چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۸۷ - ۰۷:۳۱
۰ نفر

سعید مروتی: سنت دنباله‌سازی در هالیوود، در شرایطی همچنان ادامه می‌یابد که سال گذشته عملاً این دنباله‌ها بودند که مهم‌ترین توفیق‌های گیشه هالیوود را رقم زدند.

دنباله‌ها به پشتوانه فیلم‌های محبوب و موفق ساخته می‌شوند و درواقع نوعی طمینان‌خاطر، به لحاظ تکرار موفقیت قسمت‌های قبلی، وجود دارد. همین مسئله و علاقه مخاطب به دیدن‌ این فیلم‌ها، باعث شده تا هالیوود جدی‌تر از گذشته به سراغ‌دنباله‌سازی برود.

هر چند ممکن است گاهی اوقات این امر به فاجعه‌ای چون دنباله تازه سری فیلم‌های «بیگانه‌ها» بینجامد، ولی در یکی دو سال اخیر دست‌کم به لحاظ تجاری، شاهد توفیق دنباله‌ها بوده‌ایم.

این‌گونه است که به‌زودی آخرین کتاب «هری‌پاتر» فیلم می‌شود. «هری‌پاتر و قدیسان مرگبار» هفتمین و آخرین جلد از کتاب جی.کی رولینگ، دستمایه 2 فیلم سینمایی خواهد بود، تا هالیوود آخرین بهره‌برداری‌هایش از پدیده‌ هری‌پاتر را ببرد.

این در حالی است که در حال حاضر «هری‌پاتر و شاهزاده دورگه» براساس ششمین کتاب رولینگ جلوی دوربین رفته است.

کمپانی برادران وارنر سرمایه‌گذاری برای هر‌ی‌پاتر را یک تجارت موفق و همراه با ضمانت کامل ارزیابی می‌کند و جالب اینکه این فیلم‌‌ها توسط گروه ثابتی ساخته می‌شوند. دیوید ییتس کارگردان «هری‌پاتر و شاهزاده دورگه»، قرار است 2 قسمت آخر فیلم را هم بسازد و مثل قسمت‌های قبلی دانیل رادکلیف در آن حضور  خواهد داشت.

اگر فیلم‌های هری‌پاتر، به سرعت جلوی دوربین می‌روند، درعوض خیلی‌ها منتظر دنباله‌ای هستند که از  ساخت آخرین قسمتش زمان زیادی می‌گذرد.

در بهار 2008، چهارمین قسمت «ایندیاناجونز» اکران خواهد شد. جرج لوکاس و اسپیلبرگ در دهه  80، فیلم‌های موفق «ایندیانا جونز» را ساختند و حالا پس از 2دهه قرار است بار دیگر قهرمان بزن بهادر، پرده نقره‌ای را فتح کند. با این تفاوت که هریسون فورد بازیگر نقش ایندیانا جونز حالا  65 سال  دارد؛ ولی گویا سن و سال بالای فورد هم مانع از آن نشده که فیلم پر از صحنه‌های اکشن نباشد.

این بار هم مثل قسمت‌های قبلی، اسپیلبرگ روی صندلی کارگردانی نشسته و رفیق قدیمی‌اش لوکاس در مقام تهیه‌کننده ظاهر شده است.

جالب اینکه در پی توفیق قسمت اول «ایندیانا جونز»، اسپیلبرگ و لوکاس خیلی سریع 2 قسمت دیگر را جلوی دوربین بردند ولی میان قسمت سوم و چهارم 2دهه فاصله افتاده است.

شاید همین نکته باعث شده تا عده‌ای نسبت به توفیق تجاری «ایندیانا جونز 4» با دیده شک و تردید نگاه کنند. هر چند برخی هم معتقدند که فیلم این‌بار می‌تواند توفیقی عظیم‌تر  را تجربه کند چون هم نوجوانان امروز به تماشایش خواهند نشست و هم کسانی که در دهه 80، نوجوان بودند. منتقدان، سری فیلم‌های «ایندیانا جونز» را جزو بهترین نمونه‌های سینمای سرگرم کننده ارزیابی کرده‌اند. هنوز هیچ نکته‌ای از جزئیات داستان فیلم تازه اسپیلبرگ به بیرون بروز نیافته تا کنجکاوی‌ها همچنان تا اواخر بهار  ادامه یابد.

اسپیلبرگ که به عنوان یکی از موفق‌ترین کارگردانان سینما در   3 دهه اخیر شناخته شده، امید زیادی به توفیق قسمت چهارم «ایندیانا جونز» دارد.

این البته آرزوی تمام کسانی است که تماشای 3 قسمت اول، از بهترین خاطرات دوران کودکی و نوجوانی‌‌شان به‌شمار می‌آید.

سنت دنباله‌سازی هالیوود، این بار بهانه‌هایی نوستالژیک نیز یافته است.

کد خبر 47445

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز