در پاسخ به نامه توهین آمیز روز جمعه مایک پمپئو به ایران، پاسخی شایسته رفتار خلاف عرف دیپلماتیک او به امضای دفتر محمدجواد ظریف برایش ارسال شده است.

ايران و آمريكا

به گزارش همشهری آنلاین، یک منبع مطلع به جزئیاتی از پاسخ قاطعانه، محکم و در شأن آمریکایی‌ها در پی نامه توهین آمیز «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد و به فارس گفت: ایران در جواب این نامه که نه به امضای محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، بلکه به امضای دفترش برای آمریکایی‌ها ارسال شده، به این رفتار خلاف عرف دیپلماتیک وی پاسخی در شأن وی داده است. 

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه نیز این خبر را تأیید کرد.

در این نامه هم‌چنین به سابقه تاریخی خصومت‌ها، دخالت‌ها و جنایت‌های دولت آمریکا از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ تا سقوط هواپیمای مسافربری ایران و حمایت از صدام و حمله ارتش بعث به خاک ایران و گروه‌های تروریستی چون منافقین خلق اشاره شده است.

روز جمعه ۱۳ دی ماه پس از اقدام جنایتکارانه و تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش در بغداد، کاردار سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران به وزارت خارجه ایران احضار و اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد. پس از آن وزارت خارجه سوئیس اعلام کرد که آمریکا از طریق این کشور پیامی را به ایران منتقل کرده و تهران نیز موضع خود درباره ترور سردار قاسم سلیمانی را نیز به نماینده سوئیس در ایران اعلام کرده است.

همچنین وزارت خارجه سوئیس اعلام کرد که نماینده این کشور در تهران از موضع ایران درباره ترور سردار سلیمانی نیز مطلع شده است.

در همین خصوص سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه عصر جمعه از احضار کاردار سوئیس در تهران به وزارت خارجه برای دومین بار خبر داد و گفت که در این احضار پاسخ مقتضی به پیام آمریکایی‌ها به وی ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه (۱۵ دی ماه) در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره جزییات پیام آمریکا که روز جمعه سوئیسی‌ها به ایران تحویل دادند، عنوان کرد: چون جزییات نامه توسط آمریکایی‌ها منتشر نشد از بیان جزییات معذورم. نامه‌ای از سوی پامپئو وزیر خارجه آمریکا بود که خیلی خارج از روال و تشریفات دیپلماتیک و بی ادبانه بود و ما هم بعدازظهر در سومین جلسه اضطراری که داشتیم آن نامه را بررسی و پاسخ آن را تهیه کردیم و با همان لحنی که شایسته مقامات آمریکایی‌ بود، پاسخ آنها را در سطح پایین‌تر از تصور آنها دادیم که فکر نکنند خبری است.

لازم به ذکر است در پی ترور سردار شهید سلیمانی تاکنون ۲ بار کاردار و یک بار هم سفیر سوئیس به وزارت خارجه ایران احضار شده‌اند. در احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه که توسط سید عباس عراقچی صورت گرفت، ایران ضمن اعتراض شدید به رجزخوانی‌های اخیر دونالد ترامپ در حمله به ۵۲ مکان در ایران، تصریح کرد: ایران زیر بار هیچ تهدید یا ارعابی نخواهد رفت و قاطعانه آماده پاسخ‌گویی به هر تهدید یا اقدام علیه امنیت و تمامیت ارضی خود است.

کد خبر 476150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علیرضا IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
    0 0
    ما با مردم موحد امریکا مشکل نداریم ما با آزادیخواهان دنیا مشکل نداریم همه انسانهای شریف دنیا یک اشتراک دارند آنهم انسانیت داشتن است چه در قالب دین حضرت موسی(ع) و حضرت عیسی(ع) و تمام سلسله ادیان الهی ترامپ وامثال ترامپ نقش بازی میکنند وهیچوقت نمیتوانند انسان باشند چون مدتیست مرده اند وفقط خدا وقتی به آنها داده که شاید .....

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار