رئیس جمهور روسیه و صدر اعظم آلمان روز شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک تأیید کردند که توافق هسته‌ای با ایران باید حفظ شود.

پوتین و مرکل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز شنبه در سخنانی گفت که اوضاع در سوریه به سوی ثبات پیش می‌رود.

وی که در مسکو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان صحبت می‌کرد، گفت: باید توافق هسته‌ای با ایران حفظ شود و روسیه و آلمان خواستار پابرجا ماندن برجام بوده و کشورهای اروپایی باید از ایران حمایت کنند.

پوتین همچنین خواستار آغاز فعالیت ساز و کار مالی اروپا با ایران موسوم به اینستکس شد.

رئیس جمهور روسیه به موضوع سوریه نیز اشاره کرد و گفت: اوضاع در سوریه به سوی ثبات و گسترش سیطره دولت مرکزی بر تمامی بخش‌های کشور به پیش می‌رود.» وی تاکید کرد: «هرگونه کمک به سوریه باید از طریق هماهنگی با دولت مرکزی این کشور صورت بگیرد.

 رئیس جمهور روسیه درباره لیبی خواستار آتش بس میان نیروهای دولت وفاق ملی و نیروهای حفتر شد.

وی افزود: در تلاش هستیم تا کنفرانس بین‌المللی درباره بحران لیبی برگزار کنیم

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز در این کنفرانس خبری گفت: مطمئنا ایران نباید سلاح اتمی داشته باشد، به همین دلیل است که تمام تلاش خود را می‌کنیم که این توافق را حفظ کنیم. قطعا این توافقی ایده‌آل نیست، اما این توافق باید حفظ شود و همه طرف‌های مسئول باید برای حفظ این توافق تلاش کنند.

بر اساس گزارش شفقنا، مرکل درباره سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: باید کسانی که مسئول این حادثه بودند بازخواست و محاکمه شوند و تحقیق گسترده ای در این زمینه آغاز شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته پیش از کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای برجام خواسته بود از این توافق خارج شوند اما دو کشور آلمان و فرانسه قاطعانه با درخواست ترامپ مخالفت کردند.

کد خبر 477409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار