آژانس فضایی آمریکا در گزارشی جدید اعلام کرد: انتظار می‌رود ابرهای دودزایی که در اثر آتش‌سوزی بی‌سابقه جنگل‌ها و بیشه‌زارهای استرالیا ایجاد شده، در اثر جریان‌های هوایی حداقل یکبار در سراسر جو کره زمین دور زده و سپس دوباره به آسمان این کشور بازگردد.

آتش‌سوزي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، رسانه‌های آسیایی روز سه‌شنبه با انعکاس این گزارش به نقل از متخصصان این آژانس نوشتند: ماهواره‌های این سازمان نشان می‌دهد که ابرهای دودزای تشکیل شده ناشی از این آتش‌سوزی مهیب تا ۸ ژانویه سال جاری تقریبا نیمی از فضای کره زمین را طی نموده و از جو آمریکای جنوبی عبور کرده و در تمامی این مناطق طلوع و غروب خورشید را مه‌آلود ساخته است.  

این سازمان فضایی گزارش داد: انتظار می‌رود دودهای ناشی از این آتش‌سوزی دست کم یک بار چرخش کاملی در فضای اطراف زمین داشته باشد و دوباره به آسمان استرالیا بازگردد.  

این سازمان در پستی که در روزهای اخیر در صفحه شبکه اجتماعی خود گذاشته، تاکید کرده است: ماهواره‌های ناسا میزان دود فوق‌العاده‌ای را از آتش‌سوزی استرالیا و پراکندگی‌های متعاقب در فضای کره زمین مشاهده کرده و تصاویر آن را ارسال کرده‌اند.  

طبق گزارش این سازمان، بیش از ۱۱ میلیون هکتار از جنگل‌ها و مزارع استرالیا از ماه سپتامبر۲۰۱۹  تاکنون در حال سوختن هستند. این آتش‌سوزی چند ماه قبل از فصل آتش‌سوزی تابستانی استرالیا شروع شده است. این آتش‌های گسترده به ویژه در ایالت‌های ویکتوریا و نیوساوت ولز در امتداد مناطق جنگلی سواحل شرقی این کشور شدت داشته است.  

ناسا در گزارش خود تاکید کرد: همزمان با ورود ابرهای ضخیم دودآلود این آتش‌سوزی به دریای تاسمانی، هوا در بخش‌های زیادی از نیوزیلند نیز دچار آلودگی شدید شد و حتی رنگ سفید برف‌ها در قله‌ کوه‌ها را به قهوه‌ای تغییر داد و تنها چند روز بعد ماهواره‌ها از عبور این ابرهای دودزای آلوده از فراز جنوب آمریکا گزارش دادند.  

طبق گزارش ناسا، آتش‌سوزی‌های گسترده در استرالیا سبب ایجاد طوفان‌های جوی موسوم به «پیروکومولونیمبوس» شده که در اثر آن مقادیر زیادی دود تا ارتفاع بیش از ۱۶ کیلومتری از سطح زمین به استراتوسفر (جو زمین) تزریق شده است. ابرهای دودزا شامل خاکستر، دود و مواد سوزانده هستند که  از طریق جریان‌های هوایی به جو احاطه کننده کره زمین منتقل شدند.  

ناسا هشدار داد این طوفان‌ها، معمولاً رعد و برق‌های خشک ایجاد می‌کنند که می‌تواند باعث بروز آتش‌سوزی‌های جدید شود.  

دولت استرالیا تاکنون با ایجاد صندوق ۴۶ میلیون دلاری درصدد نجات زندگی حیات وحش به ویژه کوالاهای در محاصره آتش‌سوزی است اما خسارات ناشی از جنگل‌های این کشور سراسر دنیا را با بحران زیست محیطی روبه رو کرده است. 

کد خبر 478112

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار