رئیس پارک ملی گلستان گفت: با تلاش نیروهای محیط‌بانی و مردمی، پیش‌روی آتش در محدوده پشت روستای تنگراه موسوم به دره شمالی و قوشه چشمه واقع در پارک ملی گلستان مهار شده و تلاش برای خاموش کردن کامل آتش همچنان ادامه دارد.

مهار پیش‌روی آتش پارک ملی گلستان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مهدی تیموری چهارشنبه چهارم دی اظهار کرد:‌ با توجه به افزایش دمای چند روز اخیر و وجود آثار سوختگی مانند تنه‌های درخت نیم‌سوخته و شرایط طبیعی شیب‌دار منطقه، احتمال از سرگیری آتش در این پارک ملی وجود دارد که برای جلوگیری از تبدیل این مناطق به کانون آتش‌سوزی، نیروهای مردمی و محیط‌بانی تا خاموشی کامل آتش در محل مستقر خواهند بود.

تیموری افزود: بر اساس برآورد اولیه حدود 5 هکتار از پارک ملی گلستان در این آتش‌سوزی در ۲ منطقه دره شمالی و قوشه چشمه خسارت‌ دید.

به گفته وی بعد از خاموشی کامل آتش، بررسی دقیق خسارات و مشخص شدن علت اصلی وقوع آن توسط کارشناسان آغاز خواهد شد.

رئیس پارک ملی گلستان گفت: مناطق گرفتار شده در آتش محل زیست‌گونه‌های بزرگ جانوری مانند خرس، پلنگ و مرال است اما تاکنون نشانه‌ای از تلفات ناشی از آتش‌سوزی به این گونه‌های جانواری مشاهده نشده است.

تیموری ادامه داد: با توجه به احتمال همیشگی وقوع آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان از مسئولان خواسته‌ایم با هدف حفاظت بهتر و پیشگیری از آتش‌سوزی، شرایط را برای استقرار گشت‌های موقت آتش‌بانی در منطقه فراهم کنند.

آتش‌سوزی در محدوده پشت روستای تنگراه موسوم به دره شمالی و قوشه چشمه پارک ملی گلستان از ساعت ۱۳ روز گذشته آغاز شد.

رئیس پارک ملی گلستان  در مورد این آتش سوزی گفت: در هر ۲ آتش‌سوزی علاوه بر نقش مشهود عامل انسانی، گرمای هوای چند روز گذشته، خشک شدن برگ درختان و وزش باد در افزایش سرعت و گستره آتش موثر بود.

پارک ملی گلستان قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات وحش است که یک هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

بیشتر گستره این پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

کد خبر 473128

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار