مدیر کل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری طی بیانیه‌ای به تشریح حوادث مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی پرداخت.

سازمان هواپیمایی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، متن بیانیه حسن رضایی‌فر مدیر کل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری به شرح زیر است:

«ضمن عرض تسلیت و اظهار همدردی با خانواده‌های داغدار جانباختگان سانحه هواپیمای مسافربری خطوط هوایی کشور اوکراین به اطلاع کلیه ملت شریف ایران می‌رساند: سازمان هواپیمایی کشوری از دقایق اولیه وقوع سانحه دلخراش بویینگ ۷۳۷ خطوط هوایی کشور اوکراین در حوالی فرودگاه امام خمینی (ره)، اقدامات قانونی و تخصصی خود را در راستای شناسایی علل و عوامل سانحه بر اساس مفاد کنوانسیون شیکاگو و تعهدات بین‌المللی کشور آغاز و در این راستا ضمن اطلاع‌رسانی به کشورهای ذینفع در خصوص وقوع سانحه، نسبت به اعلام آمادگی برای حضور کارشناسان مربوطه و همکاری در خصوص انجام فرایند بررسی سانحه اقدام کرد.

مسئول بررسی سانحه در اولین فرصت هماهنگی لازم با مراجع ذیربط را انجام داده و تأییدیه عدم انجام هرگونه عملیات نظامی را در مرکز کشور دریافت نموده است و متأسفانه علی‌رغم پیگیری های متعدد و مکرر سازمان هواپیمایی کشوری، تا زمان صدور اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح، هیچگونه اطلاع‌رسانی در خصوص موضوع اصابت موشک سامانه‌های پدافند به هواپیمای مسافربری کشور اوکراین به این سازمان صورت نپذیرفته است.

با توجه به اطلاعات رادار تقرب فرودگاه مهرآباد تاکنون هیچگونه انحراف پروازی از سوی هواپیمای سانحه‌دیده به اثبات نرسیده است، البته این موضوع باید با استفاده از اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیما نیز مورد تایید قرار گیرد.

شایان ذکر است پرواز مذکور در قالب کریدورهای استاندارد و مورد تایید شبکه یکپارچه پدافند کشور (طرح خروجی IKA۱A) در حال پرواز بوده است و هیچ مشکلی برای کنترل هواپیما از سوی خلبان گزارش نشده است.

بدیهی است جزئیات تخصصی این رویداد پس از بررسی تمام مستندات موجود در اولین فرصت در اختیار ملت شریف ایران و جامعه بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

در پایان ضمن عرض تأسف از وقوع این رویداد متذکر می‌شود هدف بررسی سانحه، پیشگیری از سوانح مشابه و ارتقای ایمنی پروازهای کشور می‌باشد که تمام نهادهای ذیربط باید برای این موضوع اهمیت ویژه‌ای قائل شوند.»

کد خبر 477373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار