مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا مدعی شد: آمریکا هیچ برنامه‌ای برای ترک عراق ندارد و نیروهای آمریکایی برای هرگونه اقدام متقابل ایران در پی شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی آماده می‌شوند.

نیروی آمریکایی در عراق

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، «مارک اسپر»  وزیر دفاع آمریکا ضمن تکذیب ادعای خبرگزاری رویترز و سایر رسانه‌ها مبنی‌ بر ارسال نامه رسمی ژنرال آمریکایی مبنی‌ بر آماده شدن خروج از عراق، به خبرنگاران پنتاگون گفت آمریکا هیچ برنامه‌ای برای خروج نظامی از عراق ندارد.

وی گفت: هیچ تصمیمی برای خروج از عراق وجود ندارد. همچنین هیچ طرحی برای مقدمات این خروج تصویب نشده است. من نمی‌دانم این نامه چیست. ما در تلاشیم دریابیم که از کجا آمده است و چیست، اما هنوز تصمیمی برای خروج از عراق گرفته نشده است.

وی افزود: ایالات متحده در کنار متحدان و شرکای خود همچنان متعهد به مقابله با داعش در عراق است.

دیشب پرواز چند بالگرد بر فراز بغداد شنیده شد. اکنون مشخص نیست که آیا این موضوع با نامه مذکور مرتبط است یا خیر. چرا که در آن نامه آمده است که نیروهای ائتلاف برای تخلیه و خروج از عراق از بالگردها استفاده می‌کنند.

در این نامه آمده است، در دفاع از حاکمیت جمهوری عراق و طبق درخواست پارلمان عراق و نخست‌وزیر این کشور، نیروهای نظامی آمریکا طی روزها و هفته‌های آینده برای خروج از عراق آماده خواهند شد. این در حالی است که بازه زمانی مشخصی برای این امر تعیین نشده است.

صحت این نامه که خطاب به فرمانده عملیات مشترک وزارت دفاع عراق نوشته شده است، توسط یک منبع نظامی عراقی به رویترز تأیید شده است، اما وزیر دفاع آمریکا آن را تکذیب کرده است.

در هر حال، اسپر این نامه را به‌طور مشخص تکذیب نکرده است و فقط به این موضوع اشاره کرده که آمریکا هیچ قصدی برای خروج از عراق ندارد.

«لارا سلیگمن»  خبرنگار پنتاگون نیز می‌گوید ژنرال «مارک میلی»  رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است که این نامه یک پیش‌نویس با هدف هماهنگی بوده و نباید منتشر می‌شده است و هیچ خروجی از طرف نیروهای نظامی آمریکا از عراق صورت نمی‌گیرد.

کد خبر 476308

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی