شهره است در این نمایشگاه آثاری را عرضه می کند که حکایت از عدم پایبندی وی به سبک های متداول نقاشی ست. او خود می‌گوید: «قائل  به سبک خاصی نیستم. این سوژه و انگیزه نقاشی ست که شکل اثر را تعیین می کند.»

تنوع موضوعی تابلوهایی که عباس کاتوزیان با خود به فرهنگسرای نیاوران خواهد آورد بسیار چشمگیر است. علاوه بر پرتره ها که شمارشان بیش از دیگر آثار است و در آن میان آنها حضرت موسی (ع)، زرتشت، شهریار و ... دیده می‌شوند آثار بدیع و تأثیرگذاری عرضه می‌شود که از همدردی استاد نقاش با اقشار ضعیف جامعه حکایـت می کند. اعتیاد، فقر و ... دستمایه خلق آثاری شده اند که کمتر از سوی وی در نمایشگاهها عرضه شده است.

کاتوزیان در این نمایشگاه تابلوهایی حماسی از دلاوری‌های مردان و زنان این سرزمین نیز ارائه خواهد کرد. تابلوهایی درباره دفاع مقدس و ... استاد خود می‌گوید: «عشق من ایران و آیین‌ها و سنت‌های این سرزمین کهن است. تاریخ حفظ استقلال این سرزمین را سعی کرده‌ام عاشقانه بر بوم‌های نقاشی‌ام روایت کنم»

نمایشگاه نقاشی‌های عباس کاتوزیان ساعت 17 پنج شنبه 22 فروردین 87 افتتاح می‌شود و تا سوم اردیبهشت 87 دایر خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه از ساعت 10 تا 19 (روزهای تعطیل 14 تا 19) از آن دیدن کنند.

کد خبر 47837

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز