وزارت خارجه فرانسه در پی درخواست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از اروپایی‌ها برای خروج از برجام، اعلام کرد که فرانسه پایبند به توافق هسته‌ای ایران است.

آشتی پاریس و رم؛ سفیر فرانسه به ایتالیا باز می‌گردد

به گزارش همشهری آنلاین، ایرنا به نفل از خبرگزاری فرانسه نوشت: سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: فرانسه به چارچوب توافق هسته ای ایران پایبند می ماند و پاریس به همکاری با دیگر طرفین در توافق ادامه می دهد.

یک مقام وزارت امور خارجه روسیه که نامش فاش نشده است نیز به خبرگزاری دولتی ریانووستی گفت: روسیه با درخواست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از کشورهای ضامن برجام برای خروج از این توافق، موافق نیست.

وی افزود: ما موضع ایران را می پذیریم که می گوید باید این توافق اجرا شود.

ترامپ بار دیگر تکرار کرد زمان آن رسیده است که انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین این واقعیت را درک کنند، آنها باید از باقی مانده برجام خارج شوند.

وزارت امور خارجه انگلیس نیز بامداد پنجشنبه در واکنش به درخواست ترامپ برای خروج از برجام به ایرنا گفت: در حالی که ما عمیقا نگران اعلام اخیر ایران درباره کاهش بیشتر محدودیت‌های مندرج در توافق هسته‌ای هستیم، اما همچنان به برجام به عنوان قراردادی مهم برای امنیت مشترک‌مان و جلوگیری از اتمی شدن ایران نگاه می‌کنیم.

دولت جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۵ دی طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد. طبق بیانیه دولت، ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

دولت ترامپ اردیبهشت سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته ای که با قدرت های جهان آن را امضا کرده بودند، خارج شد. واشنگتن پس از خروج از برجام تحریم های غیرقانونی را نیز علیه ایران اعمال کرد.

کد خبر 477033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار