«آقا تختی» که پایش را به محله باغ فردوس گذاشت جوان‌ها بیشتر از قبل عاشق کشتی شدند. خیلی‌ها هم در این محله در همان روزها و حتی بعد از مرگ جهان پهلوان نام فرزندان خود را غلامرضا گذاشتند. رد پای پهلوان تختی در شمیران و کوچه‌ای که به نام او نامگذاری شده بود هنوز به چشم می‌خورد.‏

تختی

همشهری آنلاین-مرضیه موسوی: پدرش در محله خانی آباد‏ تهران یخ فروشی داشت. روی تخت چوبی می‌نشست و یخ‌هایی که از یخچال شوش بیرون آورده می‌شد را می‌فروخت. وقتی گرفتن سجل احوال اجباری شد فامیلی «تختی» را برای خود انتخاب کرد‎؛ آن زمان هنوز نمی‌دانست نامش قرار است به یکی از ماندگارترین نام‌های اهالی باغ فردوس تبدیل شود. غلامرضا تختی بعد از ازدواج چند سالی در کوچه تختی شمیران زندگی کرد‎؛ کوچه‌ای با بافت قدیمی و معماری قاجاری که همسایه کوچه دکتر حسابی بود. «محمدعلی صامعی» از اهالی قدیمی باغ فردوس می‌گوید :«وقتی آقای تختی به محله باغ فردوس آمد اشتیاق زیادی برای ورزش کشتی در محله شکل گرفت. قبل از آن هم آقای تختی با مدال‌ها و قهرمانی‌های خود راهش را به دل مردم باز کرده بود. اما همسایگی با او چیز دیگری بود. در همان سال‌ها افراد زیادی در محله به کشتی می‌پرداختند مثل آقای جهانگیری و دیگران. اما آوازه تختی چیز دیگری بود. کسی اسم او را به تنهایی به زبان نمی‌آورد و همه او را آقا تختی صدا می‌زدند. در همان سال‌ها در هر خانه‌ای حداقل یکی دو جوان بود که به خاطر عشق و علاقه به این پهلوان‏، به سراغ ورزش کشتی می‌رفتند. یکی از این جوان‌ها برادر من بود.»

بچه‌هایی که نامشان غلامرضا شد
سال‌ها گذشته و با وجود تغییر نام کوچه تختی به نام استاد جلیل شهناز، هنوز قدیمی‌ها این کوچه را به نام تختی می‌شناسند. صامعی می‌گوید :«بعد از فوت آقا تختی وقتی نوه ایشان به دنیا آمد به یاد پهلوان اسم او را غلامرضا گذاشتند. در همان روزها خیلی از مردم هم به دلیل علاقه به ایشان اسم بچه‌های تازه به دنیا آمده خود را غلامرضا می‌گذاشتند.» از کوچه تختی چند ساختمان قدیمی باقی مانده و حمامی قدیمی. اگر گشتی در این کوچه و کوچه دکتر حسابی بزنید می‌توانید مسجد قائم و آب انبار قدیمی‌اش را ببینید. یکی از سه قنات قدیمی محله باغ فردوس این آب انبار را سیراب می‌کرد و امروز آب این قنات‌ها به سمت فاضلاب تهران روانه می‌شوند. خانه موزه دکتر حسابی، سرای محله باغ فردوس‎، موزه سینما هم از دیگر ساختمان‌های قدیمی این محله هستند که هنوز پا برجا مانده‌اند و می‌توان سراغی از آن گرفت. در محله باغ فردوس روزگاری چهره‌های معروفی مثل سپه سالار تنکابنی و میرزاعلی خان، مدیر مدرسه شاپور تجریش، دکتر حسابی و جان پهلوان تختی و شازده‌های قاجاری سکونت داشتند.
 

کد خبر 476864

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دروازه طهرون

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار